Skoda Yeti Greenline Türkiye’de

 Skoda Yeti Greenline Türkiye’de


Skoda, çevre dostu Greenline motor teknolojisine sahip ürün serisi içinden Türkiye pazarına ilk olarak SUV segmentindeki modeli Yeti’yi sunuyor. Greenline teknolojisine sahip 1.6 TDI motoru ile Yeti, çevreci özellikleriyle doğayı korurken, kullanıcısına da büyük tasarruf sağlıyor. Yeti Greenline 100 km’de ortalama 4.6 lt yakıt tüketimi ve 119 g/km CO2 salınımıyla segmentinde en iyi değerlere sahip.
Çek üreticinin Türkiye distribütörü Yüce Auto, Yeti Greenline’ı Sapanca’da düzenlediği bir etkinlikle tanıttı. Organizasyona katılmak için İstanbul’dan Sapanca’ya Skoda Yeti’lerle gittik. Böylece lansmana yaklaşık 120 km’lik mesafede otomobili tanıyarak ulaşmış olduk. Toplantıdaysa hem Yüce Auto’nun yıl içi planlarını hem yeni gelecek ürünlerini hem de Yeti ile ilgili stratejilerini dinleme fırsatımız oldu.

Çevre dostu olmasının yanında büyük oranda yakıt tasarrufu da sağlayan Yeti Greenline, mükemmel sürüşe olanak veren özellikleri ile de öne çıkıyor. Yeti Greenline, 1.6 TDI 105 HP gücündeki Common Rail enjeksiyon sistemi ve dizel partikül filtresine sahip turbo dizel motoru ile de teknolojik üstünlüğünü ortaya koyuyor. Yeti dinamik yol ve hafif arazi koşulları için geliştirilen SUV araçları arasında sunduğu olağanüstü düşük tüketim ve emisyon değerleri ile övgüyü hak ederken, start-stop teknolojisi, fren enerjisi geri kazanım özelliği gibi donanımları ile geleceğin teknolojilerini de kullanıcılarına sunuyor.

Toplantıda bir konuşma yapan Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu “Skoda olarak müşterilerinin her talebine cevap verecek geniş ürün yelpazesine sahip olma hedeflerimize YETI Greenline ile bir adım daha yaklaşıyoruz. Sizlerin de iyi bildiği gibi tüm sektörlerde çevreci yaklaşımlar önem kazanıyor. Yaşadığımız dünyayı nasıl daha güzel bir hale getiririz diye düşünüyoruz. Hizmet verdiğimiz sektörde de karlılık ikinci planda kalarak, doğaya saygılı, çevreye daha az zarar veren modellerin nasıl üretilebileceği konusunda çalışmalar yapılıyor. Bugün Sapanca’ya kadar kullanma fırsatı da bulduğunuz YETI Greenline, Türkiye’nin en eski ithal modellerinden bir tanesi olarak halkımızın her zaman sempati ile baktığı bir marka olan Skoda’nın bu çalışmalarının göstergesidir. Skoda’nın dizel motorlarda Greenline adını verdiği bu teknoloji benzinli araçlarda GreenTec adı altında hem yakıt ekonomisi hem de çevreye duyarlı CO2 salınımı sağlamış oluyor. Skoda Auto’nun şu anda 130 gr’dan daha az CO2 yayan 40 üzerinde motor ve şanzıman versiyonu bulunmaktadır. Hatta bunların 12 tanesi 110 gr/km’nin altında bulunmaktadır. Gördüğünüz gibi Skoda markası olarak yakın gelecekte düşük CO2 emisyonu oranlarına göre yapılacak olan vergilendirme sistemine de hazır durumdayız” derken 2012 planlarını da “Yılın 2.yarısında Fabia ve Roomster’ın 1.6 dizel motorlarını pazara sunmuş olacağız. Bu ürünler ile beraber pazara hitap oranımız %75 olacak. Yılın son çeyreğinde Skoda Citigo modelimizin satışa sunulmasıyla bu oranı %75,6’e çıkartmış olacağız. 2013 yılının hemen başında Fabia ve Roomster’ın otomatik vites seçeneği ile %81’e çıkmış olan hitap oranı A Entry modelimizle zirveye ulaşmış olacak %93,4. Sonrasında ise her 6 ayda bir yeni otomobillerle markamızın atağı devam edecek.” şeklinde anlattı.

Greenline teknolojisi ve teknik veriler
Yeti, Greenline teknolojisine sahip motoru ile 100 kilometrede ortalama 4.6 litre yakıt tüketimi ile üstün yakıt tüketimi performansı sergilerken 119 g/km CO2 egzoz salınımı ile çevreci hassasiyetini de ortaya koyuyor. Çevresel etkileri minimuma indiren Skoda Yeti Greenline, sürüş konforundan ise taviz vermiyor. 100 km/s hıza 12.1 saniyede ulaşan Yeti Greenline, maksimum 176 km/s hızı ile dinamik sürüş keyfiyle dikkat çekiyor. Bu sınıftaki araçların sağlam ve yerden yüksek gövde yapısına karşın, Yeti Greenline, segmentinde ihtiyaç duyulan direksiyon hakimiyeti ve yol tutuşunu kusursuz bir şekilde sunuyor. Bir dizel motordan çok daha fazlasını sunan ve geleceğin teknolojisi olarak tanımlanan Greenline teknolojisine sahip turbo şarjlı dört silindirli ve yüksek basınçlı direk püskürtme özelliğine sahip dizel motor, sahip olduğu dayanıklı partikül filtresi ile en yüksek kalitedeki sürüş keyfini sağlayan en önemli özellik olarak dikkat çekiyor. Greenline teknolojisine sahip motorlar, düşük yakıt tüketimi vasıtasıyla çevreye zararlı atıkların azaltılması için farklı temel özelliklere de sahip. Öncelikle Start & Stop Sistemi, aracın gerekli durumlarda otomatik olarak motorun çalışmasını durdurarak (örnek olarak trafik ışıklarında bekleme halindeyken) yakıt tüketimini düşürüyor.

