Statü kazandıracak Talisman Şubat’ta geliyor

 Statü kazandıracak Talisman Şubat’ta geliyor

Renault Talisman
Renault Türkiye, Fransa’da yılbaşından önce satılmaya başlanacak Passat rakibi yeni D segmenti modeli Talisman’ı ülkemizde Şubat ayında satışa sunmaya hazırlanıyor. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda örtüsü kaldırılan otomobil, sadece sedan ve station wagon gövde formlarıyla üretiliyor. Laguna Coupe’de ilginin düşük olması nedeniyle üç kapılı versiyon planlanmamış. Renault’nun bu model için 420 milyon Euro yatırımla geliştirdiği Douai tesislerinde Espace modeliyle birlikte üretilen Talisman’da üç dizel ve iki benzinli motor seçeneğiyle yer alıyor. Talisman, ülkemizde sadece dizel motorlarla satılacak. 110 HP ve 130 HP gücündeki 1.5 dCi’lerde 6 ileri manuel vites kutusunun yer alacağı otomobilin 130 ve 160 HP’lik 1.6 dCi motor seçeneklerinde ise 6 ileri EDC otomatik şanzıman sunuluyor. Ülkemizde zengin Touch ve Icon donanım paketleriyle satılacak olan Talisman’ın üst donanım seviyesi Initiale Paris versiyonuysa ithal edilmeyecek. Kullanıcısına statü kazandırma potansiyeline sahip iddialı bir tasarımla dikkat çeken Talisman, güvenli ve performansı sürüş özellikleri, yüksek konforu, sıradışı teknolojisi ve zengin donanımlarıyla Passat, Insignia, Mondeo, Avensis gibi rakiplerin yer aldığı segmente ağırlığını koyacak. Otomobilde adaptif cruise control, aktif acil fren destek sistemi, viraj aydınlatmalı sis farları, şerit takip sistemi, güvenli mesafe uyarısı, kör nokta uyarı sistemi, ön, arka ve yan park sensörleri, geri görüş kamerası, otomatik kısa ve uzun farlar, head-up display, elektrikli el freni, yokuş kalkış desteği, eller serbest kart sistemi ve eller serbest açılan bagaj kapağı gibi opsiyonel donanımlar yer alıyor. Talisman’ın Touch donanım seviyesinde yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, elektronik klima, elektrikli park freni, ön ve arka park sensörleri, eller serbest park sistemi, cruise control ve 7’’ dokunmatik ekranlı R-Link 2.0 / Siyah kumaş koltuklar ve koyu renk iç ambiyans ve açık renk döşeme opsiyon, Icon’daysa otomatik uzun&kısa farlar, kör nokta uyarı sistemi, şerit takip sistemi, geri görüş kamerası, head up display, deri koltuklar, eller serbest açılan bagaj kapağı, Renault Multisense teknolojisi ve 8, 7’’ dikey yerleştirilmiş dokunmatik ekranlı R-Link 2.0 / Standart siyah ya da kahverengi deri koltuklar opsiyon olarak sunulacak. Otomobilin fiyatıysa Şubat ayında netleşecek.

RENAULT TALISMAN
Renault’nun yepyeni C/D CMF mimarisi üzerinde Fransa’da geliştirilen Talisman, yeni bir kalite seviyesini simgelediğinden ne Laguna isminin geri döndüğü ne de Latitude’un sürdürülmediği bir model. 4848 mm uzunluğundaki otomobil, 2808 mm’lik aks mesafesiyle D segmenti sınırları içinde “Fransız konforu” mottosunu yeniden canlandırıyor. Arka koltuk yolcuları için sunulan 262 mm’lik diz mesafesi, sınıfının en cömert değerini ifade ediyor. Kabin içinde dikkat çekici malzeme ve işçilik kalitesinin öne çıktığı otomobilde neredeyse tüm kumandalar, orta konsoldaki tablette toplanmış. Icon donanım versiyonunda sunulan 8.7 inçlik dokunmatik R-LINK 2 ekranı üzerinden koltukların ısıtma ve havalandırma özelliklerinin yanında masaj fonksiyonu da ayarlanabiliyor. İlk aşamada karmaşık görünse de alışınca düğme kalabalığını ortadan kaldıran oldukça pratik bir kumanda birimi olduğu anlaşılıyor. Havalandırma kanallarının yerleşimiyle Volvo tasarımlarına benzeyen kokpitte gösterge tablosu da tamamen dijital. R-Link 2 aynı zamanda MULTI-SENSE teknolojisine sahip ve bu sayede sürüşe yardımcı teknolojiler ile birlikte navigasyon, multimedya ve klima kumanda fonksiyonları gibi standart görevleri yerine getiriyor. Dokunmatik ekranın özellikleri kısa yol tuşlarına da sahip; orta konsoldaki döner düğme ve direksiyon kumandaları yardımıyla dokunmatik ekran kumanda edilebiliyor. R-LINK 2 üzerinde altı farklı kullanıcının ayarları kaydedilebiliyor.

