Skoda Rapid 1.6 TDI Elegance

 Skoda Rapid 1.6 TDI Elegance

Skoda Rapid 1.6 TDI www.e-motoring.com
‘Daha ulaşılabilir bir Octavia’ olarak özetlenebilecek Rapid, Çekler’in kendilerini kanıtlama yolunda attığı emin adımlardan bir diğeri. İmaj. Ona sahip markaların ve o markalara sahip insanların yüreklerine su serpen, her türlü teknik detayı arka plana iten, kendisi alabildiğine soyut ancak etkileri son derece somut bir kavram.
En ‘rahat’ımız bile ömründe en az bir kere, alışverişini insanların düşüncelerini göz önünde bulundurarak yapmış, defalarca da bunu aklından geçirmiştir. Hele hele otomobil gibi ciddi paralar dökülen bir mevzuda, çevre tesirini yok saymak neredeyse imkansız.

Skoda Rapid 1.6 TDI www.e-motoring.com
İşte bunu kırmak için yeşermekte olan markalar, herkesten çok çabalamak; asla hata yapmayıp daha ucuza daha iyisini sunmak zorundalar.
Skoda’nın zoru kolaya çevirebilmesinin sırrı, elbette hemen her parçasına damgalanmış ‘VW AG’ ibaresinde gizli. Bu ortak bileşenlerle harikalar yaratan marka, belki dünyanın en renkli otomobillerini üretmiyor ama, en ‘doğru’ olanlarla otomotiv sektöründe mantığı simgelemeyi beceriyor. Simply Clever dedikleri de bu zaten…
Müşteri memnuniyetinde defalarca zirve yapmış ve sekiz yıldız markanın lokomotifi olmuş Octavia’yı daha yakışıklı hale getirip, kilit vasıflarından ödün vermeden fiyatını düşürerek ondan yeni bir model türetme fikri, yolda da kağıt üstünde olduğu kadar doğru işliyor.

reklam

Skoda Rapid 1.6 TDI www.e-motoring.com
Öncelikle Rapid, kompakt boyutlarına karşın arkada -eski- Octavia’dan bile geniş diz mesafesine ve 530 litrelik kocaman bir bagaja sahip. Bir marka geleneği olarak bagaj kapağı arka camla birlikte açıldığı için büyük eşyaları yüklemek çok kolay. Gene Octavia’daki gibi arkanın nerede bittiğini görmek imkansız, dolayısıyla park sensörü şart.
Daha yakından bakınca, ikisi arasındaki fiyat farkı anlam kazanmaya başlıyor. İşçilik başarılı olsa da malzeme kalitesi belirgin biçimde daha düşük. Açık renk görsel intibayı yüksek tutuyor ama dokunduğunuzda her yerin sert plastikle kaplı olduğunu fark ediyorsunuz. Ne var ki bu çok can sıkmıyor zira Çekler gene akıllarını kullanarak devamlı temas ettiğiniz kısımları deriyle kaplamışlar. 2004 yılında Jeep, Cherokee’yi tanıtırken “dokunulmayan yerlerin soft touch plastik olması sadece broşürlere konu olur, kullanıcı ilgilenmez bile” demişti mühendisler.

Skoda Rapid 1.6 TDI www.e-motoring.com Skoda Rapid 1.6 TDI www.e-motoring.com
Haksız olduklarını söyleyemeyiz, o bölgelere sadece yıkamacılar dokunuyor zira! Tasarrufun göze battığı yegane alan, tek dokunuşla açılabilen ama aynı şekilde kapanamayan ön camlar – butonu son ana kadar çekili tutmanız gerekiyor. Ayrıca sürücü tarafından arka camlar kumanda edilemiyor. Skoda’nın Citigo’daki cam açma düğmesi cimriliği bu otomobilde sürmemeliydi…