Fren enerjisi geri dönüşüm özelliği, dönme direnci düşük lastikler, aracın alt bölümünde yapılan aerodinamik değişikliklerle (yerden yükseklik 25 mm azaltılarak 155 mm’ye indirilmiş.) ve bu iyileştirmelerin sonucunda oluşan 0.361’e indirilen düşük hava sürtünme katsayısı (cx) ile Yeti Greenline, sıradan dizel motora sahip bir SUV’dan daha fazla düşük tüketim ve emisyon değerleri sunuyor.

Kabin özellikleri
Skoda Yeti, kaliteli döşeme ve dekor tasarımının yanı sıra, yolculuk boyunca konfor ve pratiklik arayanları da etkileyen bir otomobil. Dokunmatik ekranlı, yüksek kaliteli içinde barındırdığı 6’lı CD değiştirici ve SD kart okuyucuya sahip Radyo Bolero ile Yeti, uzun yolculuklarda keyifli anlar yaşatıyor. Yeti Greenline’da yedek lastik yerine lastik bakım setinin bulunması, aracın ağırlığının da azalmasını sağlarken 416 litre olan bagaj hacmi, VarioFlex teknolojisi (Birbirinden bağımsız olarak katlanabilen veya çıkarılabilen parçalı 3 arka koltuk) sayesinde 1760 litreye kadar çıkabiliyor. Ayrıca bagaj bölmesinin yan taraflarındaki saklama alanları ve kayar kancalar, yük sabitleme açısından büyük kolaylık sağlıyor.

Donanım ve fiyat
Tüm üstün özelliklerinin yanı sıra Yeti Greenline, sahip olduğu Adaptif bi-xenon farlar ile konforlu ve güvenli bir sürüş ortamı hazırlıyor. Ayrıca donanım seviyelerine bağlı olarak standart olarak sunulan ESC, ABS, MSR, ASR ve EBV fren sistemleri, Hill Holder (Yokuş kalkış desteği) fonksiyonu, sürücü ve yolcu ön-yan-perde hava yastıkları güvenlik donanımları arasında yer alıyor. Araçlarını kişiselleştirmek isteyenler için renkli tavan seçeneği sunması Yeti Greenline’daki önemli tasarım detayları olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de üç farklı donanım seviyesiyle satılacak olan Yeti’de Active 52.000, Ambition 56.000 ve Elegance 61.000 TL liste fiyatlarına sahip.

Fren Enerjisi Geri Kazanım Özelliği
Yeti Greenline’nın sahip olduğu Fren enerjisi geri kazanım özelliğinde, aracı yavaşlatmak amacıyla frene basıldığında fren disklerinde ortaya çıkan kinetik enerji, elektrik enerjisine dönüşüyor. Böylelikle araç içerisindeki elektrikli cihazların ihtiyacı olan enerji karşılanıyor ve artan enerji aküde biriktirilerek aracın alternatörü daha az çalışıyor. Bu sayede yakıt tasarrufu yapılırken 3/4 g/km CO2 salınımı azalıyor.

Start-Stop Sistemi
Eğer sürücü belirli bir süre boyunca arabayı durdurmuş ve vites konumunu boşa almışsa ayağını debriyajdan kaldırdığı an motor kendiliğinden çalışmayı durduruyor. Bu şekilde 100 km’de ortalama tüketimde 0.4 litreye kadar, şehiriçi kullanımda ise 0.9 litreye kadar yakıt tasarrufu sağlanabiliyor.

İzlenimler
İstanbul-Sapanca arasında gidiş ve dönüş yönünde yaklaşık 120 km kullanma şansı bulduğum Yeti’yi alışılmış VW Group kalite düzeyinde buldum. Küçültülmüş bir SUV formatıyla dikkat çekici konfor ve kullanışlılık  sağlayabilen Yeti, bagaj hacmiyle de avantaj sağlıyor. Yumuşak sürüş özellikleri, ergonomik sayılabilecek kabin yapısı ve cömert mesafeler rahat ettiriyor. Tıpkı VW’nin Bluemotion teknolojisi gibi teknolojik özelliklerle yakıt tüketimi düşük gerçekleşen otomobilde 100 km’de 5.0 litrelik tüketim ortalaması elde edilebiliyor.  Otoyol sürüşlerinde biraz yüksek yapısı nedeniyle gezinmeler ve geniş yan yüzeyler yüzünden yan rüzgarlardan etkilenmeler gözlediysem de bunları önemli bir risk saymadım. Özelikle şehir içi sürüşlerde çok başarılı bulduğum aracın düşük sarfiyatı ve başarılı kabin yalıtımı dikkat çekiciydi. Sürücü koltuğu en alt seviyedeyken bile vites kolunun alçak kalması Yeti’de takıldığım tek nokta oldu.