“Shell, yakıt ve yanma teknolojilerine her zaman destek veriyor”

 “Shell, yakıt ve yanma teknolojilerine her zaman destek veriyor”

Avrupa Komisyonu’nun desteklediği Marie Curie Programı kapsamında düzenlenen 3. Yakıtlar ve Motorlarda Yanma Konferansı, uluslararası saygın uzman ve akademisyenleri buluşturdu. Shell’in katkılarıyla 19-20 Ocak 2012 tarihleri arasında İTÜ Makine Fakültesi’nde gerçekleşen konferansta, yakıtlar ve yanma teknolojilerindeki yenilikler ile ortaya çıkan yeni alternatifler ele alındı.

Marie Curie Programı kapsamında Sakarya Üniversitesi, İTÜ ve Shell’in katkılarıyla 3’ncüsü düzenlenen Yakıtlar ve Yanma Teknolojileri Konferansı, İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu Kampüsü’nde 19-20 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yakıtlar ve yanma teknolojileri alanlarındaki yeni gelişmeler ve alternatiflerin ele alındığı konferansa dünyanın ve ülkemizin saygın üniversitelerinden akademisyen ve araştırmacılar katıldı. Konferansta ayrıca Shell’in yakıt uzmanları da sunumlarıyla yer aldı.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem’in konuşmasıyla açılan konferansın ilk gününde Shell Global Solutions İngiltere, Perakende Yakıtlar Ar-Ge Müdürü Prof. Roger Cracknell, Uluslararası Yanma Enstitüsü Türkiye Başkanı ve Bursa Teknik Üniversitesi Prof.Dr. Ali Sürmen, aynı enstitünün Avrupa Başkanı Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden (CNRS) Prof. Dr. İskender Gökalp, sektörün en önemli dergilerinden olan Combustion & Flame’in editörü Dr. Philippe Dagaut ile konferans eş organizatörleri İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cem Soruşbay ve Sakarya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hakan Soyhan sunumlarını yaparak, araştırmalarında günümüz yakıtları üzerine elde ettikleri son bulguları aktardı.

“Shell, yakıt ve yanma teknolojilerine her zaman destek veriyor”
Konferansın açılışında konuşan Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem şunları söyledi: “Shell olarak, sektörümüzdeki yeniliklere katkı sağlayacak bu konferansa bir kez daha destek vermekten gurur duyuyoruz. Tüketicinin beklentilerini zamanında öngörerek, en uygun çözüm, hizmet ve ürünü geliştiren Shell’in başarısının temelinde, teknoloji alanındaki zengin birikim ve deneyimi yer almaktadır. Ar-Ge çalışmalarına yaptığı 1 milyar doları aşkın global yatırım ile sektörde bu konuya en büyük kaynağı ayıran Shell, Türkiye ve tüm dünyanın artan enerji sorununa sorumlu bir şekilde yanıt verebilmek için global teknoloji merkezlerindeki uzman bilim insanlarıyla yeni teknolojiler ve alternatif enerji kaynakları üzerine öncü çalışmalara imza atıyor, enerji kaynaklarının daha verimli kullanımı ve tasarruf bilincinin artırılmasına ilişkin çalışmaları önemsiyor ve aktif olarak destekliyor. Bu anlayış çerçevesinde, yakıt teknolojilerindeki tüm gelişmeleri yakından izliyor ve sürece katkı veriyoruz. Yakıtlar ve yanma teknolojilerindeki yeniliklerin ele alınacağı bu konferansın da, bu konudaki gelişmeler açısından çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Konferansa katılan çok saygın bilim insanlarına ve konferansa destek veren İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum.”

Motor teknolojisi masaya yatırıldı
Konferansın ikinci gününde ise İngiltere’nin dünyaca tanınmış üniversitesi Imperial College’den Dimitri Katsikadakos, İsveç’in otomotiv sektöründe birçok yeniliklere imza atan Lund Üniversitesi’nden Prof. Alexander Konnov ve Dr. Martin Tuner, enerji danışmanlık ve değerlendirme kuruluşu KEMA’da yapılan araştırmaları yöneten ve Uluslararası Yanma Enstitüsü Hollanda Başkanı olan Prof. Howard Levinsky, enstitünün Yunanistan Başkanı olan Atina Teknik Üniversitesi’nden Dr.George Skevis ile Eindhoven Teknik Üniversitesi’nden Türk araştırmacılar Cemil Bekdemir ve Ulaş Eğüz, motor araştırmalarında ve endüstrisinde gelinen son noktayı ve özellikle gelişmiş dizel motorlar olarak adlandırılan yeni HCCI teknolojisini tanıttılar.