RENAULT TALISMAN
Uzun burun yapısında iri Renault elmasını taşıyan otomobil, 1610 metrelik ön ve arka izi sayesinde oldukça güçlü bir duruşa sahip. C şeklinde LED far tasarımı, tampona kadar uzanıyor, Pure Vision FULL LED teknolojisi, halojen farlara göre gece görüşünde dikkate değer bir iyileştirme sağlıyor. Gövde panelleri ve camlı alanlar arasında üçte iki/üçte bir oranı dışardan göze hoş geliyor. Ancak kolunu camdan sarkıtmayı seven (!) sürücülere kötü bir haberimiz var, kapı panelleri oturma pozisyonuna göre yüksekte kalıyor, böylece bu gereksiz ve güvensiz hareket engelleniyor!.. Otomobilin profilindeki üçüncü camları, daha prestijli bir görüntü sağlıyor. Arka aydınlatma grubuysa yeni bir ışık dilini ifade ediyor. Otomobilde sunulan 17-18 ve 19 inçlik jant modelleri, bu şık Renault modeline ekstra prestij de getiriyor.

RENAULT TALISMAN
Hem göze hem konfora hitap eden tasarım
Renault TALISMAN eller serbest kartı sayesinde yolcularını ve sürücüsünü yaklaştıkları sırada karşılıyor. Gündüz farları, arka farlar ve iç tavan aydınlatması park pozisyonundan çıkıyor, zemin ışıkları devreye girerek kapı bölgesini aydınlatıyor ve sinyal lambaları yanmaya başlıyor. Kapı açıldığında gösterge tablosu harekete geçerek R-LINK 2’nin ekranında görsel bir animasyon başlıyor ve sesli uyarı veriliyor. Bu esnada MULTI-SENSE butonu da aydınlanıyor (Sport modunda hızlı biçimde, Comfort modunda daha yavaş).

Sürücü koltuğu otomatik olarak 50mm geriye kayarak (elektrikli koltuklu versiyonlarda) araca girişi kolaylaştırıyor. Sürücü yerine oturduktan sonra ise koltuk orijinal pozisyonuna geri dönüyor. Kişisel karşılamaya ek olarak Talisman’ın geniş ön koltukları uçaklardaki “business class” koltuklardan esinlenilerek tasarlanmış. Bu koltuklar iki büyük yeniliği bir araya getiriyor. Dünyada ilk kez olarak ön koltuk arkalıklarında yarı sert, dirençli, esnek ve hafif kabuk şeklini alan Cover Carving Teknolojisi bulunuyor. Bu dahice Renault yeniliği tasarımcılara ilave özürlük sağlıyor, kalite izlenimi veriyor, alan açıyor (arkada ekstra 3cm diz mesafesi). Ayrıca alışılmış plastik koltuk arkalıklarından 1kg daha hafif. Sıcak havalarda daha fazla konfor için entegre havalandırma özelliği bulunuyor. Koltukların formu ve geniş kafalıklarla konfor artırılıyor. Arkalıkların üst kısmı sayesinde her yolcunun konforuna katkıda bulunurken dinamik bir sürüş pozisyonu elde ediliyor.

