Son içten yanmalı Type R Türkiye’de satışa sunuldu

 Son içten yanmalı Type R Türkiye’de satışa sunuldu
Reklam

Honda’nın 25 yıllık köklü hot hatch geçmişine dayanan yeni Civic Type R modeli Türkiye yollarına çıkıyor. Artırılmış performansı ve gelişmiş sürüş dinamikleri ile 2023 model Civic Type R, 2.0 litre VTEC dört silindirli turbo beslemeli motoru ile daha fazla güç, tork ve performans sunuyor. Güçlenen Civic Type R, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5,4 saniyede tamamlıyor ve 275 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Honda Type R tutkunları için beyaz ve kırmızı renk seçeneği bulunan model 3 milyon 350 bin TL’lik satış fiyatına sahip olacak. Civic Type-R, 17 Haziran 2023 tarihinde Honda bayilerindeki yerini alacak.

Honda Türkiye’deki yenilikleri değerlendiren Başkan Satoru Yamada, “Honda olarak Türkiye otomotiv pazarındaki gelişmelere ve tüketici beklentilerine yönelik ürün gamımızı büyütmeye devam ediyoruz. Aynı zamanda elektrifikasyon stratejimiz kapsamında da hızla ilerliyoruz. Bunun en güzel örneği olarak yeni hibrit SUV modellerimiz ZR-V ve CR-V’yi yılın son çeyreğinde müşterilerimiz ile buluşturmamız olacak’’ dedi. Başkan Yamada ayrıca 6 yıl sonra tekrar Türkiye yollarına çıkan yeni Civic Type R’ın Honda ekipleri tarafından özel performans sunmak için geliştirildiğinden de bahsetti.

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer Civic Type R’a ilişkin olarak, “ Hot hatch sınıfının en güçlü modellerinin başında gelen Honda Civic Type R, bugüne kadar satış grafiği ile Türkiye’de segmentinin en çok satan modellerinden biri oldu. 2022 yılında yüksek performanslı hatchback modelimiz Civic Type R’ın 25’inci yılını kutladık, nihayet Türkiye yollarına çıkacağı için heyecanlıyız” dedi. Civic Type R’ın ürün gamı içerisinde özel bir yeri olduğunu vurgulayan Kılıçer ayrıca “Civic Type-R taşıdığı özelliklerin yanı sıra muhtemelen son içten yanmalı modelimiz olduğu için de çok özel bir yere sahip. Tabii ki talebi çok ancak her ülke için belirlenen kota var. Bu yıl içerisinde 50 adet getirmeyi hedefliyoruz ancak bu sayıyı artırmak için şimdiden talepte bulunduk” şeklinde konuştu.

Güçlü, çekici ve aerodinamik dış tasarım

Yeni Civic Type R, hem hız performansı hem de sürüş keyfinde en üst noktaya ulaşmak için oluşturulan Ultimate Sports 2.0 konsepti kapsamında geliştirildi. Honda Civic e:HEV’in çizgilerini temel alan yeni nesil Civic Type R’ın keskin sportif hatları; daha alçak ve daha geniş dış görünümü, özel tasarım Michelin Pilot Sport 4S lastikleri, 19 inçlik mat siyah hafif alaşım jantları ve onları çevreleyen şişkin çamurluk kemerleri ile tamamlanıyor. Honda mühendisleri tarafından önceki nesil Civic Type R’a göre sürtünme katsayısını geliştirme, daha kontrollü hava akışı sağlama, otomobilin üzerinde ve çevresinde azaltılmış basınç değişimleri için geliştirilen Hesaplamalı Akışkan Dinamiği (CFD) teknolojisi sunulan Civic Type R’ın aerodinamiği de geliştirildi.