Skoda Rapid 1.6 TDI www.e-motoring.com Skoda Rapid 1.6 TDI www.e-motoring.com
Neyse ki tasarrufun boyutları yürüyen aksama -en azından hissedilir ölçüde- taşmamış. MQB platformuna sahip olmamasına ve Polo vb. yaşlı Volkswagen’lerden türetilmesine rağmen Rapid, şehir içinde olgunlukla ilerliyor. Süspansiyon, 215/45/16 ebatlı performans lastiklerinin de etkisiyle hafif gergin ama çoğu koşulda darbe emişi yeterli. Otomobil genel olarak çevik bir tavra sahip ve bunda 1135 kg’luk son derece hafif gövdenin payı büyük. Tüy gibi direksiyonun da yardımıyla Rapid’i sokak aralarında sürmek çok kolay.
Gel gelelim aynı kokpitte olduğu gibi, şasinin de zayıf noktası biraz kazıyınca meydana çıkıyor: 1990’lara dönüş! Gerçek yüzünü görmek adına Rapid’i viraja ilk savurduğunuz an tedirginliğiniz tavan yapıyor zira o tüy gibi direksiyon, önden kaymayla arkadan kopmanın arasındaki ince çizgide de aynı hafifliği, daha da önemlisi hissizliği sürdürüyor. Aslında düşük gövde ağırlığı, süspansiyonların tokluğu ve Dunlop SP Sport’lar sayesinde limitler yeterince yüksek ve müdahaleye müsait; ancak o esnada direksiyon size oyuncak araba kullanıyormuşsunuz izlenimi verdiği için asla bu limitlere vakıf olamıyorsunuz.
Peki ama bu kadar ağırbaşlı ve az yakan bir motorla böyle oyunları kim oynar? Skoda Rapid’i, hem de dizel motoruyla almayı düşünen insanların önceliği muhakkak ki sürüş dinamikleri değil, yakıt tüketimi olacaktır.

reklam
Dacia Duster reklamı

Skoda Rapid 1.6 TDI www.e-motoring.com
3.6 litre/100 km! Aracı aldığım Maltepe’den Yeşilköy’e gidene kadar, Kavacık’ta yoğun bir köprü trafiğine girip ardından çok da dikkat etmeden elde ettiğim ortalama. Üç günlük çok daha zorlu bir test sürecinin ardından teslim ettiğimdeyse ekrandaki değer hala 5’i geçmemişti.
Nasıl oluyor? Hafifliğin sayısız nimetinden bir diğeri; ama tek başına yeterli değil. Asıl mühendislerin motor, şanzıman ve gaz pedalına çektikleri kombine ayarı etüt etmek gerek.
Devir bandına odaklanan biri muhtemelen Skoda değil de Ikarus kullandığınızı düşünecektir. Gaz pedalının ilk birkaç santimi o kadar uzun yollu ki, normalde devirin 4000’lere çıkmasını öngördüğünüz noktaya kadar bastığınızda bile yalnızca 1500-2000 aralığına ulaşıyorsunuz. Bu aralıkta da TDI çoğu şartta yeterli torku üretip gereken hareketi sağladığı ve 5-ileri şanzımanın uzun oranları da bu tempoya birebir uyum sağladığı için, bunun üstüne çıkma ihtiyacı hemen hiç hissetmeyip vites yükseltiyorsunuz. Kısa kollu topuzun net geçişleri de bunu bir külfet olmaktan çıkarıyor. Hal böyleyken Rapid, ekonomik gayeleriniz olmasa bile sizi istasyonlardan uzun müddet uzak tutuyor.

Skoda Rapid 1.6 TDI www.e-motoring.com
Bu düşük tempoya karşın turbo, 1500’den 5000 devire kadar basınç uyguluyor; yani sarfiyat rekorları kırarken, sollamaya çıktığınızda yerinden kıpırdamayacağını sandığınız Dr. Jekyll, gaz pedalını kapattığınızda Mr. Hyde’a dönüşüyor. Biraz bozuk bir zeminde ikinci vitesi tamamen patinajla bitirebilirsiniz. Bir dizele göre motorun devir bandı çok geniş ve uzun vites oranlarının da desteğiyle daha çok atmosferik bir karakter sergiliyor.
Tüm Skoda’lar gibi Rapid’in de zırhında delik açmak çok güç. Zorlandığında vasatlaşan direksiyonu haricinde kusur etmeyen otomobil kullanışlılık, ekonomi ve performansı bir araya getiriş şekliyle parıldıyor.

Skoda Rapid 1.6 TDI www.e-motoring.com
+ Geniş iç mekan ve bagaj
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Yüksek performans
+ Motorun esnek çalışma karakteri
+ Süspansiyonun konfor/tutuş dengesi
+ Hafif ve çevik

– Performanslı sürüşte yumuşak kalan, hissiz direksiyon

Skoda Rapid 1.6 TDI Elegance
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1598
Motor gücü (HP): 105
Maksimum tork (Nm): 250
Vites kutusu: 5-ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 190
0-100 km/s hızlanma (sn): 10.6
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 5.6/3.7/4.4
Ağırlık (kg): 1135
Yazı: And Mehmet Çetin Fotoğraflar: Süreyya İzgi