RENAULT TALISMAN
Otomobildeki en önemli teknolojilerden biri 4Control. Aracın birkaç yerinde 4Control monogramı görülünce hemen 4 çeker olduğu gibi yanlış bir izlenime kapılanlar olsa da Renault Talisman önden çekişli. Bu konu Renault’nun biraz canını sıkabilir, Talisman daha yola çıkmadan öyle bir imaj edinmiş gibi. 4Control’ün ne olduğunu açıklamak gerekirse, bu Renault’nun güvenli ve çok kararlı bir yol tutuş için geliştirdiği özel bir manevra sistemi, en basit ifadesiyle 4 tekerlekten manevra. Bu sistemle dönüşler sırasında otomobilin arka aksları da dönüşe yardımcı olmak için 3.5 dereceye kadar açıyla hareket edebiliyor. Renault, 4Control sistemi ile elektronik süspansiyon kontrolünü daha önce D sedan tipi bir otomobilde ilk kez eşleştirdi. Bu kombinasyon, sürüş keyfi, konfor ve güvenlik sağlıyor. Renault’ya özel olan 4Control şasi TALISMAN’a sıra dışı manevra kabiliyeti kazandırıyor. TALISMAN’ın viraj dengesi ve güvenliği Renault’nun bu yeni D sedan tipi aracında üst düzeyde. 4Control sistemi Talisman’da sürekli devrede. 50km/s’nin altındaki hızlarda Comfort modunda (Standart modda 60km/s; Sport modunda 80km/s) arka tekerlekler öndekilere göre maksimum 3,5 derecelik ters açıyla dönüyor. Bu sayede manevra kabiliyetini artırmak için dingil mesafesi kısaltılmışçasına bir his yaratılıyor. Söz konusu hız eşiklerinin üzerinde arka tekerlekler öndekilerle aynı yönde dönüyor. Bu etki sürüş zevkini, dengeyi ve güvenlik hissini artıracak şekilde dingil mesafesinin uzatılmasıyla aynı duyguyu yaratıyor. 4Control sistemi otomobilin yanal dinamikleri üzerinde doğrudan etkiye sahip. Elektronik süspansiyonlar ise dikey hareketleri kontrol ediyor. Sistem sürüş hissi (yumuşak veya sert) üzerinde etkili oluyor. Aktif süspansiyon sistemi yol yüzeyinin ve sürücü hareketlerinin sürekli değişen koşullarına karşı süspansiyonları adapte ediyor. Bu bağlamda şerit değişikliği için yapılan direksiyon hareketi, hızlanma ve frenleme gibi etkenler dikkate alınıyor. Her süspansiyonda bulunan elektronik kumandalı valfler sayesinde TALISMAN, içinde bulunulan koşulları saniyede 100 kere değerlendiriyor. 4Control sistemi Talisman’da opsiyon olarak sunuluyor.

RENAULT TALISMAN
TALISMAN’daki elektronik süspansiyon kontrol yönetiminin en büyük özelliklerinden bir tanesi aracın elektrik sistemi (CAN, Controller Area Network) ile birlikte çalışması. Aracın dinamikleri hakkındaki bilgiler ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) ile paylaşılan sensorlar tarafından toplanıyor: tekerleklerin dönüş hızı, direksiyon simidi açısı, dikey ve yanal ivme, frenlere uygulanan basınç, motor torku ve sürüş yüksekliği. Renault-patentli bu mimari Multi-Sense sisteminin otomobil şasisindeki potansiyele sürekli erişimi mümkün kılıyor.

MULTI-SENSE sisteminin özellikleri
Renault Talisman, dinamik ve kişiselleştirilebilir bir sürüş deneyimi sunuyor. Aracın üstün yol tutuşu 4Control şasi ve elektronik süspansiyon kontrolünün kombinasyonundan kaynaklanıyor. Bu sistemin orkestra şefi ise Multi-Sense® sistemi. Otomobilde yer alan Multi-Sense® teknolojisi sayesinde sürüş keyfi Comfort, Sport, Eco, Standart ve Perso modları Espace modelindeki gibi kişiselleştirilebiliyor. Ama Talisman’daki Multi-Sense® Espace’tan farklı.