Sade ve pürüzsüz ön tamponlarındaki özel kanallar çamurluk içindeki hava akışını optimize ederek basıncı azaltmaya odaklanırken; çamurluk kemeri önceki neslin arka kapı etrafındaki basınç dalgalanmalarını ortadan kaldırarak arka difüzör ile spoylere daha temiz bir hava akışı sağlıyor. Genişletilen alt ızgara, ön frenlere hava akışı sağlarken; önceki nesilden yüzde 10 daha geniş olması ve dikey hava girişleri ile öne çıkıyor. Ayrıca alt ızgara ile birlikte çalışan havalandırma kanalı alüminyum kaputta hava akışını optimize etmeye destek oluyor. Hava direncini bastırmaya yardımcı olan ve bastırma kuvvetini daha da artıran yeni difüzör ve rüzgarlık yer alırken; önceki nesline göre daha geniş ve alçak arka spoyler dikkat çekiyor.

Heyecan verici sürüş ile uyumlu kokpit deneyimi

Yeni Civic Type R’ın iç tasarımı, sürüş keyfini artırmayı ve sürücünün odaklanmasını kolaylaştırmak amacıyla dizayn edildi. Ana hatlarıyla yeni Civic e:HEV’deki üst düzey konfor ve pratiklik korunurken; daha alçak oturma pozisyonu ve Civic Type R’a özgü kırmızı eklemeler de kabin içi sportif otomobil hissini artırmak üzere tasarlandı. Gelişmiş sürüş deneyimi sunulan kokpitte, sürücü daha alçakta konumlanmasına rağmen kaput üzerinde daha fazla görüş, daha az kör nokta ve daha az yansıma ile görüş alanı iyileştirildi. Bilgi ve multimedya ekranı, sürücünün yola odaklanmasını sağlamak için mümkün olduğunca merkezi konumlandırılarak tüm kontroller kolayca erişilebilecek şekilde yerleştirildi. Yeni Civic Type R’ın iç mekanındaki ikonik kırmızı renkleri beğeni toplarken; vites kolunun yanındaki “Sürüş Modu” bölümü ile seçilebilen Konfor, Spor, Bireysel moduna ek olarak performans odaklı sürücü ayarı ve pist kullanımı için +R modu sunuluyor. Bu mod kullanılırken Çekiş Kontrol Sistemi ve Araç Denge Yardımcısı (VSA) sistemi tamamen devre dışı bırakılabiliyor. Yeni nesil Type R ile sürüş deneyimini tamamen kişiselleştiren, Civic Type R için küresel çapta ilk olan yeni bir Bireysel mod kullanıma sunuluyor. Bu mod; kullanıcının ihtiyacına, tercihine ve sürüş ortamına en uygun ayarları yapılandırma olanağı tanıyor. Sürüş modlarının yanı sıra Honda mühendisleri sorunsuz bir sürüş amacıyla direksiyonda da önemli iyileştirmeler yaptı. Geri bildirimi artırılan ve gecikmesi azaltılan direksiyonun sürüş hissi geliştirilerek daha sağlam bir yapı sunuldu.

Safkan mühendislik: Civic Type R

Yeni Civic Type R, 2.0 litre VTEC dört silindirli turbo beslemeli motoru ile önceki nesildeki özel versiyonundan bile daha fazla güç, tork ve performans sunuyor. Otomobilin geliştirme ekibi tarafından verimliliği artırmak için turbo, yeniden tasarlanırken; turbo kanatlarının sayısı azaltılarak optimizasyon sağlandı. Gaz akışı, yüzde 13 artırılan düz egzoz sistemi sayesinde motorun verimi yükseldi ve yeni üç çıkışlı arka susturucu kullanılarak egzoz sesi de iyileştirildi. Ayrıca motor kontrol sistemi de yenilenen otomobilin, hızlanma anındaki gaz tepkisi iyileştirilerek Değişken Zamanlama Kontrolü (VTC) ayarlandı. Böylece, yeni Civic Type R’da yüksek devirlerde daha yüksek performans ve düşük devirlerde daha düşük yakıt tüketimi elde edilirken; motor, sınıfının en yüksek güç-ağırlık oranı ile öne çıkıyor. Güçlenen Civic Type R motoru; 6.500 d/d’de 329 PS güç, 2.200-4.000 d/d aralığında 420 Nm tork üretiyor ve 7.000 d/d’ye kadar çıkabiliyor. Buna bağlı olarak yeni Civic Type R, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5,4 saniyede tamamlıyor ve 275 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Civic Type R için özel olarak iyileştirilen altı vitesli manuel şanzıman desteği, yumuşak vites geçişleriyle sürüş keyfini artırıyor. Honda mühendisleri emisyon tüketim verimliliğinde de fark yaratarak bugüne kadarki en güçlü Civic Type R olmasına karşın sadece 186 gr/km CO2 emisyon ve 8,2 lt/100kms (WLTP) tüketim değerlerine ulaşmayı başardı. Bir önceki nesline göre aks mesafesi artırılan yeni Civic Type R’ın süspansiyonu ve salınımı en aza indirmek için kontrol mantığı da iyileştirildi.

