Stelvio sonbaharda geliyor

 Stelvio sonbaharda geliyor
Reklam

Alfa Romeo Stelvio

Avrupa’daki SUV rüzgarından payını almak isteyen İtalyan üretici Alfa Romeo ilk SUV modelinin Avrupa tanıtımını  87. Cenevre Otomobil Fuarı’nda yaptı. Alfa Romeo Stelvio özgün tasarımı sportif ve dinamik görünümü ile premium SUV pazarına yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. ‘Alfa Ruhu’nu yansıtan özellikler ilk kez bir SUV modelde bir araya gelirken zengin donanım, kaliteli işçilik ve malzemeyle güçlü motorlar aracı tamamlıyor. Alfa Romeo logolu ilk SUV olan Stelvio, 2017 yılının son çeyreğinde ülkemizde de lüks otomobil severlerin beğenisine sunulacak.

Stelvio ismini, İtalya’nın en yüksek dağ geçidi olan “Passo dello Stelvio”dan alıyor. Bu sebeple bu geçidin yer aldığı 20 kilometreyi aşan ve 75’ten fazla keskin virajlı 38 numaralı karayolunun marka için ikonik bir anlamı da mevcut. Stelvio, Alfa Romeo geleneğine uygun olarak ideal ağırlık dağılımı, sınıfının en direkt direksiyon sistemi, AlfalinkTM sistemi de dâhil en ileri teknolojiye sahip yürüyen aksam ve spor otomobilleri kıskandıran sürüş dinamikleriyle dikkat çekiyor.

Şaftta kullanılan karbon fiber, motor, yürüyen aksam, motor kaputu, çamurluklar, kapılar ve bagaj kapağında kullanılan alüminyum gibi ileri teknoloji ürünü malzemelerin söz konusu üstün sürüş dinamiklerine katkısı büyük. Standart olarak sunulan dört tekerlekten çekiş sistemi Q4 üstün yol tutuş özelliklerini beraberinde getirirken isteğe bağlı olarak mekanik kilitli arka diferansiyel sipariş edilebiliyor. Sadece yüksek performans ve üstün yol tutuş noktasında iddialı olmakla kalmayan Stelvio yolculukları keyifli hale dönüştüren geniş ve konforlu yaşam alanıyla yolcularını şımartıyor.

Alfa Romeo Stelvio

Alfa Romeo Stelvio satış başlangıcıyla birlikte heyecan verici tasarımını ve üstün yol tutuş özelliklerini tamamlayan biri turbo benzinli, diğeri turbo dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle sunuluyor. 2.0 litrelik turbo benzinli motor 280 HP güç üretirken 2.2 litrelik turbo dizel motor 210 HP güç üretiyor. Tamamen yeni 2.0 litrelik turbo benzinli motor MultiAir elektrohidrolik supap kontrolü, ikisi bir arada turbo ve 200 bar ile çalışan yüksek basınçlı direkt enjeksiyon sistemi gibi teknolojilerin de katkısıyla bütün devir bandı boyunca yüksek çalışma karakteri ve gaz emirlerine çabuk cevap veren bir yapı sergiliyor. 2.250 d/d’da 400 Nm tork üreten motor sınıfının en iyi yakıt verimliliğini sunarken aynı zamanda 5.7 saniye ile sınıfının en iyi 0-100 km/s hızlanma değerine imza atıyor ve 230 km/s maksimum hıza imkân tanıyor.

Stelvio SUV’un sportif karakterine uygun performansı sağlayan motorların her ikisi de gücünü 8 kademeli otomatik şanzıman ve Q4 dört tekerlekten çekiş sistemi üzerinden tekerleklere aktarıyor. Hızlı ve sarsıntısız vites geçişleriyle dikkat çeken otomatik şanzıman Alfa DNA moduna bağlı olarak vites değiştirme hızını, konforunu optimize ederken yakıt tüketimiyle CO2 emisyon salınımı da düşürmeye yardımcı oluyor. Şanzıman ayrıca direksiyon kolonuna entegre vites değiştirme kolcuklarıyla manuel vites değiştirme imkanı da sunuyor.

Alfa Romeo Stelvio

Alfa Romeo Stelvio her tür yol şartların üstün yol tutuş ve atak sürüş dinamikleri sunuyor. Üstün yol tutuş ve atak sürüş dinamikleri noktasında önemli bir rol üstlenen dört tekerlekten çekiş sistemi Q4 sadece sürüş güvenliğini tesis etmekle kalmıyor, aynı zamanda arkadan itişli bir otomobili sürüş keyfini de sunuyor. Alfa Romeo’nun özel teknik gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan aktif transfer kutusu ve ön diferansiyel hafif ve kompakt gövde yapısıyla yüksek tork yönetimini hızlı ve ektin bir şekilde gerçekleştiriyor. Yol şartlarını ve lastiklerin tutunma seviyesini sürekli denetleyen Q4 motorun torkunu ön ile arka aks arasında yine yol şartlarına ve lastiklerin tutunma gereksinimine göre ayarlıyor. Q4 ile donatılan Alfa Romeo Stelvio normal sürüş şartlarında arkadan itişli bir otomobil gibi hareket ediyor ve torkun tamamını arka aksa iletiyor. Arka aks tekerleklerinin tutunma sorunu yaşamasıyla birlikte tork yüzde 50’ye varan bir oranla ön aksa aktarılıyor. Opsiyonel olarak sunulan mekanik kilitli arka diferansiyel her tür yol koşulunda yol tutuşu arttırmak üzere yola en çok tutunan tekerleğe daha fazla tork aktarıyor.

İlerleyen dönemlerde ürün gamı 200 HP gücünde 2.0 litrelik turbo benzinli ve 180 HP gücünde 2.2 litre turbo dizel motorla tamamlanacak. Her iki motor seçeneği 8 kademeli otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi Q4 ile kombine edilecek. 180 HP gücündeki 2.2 litrelik turbo dizel motor ayrıca arkadan itişli de sipariş edilebilecek.