Multi-Sense®, TALISMAN’daki çeşitli teknolojileri kontrol ve koordine ediyor. Bu sistem 4Control sistemini, elektronik süspansiyonu, direksiyonu, motoru ve EDC vites kutusunu kontrol ettiği gibi sistem göstergeleri, motor sesini ve ambiyans aydınlatmasını da kontrol ediyor. Renault Multi-Sense® sistemi sayesinde Renault TALISMAN dört farklı ön programlı mod yardımıyla istenen ruh halini ve duyguları oluşturabiliyor: ‘Eko’, ‘Konfor‘, ‘Nötr’ ve ‘Spor’ ile birlikte serbestçe ve kolayca konfigüre edilebilir ‘Perso’ modu.

RENAULT TALISMAN
Talisman, Türkiye’de sadece dizel motorlarla satılacak. 110 HP gücündeki 1.5 dCi’de 6 ileri manuel vites kutusunun yanı sıra 6 ileri EDC otomatik şanzımanın da yer alacağı otomobilin 1.6 litre 130 HP’lik versiyonunda otomatik şanzıman ileriki dönemde yer alacak. 160 HP’lik 1.6 dCi motor seçeneğinde ise sadece EDC otomatik şanzıman sunuluyor. 1.5 dCi, 3.6 lt/100 km’lik tüketim değeriyle sınıfının en iyi verimlilik değerini sağlıyor. 260Nm’lik maksimum tork çıkışı, 1750 d/d’den itibaren elde edilebiliyor. 130 HP’lik dCi motor, 3.9 lt/100 km’lik tüketim değerine sahip. 160 HP maksimum güce sahip dizel motor ise Renault’nun Twin-Turbo teknolojisinden istifade ediyor. Bu düşük ataletli turbo motor sayesinde düşük devirlerde bile seri kalkışlar ve hızlı tepkiler elde etmek mümkün. Böylelikle 2.0 litrelik bir motordan beklenecek 1250 d/d’den itibaren 265Nm tork gibi bir değer elde edilebiliyor. Bu motor Renault müşterileri tarafından performansı ve günlük kullanıma uygunluğu nedeniyle takdir edilen altı vitesli otomatik EDC vites kutusu ile eşleştirildi. Söz konusu motor/vites kutusu kombinasyonuyla Talisman, pazarda lider olan bir sürüş zevki ve yakıt ekonomisi sunuyor. 80’den 120km/s’ye hızlanma altıncı vi teste sadece 8,3 saniye sürüyor. Sadece 4,4 litre/100km’ lik yakıt tüketimi ise 115g/km karbondioksit salımına denk geliyor. Talisman’daki bütün dizel motorlarda NOx ve partikül filtreleri bulunuyor. Sahip oldukları LNT teknolojisi sayesinde bakım gerektirmiyorlar.

RENAULT TALISMAN
Lansman öncesinde Talisman 900 bin km’lik yoğun testlerden geçirilmiş. Bu, gerçek şartlardaki yol kullanımında 2.500.000km’ye denk geliyor. Modelin lansmanından önce 22 adet araç 1.000.000km’den fazla yol yaparak potansiyel olaylarla karşılaştırılmış. Renault, alışılagelmiş testlerinin dışında bir dizi spesifik test geliştirerek Talisman’ın uzun ömürlülüğünü hem görünüm hem de kulanım açısından teminat altına almış. 24 saat devam eden bu testler zorlu ve yoğun fiziksel testlerin yanı sıra günlük rutin kullanımı da canlandırmış. Model satışa çıktığı zaman ilk üretim Talisman’lar aylardır planlı kötü muameleye tabi tutulmuş olacak: ekipmanları ve fonksiyonları binlerce denenmiş; yüzeyleri, kumaşları ve plastik parçaları sayısız kez hurdaya çıkarılmış olacak. Bu yoğun test programı sayesinde yeni Talisman’ın kapıları 22 bin kereden fazla açılıp kapanmış; emniyet kemerleri de 22 bin kereden fazla takılıp çıkarılmış; sürücü tarafı camı 8 bin kez indirilip kaldırılmış; ve güneşlikleri de bin 500 kez devreye sokulmuş olacak.