Arka gövde rijitliğindeki yüzde 15’lik artış, viraj dengesini iyileştirirken; gövde rijitliğini geliştirmek için şasi boyunca yapısal yapıştırıcı uygulaması ile kapı açıklıkları gibi alanlarda, önceki Type R’ye kıyasla 3,8 kat daha fazla yapıştırıcı kullanıldı. Yeni Civic Type R’da alüminyum kaput önceki çelik panelden yüzde 43, reçine bagaj kapağı ise yüzde 20 daha hafif olarak kullanıldı. Ayrıca yeni modelde revize edilen fren kanalları ve yeni mekanik fren silindiri ile Brembo Fren Sistemi kullanıldı.

Honda Log R 2.0: Gerçek zamanlı performans verileri

Sürüş performansı ile öne çıkan Civic Type R için Honda Log R 2.0 uygulaması da güncellendi. Hem yolda hem de pistte kullanıcıların sürüş becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için çözüm sunan uygulama Honda Log R 2.0, gerçek zamanlı performans verisi paylaşıyor. Otomobilin multimedya sistemine entegre edilen uygulama “Performans İzleme” ve “Puanlama” olmak üzere iki işlev sağlıyor. Performans ekranında; motor, su ve yağ sıcaklıkları dışında direksiyon açısı, fren basıncı, gaz pedalı açısı, yalpalama oranı olmak üzere 12 ayrı bilgi seçilebiliyor. Ayrıca dijital lastik sürtünme döngüsü işlevi de eklendi. Bu veriler, gerçek zamanlı olarak ekranda yer alırken; puanlama işlevi, kullanıcının direksiyon becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak için sürüşü gözden geçirme olanağı tanıyor. Ayrıca Otomatik Skor işlevi ile şehir içi ve şehir dışı yollarda sürüş performansı değerlendirilirken; Veri Kaydı işlevinde ise sürücülerin pist üzerindeki sürüş verilerinin kaydedilmesine ve analiz edilmesine olanak sağlanıyor. Otomatik Skor işlevindeki girdilerin her biri, kullanıcının sürüşü uygulamada yerleşik olan Honda Ar-Ge veri tabanından türetilen algoritmayla karşılaştırılarak oluşturuluyor ve iyileştirmeler için yardımcı oluyor. Veri Kaydı işlevi, sürücünün becerilerini geliştirebileceği noktaları belirlemesine yardımcı olan yenilikçi bir puanlama sistemi aracılığıyla tur başına 100’e kadar performansa dayalı puan vererek geri bildirim sağlıyor. Akıllı telefonlara App Store ve Google Play üzerinden indirilebilen Honda Log R 2.0 uygulaması sürücünün verilere ve analizlere erişmesini sağlarken yeni özelliği ile akıllı telefonun video işlevini araç içi kameraya dönüştürebiliyor.

