Skoda Citigo ile büyük oynayacak

 Skoda Citigo ile büyük oynayacak


Skoda, yeni logosuna sahip ilk modeli 5 kapılı Citigo’nun lansmanını Cenevre Motorshow’da gerçekleştirdi. A segmentinde ilk model olan Citigo, modern tasarımı, akıllı çözümleri ve şehir içi kullanımdaki mükemmelliği ile dikkatleri üzerinde topladı.
Skoda, Cenevre Otomobil Fuarında Citigo’nun beş kapılı modelini dünyanın beğenisine sunarak model atağına 2012 yılında da dinamik bir şekilde devam ediyor. Bu yıl Mayıs ayından itibaren Citigo, üç ve beş kapılı seçenekleri ile Avrupa pazarında satışa çıkacak. 2011 yılında 879 bin 200 adetlik satışıyla 117 yıllık tarihinde yeni bir satış rekoruna imza atan Skoda, uluslararası pazarlardaki güçlü büyümesini sürdürerek 2018 yılı için global pazarlarda en az 1,5 milyon adetlik satış hedefine, Citigo ve diğer yeni modelleri ile emin adımlarla ilerliyor.
Skoda’nın Cenevre Otomobil Fuarında ilk kez ziyaretçilerin önüne çıkarttığı yeni Citigo, belirgin, taze ve modern tasarımı ve kendine özgü karakteristik çizgileri ile görenleri ilk bakışta kendine hayran bıraktı. A segmentinde sunduğu akıllı çözümler ile fiyat-fayda endeksinde çıtayı en yukarı çıkartan Citigo, hacmi ile yarattığı alan ekonomisine yakıt ekonomisini de ekleyerek tam bir aile otomobili olarak öne çıkıyor.
Citigo
Gelecek dönemde düşük yakıt tüketimleri, cazip fiyatları ve kolay kullanımları ile büyük ilgi görmesi beklenen ve şu anda Avrupa’da yüzde 10’luk bir paya sahip olan A segmentinde talep toplaması hedeflenen Citigo, 3.56 metre uzunluğu, 1.65 metre genişliği ve 1.48 metre yüksekliği ile en kompakt otomobiller arasında yer alıyor. Active, Ambition ve Elegance olarak farklı donanım seviyelerinde 3 versiyonu bulunan Citigo ile Skoda, farklı müşteri beklentilerinin tümüne yanıt vermeyi hedefliyor.

Etkili ve güçlü motor seçenekleri
Citigo’da 60 ve 75 beygir gücünde 1 litrelik 3 silindirli 2 motor seçeneği bulunmakta. 60 hp gücündeki motor 95 Nm azami tork sağlamakta. Azami hızı 160 km olan bu motorda 5 ileri manuel şanzımanda 100 kilometre de ortalama 4,5 litre yakıt tüketimi gerçekleşiyor ve CO2 salınımı 105 gr’a düşüyor. Citigo Green tech versiyonunda ise bu tüketim 4.1 litreye kadar düşerken CO2 salınımı ise 96 gr/km’ye kadar inebiliyor. Citigo’daki 75 hp gücündeki diğer motor seçeneğinde ise 95 Nm maksimum tork 6.200 devirde elde edilirken, 100 kilometrede 4.7 litre yakıt tüketimi ve 108 gr/km CO2 salınımı gerçekleşiyor. 0’dan 100 km’ye 13.2 saniyede çıkan motorun green tech teknolojisine sahip versiyonunda yakıt tüketimi 100 km’de 4.2 litreye, CO2 salınımı ise 98 g/km’ye iniyor. Manuel şanzımana sahip modelde maksimum hız 171 km/saate ulaşmakta.