Sonunda karşımızda: Renault R5 Electric!

 Sonunda karşımızda: Renault R5 Electric!
Reklam

Konsept versiyonun gösterilmesinden üç yıl sonra sıra üretim versiyonuna geldi. Renault’nun yollara ilk çıktığı 1972’den itibaren gözdesi olan R5, elektrikli olarak geri döndü. Otomobil resmi olarak yarından itibaren Cenevre Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşuyor.

Fransız üretici 2021’de tanıtılan konsepti neredeyse hiç değiştirmedi. Ancak ayrıntı düzeyinde keşfedilmesi gereken bazı farklılıklar var. Farlar, gündüz farları ve aynalar biraz farklı, sadece normal kapı kollarını görüyoruz ve arka tamponda artık plaka için alan yapılmış.

R5 E-Tech’in içi de diğer Renault’lara göre biraz daha şık. Gösterge panelinin yolcu tarafındaki dikey şeritler eski Renault 5’e hoş bir gönderme yapıyor. Otomobil, 70’lerdeki ilk nesille karşılaştırıldığında önemli ölçüde büyümüş; mesela boyu 3520 mm’den 3920 mm’ye uzatılmış.

Renault’nun butik B segmenti temsilcisi yalnızca EV olarak ve 2 pil seçeneğiyle satışa sunulacak; ilki 400 km menzile sahip 52 kWh’lik batarya, ikincisi ise daha sonra satışa sunulacak olan 40 kWh’lik batarya. Renault, aracı 25.000 € civarında bir fiyatla hızla pazara sunmayı planlıyor.