Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT

 Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT
Reklam

Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT www.e-motoring.com
Subaru’nun hemen hiçbir modeli çok satmıyor, tüm ileri mühendislik çalışmalarına karşın genelde çok tüketiyor. Ama performansı o kadar etkileyici ki, genelde alıcılar diğer unsurlarla ilgilenmiyor. Bir ralli ikonu hisleri yaşamak- SUV modeli Forester’da bile başdöndürücü.
Subaru’nun geçtiğimiz günlerde gururla 1972 yılından bu yana yaklaşık 13 milyon adet sattığını açıkladığı Symmetrical AWD (Simetrik Sürekli Dört Çeker) sisteminin benzerlerine göre en önemli avantajı direkt aktarma sağlıyor olması. Her marka sürekli dört tekerlekten çekiş sistemlerine bir anlam kazandırma uğraşındayken Subaru da bunu, direct aktarıma pozisyonlandırmış. Yerleşim itibariyla akslar, motor, şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi gövde altında senkronize olarak tam simetrik, “ileriyi gösterir” konumlandırılınca ulaşılan sonuç simetri oluyor. Sürekli, aynı eşit miktarda ve dengeli aktarım, düz sürüşün yanı sıra virajlardaki tutunmada da dengeye katkıda bulunuyor. Elbette diğer markaların aktarmaları da zorluk çıkartacak türden olamaz ama Subaru, aktarımda minimum kaybı dahi kabul etmiyor. Zaten Subaru’nun ağırlığı aşağı çeken, pistonları yatık çalışan boxer motoru da bu dengede önemli bir role sahip. Subaru’nun mühendisliğinin detaylarda gizli ve farklı düşünen insanların eseri olduğunu zaten biliyoruz! Durum bu, simetrik sürekli dört çekere başka anlamlar aramak gereksiz, düzlük, direktlik, denge ve uyumdan çıkan, milisaniyelik anları şansa bırakmayan olağan bir sonuç.

reklam
Skoda Superb

Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT www.e-motoring.com
Otomobilde kullanılan motor, Japon üreticinin uzun yıllardır çeşitli modellerinde kullandığı “azgın” 2.0 litrelik turbo beslemeli motorun en olgun hali. Alfa Romeo’nun sorunları nedeniyle yıllar önce vazgeçmesine karşın Subaru, boxer motoru uzuun zamandır sorunsuzca kullanıyor. Çap ve strok ölçüleri eşit olduğundan (silindir çapı ve piston kolunun uzunluğu) kare motor olarak söz edilen boxer makina, Impreza efsanesinin yaratıcılarından biri. Müthiş devirlenen, pistonlar dikey değil de yatay çalıştığından, karşılıklı “yumruklaştığından” dengeden fedakarlık istemeyen, aksine katkıda bulunan motor, çekişi ve sesiyle olduğu kadar yakıt tüketimiyle de derinden etkiliyor! Çift “boğazlı” tabir edilen ikiz “salyangozlu” turbo ile aşırı beslenen ve silindirler, genelde ölçüyü kaçırıyor! Zaten ekonomi yapmak için en güçlüsünden Subaru seçmek çok iyi bir fikir olmayabilir. BRZ’de de kullanılan Subaru’nun bu ilk direkt enjeksiyonlu makinesi, 240 HP’nin hakkını dolu dolu verirken Symmetrical AWD (Simetrik Sürekli Dört Çeker) sisteminin avantajlarıyla bu gücü kayıpsız yola aktarıyor. Yüzlerce çok güçlü otomobil kullandım ve aslında bu çok da aşırı güçlü bir motor değil ama gerçekten Forester’ın tüm atmosferi içine çekip yolu yuttuğunu hissedebilirsiniz! Bilemiyorum işin sırrı turbo motorlar için çok yüksek olan 10.6:1’lik sıkıştırma oranında mı artık… Sürekli değişken oranlı otomatik vites kutusunun da bu verimlilikte payı olmalı. İnsanı sürekli yüksek performansa teşvik eden bu kombinasyon, doğal olarak yakıt tüketimini kontrolden çıkartıyor! “Yok ben sakin kullanırım” diyebiliyorsanız, tatmin edici tüketim değerlerine inebilirsiniz ama Forester’ı da ziyan edersiniz!

reklam

Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT www.e-motoring.com
Otomobilin Lineartronic adı verilmiş CVT şanzımanı, SI-Drive özelliği sayesinde (Subaru Intelligent Drive) akıllı sürüşe uyarlanabiliyor. İstenirse şanzımanın sakin sürüşlerde erken vites büyütmesi sağlanarak tüketim de kontrol edilebiliyor. Ama isimle kazandırılan imaj, yabancısı olduğunuz bir şey değil, devir yükseldiğinde vites büyütmeyen, üst devirlerin tadını yaşamayı sağlayan sportif hassasiyetler kazandıran vites yöneticisinden başka bir şey değil, diğer otomobillerden bildiğimiz bildiğiniz Sport modu…
Motorun teknik anlatımı sıkıcı gelmiş olabilir, hemen dersi kaynatayım. Hani BMW’nin SAV konsepti vardır ya, sportif aktivite aracı olarak açılan, X5 ile başlamıştı, X3, X6 diye devam etti. Tamam X3 hariç sınıfları farklı, onların güçleri çok yüksektir ve gerçekten de uçuyorlar ama bir o kadar da ağır bu modeller. Siz bir de Subaru Forester’i görün, SAV’in anlamıyla bir örtüştürmeye çalışın! Gazı esirgemediğim anlarda çoğu zaman tekerleklerin yerden kesildiğini düşündüm, o kadarını söyleyeyim!..

Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT www.e-motoring.com
Subaru’nun diğer birçok Japon otomobili gibi üzerinden atamadığı bir sorunu var. Tasarımlarında hep bir eskiz tadı, hep bir tamamlanamamışlık durumu hakim. Neredeyse hiçbir Japon otomobilinde (parmakla sayılabilecek kadar azdır) Avrupalı ya da eski Amerikalıların olgun ve kişilikli çizgilerine rastlayamazsınız. Bu yüzdendir ki Japon otomobillerinin makyajı ve gövde değişimi hep çok hızlı gelir. Anlarım ki onların da içine pek sinmemiştir!.. Neyse ki Subaru da en azından Impreza ile, geçmişin yüksek station wagon’u Forester ile iz bırakabilmiş ender Japon üreticilerinden biridir, akılda kalan bir tasarımı olmuştur geçmişten beri… Forester’da benzer sıkıntılar sürüyor, her ne kadar içeri oturup yollarda süzülürken mükemmel hissettiriyorsa da dışardan öpücük yollayacağınız bir güzellik algılanmıyor! Sinirinden ağlıyormuş gibi bir yüz ifadesi, tamponun iki yanındaki parantezler, bu butik otomobile çok uymuyor. Dediğim gibi eskiden Forester yüksek bir station wagon iken daha ayrıcalıklı görünüyordu, şimdiyse biraz daha sıradan bir SUV görüntüsünde. Ama kullanmaya başladığınızda ayrıcalıkları birer birer öne çıkıyor!

Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT www.e-motoring.com Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT www.e-motoring.com
Selefine göre sadece 36 mm uzatılmış olmasına karşın arka kısımda 965 mm’den 1059 mm’ye çıkartılmış yaşam alanı, kabinde herkesin konfora hakkı oldğunu vurguluyor. Kabin içinde malzeme kalitesi alışılagelmiş Japon standartlarında, abartılı değil ama sorun da yaratmıyor. Kullanılan renk tercihleri, kalite algısını olduğundan yüksek gösteriyor. Ama mesela Harman Kardon müzik sistemi, fark yaratıyor. Yine de otomobilin en orijinal özelliği anahtarla açılıp kapatılabilen, kapı yüksekliği ayarlanabilen bagaj kapağı değil! Keza sürüş dinamiklerini hassaslaştıran X-Mode da değil! Bir Subaru kullanıcısı zaten otomobiliyle birlikte nefes alır, onu hisseder…

Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT www.e-motoring.com Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT www.e-motoring.com
Bence marka ruhunu bunca lüks algı sebebinin arasında yaşatan metal pedal seti! Kimileri yadırgasa da Subaru’nun etaplarda kazandığı ruhu bir şehir SUV’sine de işlemesi beni gayet keyiflendirdi. Direksiyon simidi üzerindeki düğme bolluğu, bu uygulamanın yola çıkış amacını biraz sorgulatıyor ama tümünün fonksiyonel olduğu gerçek. Tabii, yerlerine alışıp, karıştırmamaya başladıktan sonra! Yedi havayastıklı Forester, yüksek dirençli çelikle güçlü bir gövdeye sahip olduğundan Japon otomobillerinin zayıflığı imajını yıkacak güçte. Tabii bu pasif bir güzenlik önlemi olduğundan bir kazaya karışmadıkça anlaşılmıyor, konu ünlü olamıyor! Çok dikkatimi çeken bir konu var ki, Forester’ın belki de en önemli özelliklerinden! Çarpışma anında motor ve şanzımanı, açı değiştirip yere düşüyor(muş)! Bu müthiş pasif güvenlik özelliği, çarpışmalarda kızgın motorun, sıvılarının yaratabileceği hasarı minimize ediyor ki, gerçekten çok etkileyici bir fikir. Zaten Euro NCAP’den de 5 yıldızlı karnesi cepte!

Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT www.e-motoring.com
Özellikle motordan başlayıp iç mekana doğru anlattım ki Subaru’ya da yakışan bu bence, bu SUV’nin içinde rahat etmemek imkansız. Geniş açılan kapılardan gerektiğinde katlanarak dümdüz yapılabilen arka koltuklara kadar tüm unsurlar konfor ve fonksiyonellik için tasarlanmış. Bu otomobil, bir bütün olarak iç huzuruna seferber edilmiş. Üstelik her yol koşulunda. Sert arazi koşullarına girebilecek donanıma sahip değil belki ama 120 bin TL’ye sürüş keyfi, huzuru, güvenliği, konforu, ayrıcalık ve prestij adına satın alınabilecek hemen her şeyi sunuyor.

(+) Yüksek marka imajı, müthiş çekiş, konforlu kabin, şanzıman özellikleri
(-) Yüksek tüketim, silik gövde tasarımı

Subaru Forester AWD 2.0L Turbo CVT
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1998
Motor gücü (HP): 240 HP/5600 d/d
Maksimum tork (Nm): 350 Nm/2400 d/d
Vites kutusu: Kademesiz otomatik (CVT)
Maksimum hız (km/s): 221
0-100 km/s hızlanma (sn): 7.5
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 11.2/7.0/8.5
Ağırlık (kg): 1610

1 Comment

  • Aracın maksimum torku 2400 rpm’de vermesi sorun yaratıyor mu? Hissedilir bir turbo lag var mı?

Comments are closed.