İzlenimler

Yeni Civic Type R’ı deneyimlediğimiz İstanbul Park Formula 1 pisti, o gün gerçekten hızlı bir gün yaşadı. Honda Türkiye’nin organizasyonuyla sabahtan akşama otomobil medyasının üçer tur atma fırsatı bulduğu otomobiller, gözde F1 pistinde hünerlerini sergiledi. Dört otomobilin, -tabii ki eğitmenler önderliğinde!- peş peşe attığı turlarda ilk gözlemimiz, Civic Type R’ın tıpkı bir öncekinde olduğu gibi görkemli sportif sesler yaymamasıydı Yani üçlü egzoz çıkışından ne sinirli homurtular duyuluyor ne de mısır patlatma efektleri! Ama buna karşın son içten yanmalı motora sahip olan Type R, adeta pist asfaltını buruşturarak ilerliyor. Şaka değil, Honda vizyonuna göre, bundan sonra gelecek Type R’lar, elektrik motorlarıyla yıldırım performansı sergilemeye aday olacak. Tabii bu durum, otomobili şimdiden nadide ve ekstra kıymetli bir konuma yerleştiriyor. Sınırlı üretimde ülkemize 50 adet gelmesi beklenen otomobillerin büyük bir bölümü şimdiden satılmış durumda.

Civic Type R’ın görkemli kabininde kokpit yapısı, güncel Civic ile ortak tasarıma sahip. Yerleşimler, havalandırma nozulleri, kumandalar vs. Ama gösterge tablosu tamamen Type R’a özgü yapıda. Ve ekranlarda içerik tamamen farklı. Ön bölümde görüş açıları eskisinden daha geniş. Kabinin en dikkat çekici özelliklerinin başındaysa kırmızı zemin kaplamaları geliyor. Bu seçim, otomobilin halılarından bile ateş saçtığı mesajını veriyor. Vites topuzu da geleneksel Type R topuzu olarak devam ediyor.

Hızlı gaz tepkileri, keskin direksiyon emir aktarımları, safkan performansı hissediyorsunuz. Önden çekişli bir otomobil olarak olağanüstü tutunma özellikleri gösteren otomobil, yolu kazırken adeta ışınlanarak ilerliyor. Aslında 200, bilemedin 250 HP civarındaki önden çekişli otomobillerde, gücün tamamı kullanılamıyor ama Civic Type R’da yere aktarımda kayıp son birkaç nesilde minimumda tutulabiliyor. İstanbul Park’ın zorlu virajları, Type R için çocuk parkı tadında geçiliyor. Yükseltilmiş, hayır, maksimize edilmiş güç değerine sahip olduğunu bilmek, pistte bile tamamı kullanılamayacak olsa da iyi hissettiriyor. Sürücüler 329 PS’yi yollarda nasıl değerlendirir, hiç tahmin edemiyoruz. Sürekli pistte kullanılmayacağını düşünürsek biraz fanteziye kaçılmış gibi düşündürüyor. Çok zevkli bir hayal otomobili Type R. Otomobil sürücüsünün gözünün aldığı kadar gitmeye niyetli, o kendisine başka limit koymamış. Dediğim gibi üç turluk zevk seansında tek eksik pop corn patlamaları… İkinci turda start stop düzlüğünde 197 km/s’ye kadar tırmanıyorum. Sonra biliyorum ki, sol sert dönüş var, vitesler hızla düşüyor ve sola kapanıyorum. Tabii ki sonuncusu soğutma öncelikli olan üç tur çabucak bitiyor, tadına doyamıyoruz, neyse ki limitlerimizi zorlama aşkına kapılmıyor, seansı huzur içinde kapatıyoruz. Öyle bir otomobil ki, sürücüsüne ayağının altındaki 329 PS güç ile her şeyi yapabilirmiş gibi düşündürüyor ve aslında orada bir oto kontrol sınavına sokuyor. Neyse ki sınavı geçiyor, yutkunarak pite geri dönüyoruz. Yeni Type R da indikten sonra geriye dönüp öpücük yolladığımız otomobillerden biri olarak tarihimizdeki yerini alıyor. Bu kadar nadide bir parçayı tekrar kullanma şansımız olur mu emin değilim artık. Ama şurası bir gerçek ki, 3 tur, bu otomobili anlamaya da tadına doymaya da yeterli değildi.