Skoda Karoq piyasada

 Skoda Karoq piyasada


Skoda Kodiaq ile başlayan SUV atağının devamı niteliğindeki Karoq, markanın segmentteki başarısını bir adım daha ileriye taşıdı. Markanın kompakt SUV segmentinde daha güçlü olmasını sağlayan Karoq, 121 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

reklam

“Karoq segmentinde en iddialı modellerden biri”
Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Skoda’nın model yelpazesine yeni eklenen Karoq’un, Türkiye’de de oldukça popüler olan kompakt SUV segmentinde daha güçlü olmalarını sağlayacağını söylerken, “SUV tipi araçlara olan ilgi sadece Avrupa’da değil, benzer şekilde Türkiye’de de bir hayli artmış durumda. Bu eğilimin azalmayacağı, aksine bugünkü gibi hızla artmaya devam edeceği de bir gerçek. İşte burada gördüğünüz Karoq modeli, Skoda’nın büyüme stratejisinin önemli bir parçası ve Karoq bu önemli segmentte en iddialı modellerden biri olacak. Skoda, SUV araçlara verdiği önemi kanıtladı. Kodiaq büyük ilgi gördü ve Karoq’un da aynı ilgiyi görmesini bekliyoruz“ dedi. 2018’in ilk dört ayını ve Karoq teslimatlarını da değerlendiren Başar, sözlerine şöyle devam etti;

reklam
Yeni 208 Advertisement


“Henüz Mart’ta satışa sunulmasından bu yana, Karoq modelinden 400 adetlik teslimat gerçekleştirdik. 300 müşterimiz de Haziran ayı sonuna kadar araçlarını teslim almayı bekliyorlar. Yıl sonuna kadar toplam 2.500 adet Karoq teslimatını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kodiaq ile birlikte toplamda 5.000 adet civarında bir teslimatımız olacak. 2019 sonunda gelecek bir crossover modelimiz ile birlikte, 2020’den itibaren satışlarımızın dörtte birini SUV tipi araçlar oluşturacak. İlk dört aylık toplam satışlarımıza baktığımızda ise, Nisan sonuna kadar 8.500 adetlik satışa erişmeyi planlıyoruz. Bu adet ile geçen yıl aynı döneme göre yüzde 51‘lik bir büyüme gerçekleştirmiş olacağız. Karoq’un da getirdiği sinerjiyle yılı, geçen senenin de üzerinde bir performans ile kapatacağımızı öngörüyoruz.“


Tamamen yeni bir model
Skoda’nın kompakt SUV sınıfındaki temsilcisi olacak Karoq, gerek adı gerekse de tasarımı, yapısı ve donanımlarıyla yepyeni bir otomobil olarak tanıtılıyor. Boyu 4.382 mm olan Karoq, 1.841 mm genişliğe, 1.605 mm yüksekliğe sahip. 2.638 mm’lik dingil mesafesi Karoq iç mekanında ferahlık sağlıyor. Profilden bakıldığında aracın arkaya doğru alçalan tavanının, D-sütunu ve sivri arka kısımla görsel olarak uzatıldığı fark ediliyor. LED teknolojili arka aydınlatma grubu, iki parçalı olarak tasarlanmış. Karoq’un 521 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1.630 litreye yükseliyor. Üç bağımsız arka koltuktan oluşan “VarioFlex” sistemi, tüm koltukların tamamen çıkarılmasına olanak tanıyor. Böylelikle Karoq, 1.810 litre bagaj hacmine sahip bir araca dönüşüyor.


Üç motor seçeneğine sahip
Skoda Karoq, Türkiye’de ikisi benzinli ve biri dizel olmak üzere üç motor seçeneğiyle satılıyor. Benzinli motorlar 1.0 lt (115 PS) ve 1.5 lt (150 PS) TSI seçeneklerinden oluşurken, TDI dizel motor ise 115 PS üretiyor. 1.0 litre benzinli ve 1.6 litre dizel motor seçeneklerini, 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG otomatik vites kutusu ile satın almak mümkün. 1.5 lt TSI benzinli motor ise, DSG otomatik şanzımanla eşleştirildi ve düşük yakıt tüketimi için silindir kapama teknolojisiyle donatıldı. Karoq’un 1.5 lt motor seçeneğinde, Kasım ayından itibaren 4×4 çekiş özelliği de sunulacak.