Subaru’dan üç yenilik

 Subaru’dan üç yenilik

12 Eylül günü start alacak dünya otomotiv sektörünün nabzının attığı Frankfurt Otomobil Fuarı, birçok marka gibi Subaru için de hayli iddialı bir plotform olacak. Fuarda tanıtacağı üç yeni modeliyle dikkat çeken Japon üretici, C sınıfı crossover kategorisinde Subaru XV’nin dünya prömiyerini yapmaya hazırlanırken kompakt segmentin güçlü temsilcisi yeni Impreza’yı da yine fuar kapsamında sergileyecek. Subaru’nun Toyota ile ortak geliştirdiği ve üretimine 2012 senesinde başlanacak olan spor otomobil konsepti Subaru BRZ de Frankfurt’ta otomobil tutkunlarının karşısına çıkacak.
Türkiye’de Bayraktar Grubu tarafından temsil edilen ve son dönemde “Confidence in Motion” marka sloganıyla yepyeni bir felsefe doğrultusunda ilerleyen Subaru, Frankfurt’ta sergileyeceği üç modeliyle de iddiasını ortaya koyacak.

Subaru’nun, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerini gerçekleştireceği ilk modeli Subaru XV olacak. C sınıfı crossover araçların yeni neslini temsil eden Subaru XV, siluetiyle çağdaş ve farklı bir tasarım arayanların ilgisini çekmeye, daha konsept otomobil olarak tanıtılmasından itibaren başladı. Frankfurt’ta, üretim versiyonuyla otomobil tutkunlarının karşısına çıkacak olan Subaru XV, “mükemmel mühendislik” anlayışını temel alıyor. Crossoverler’ın güçlü silüetini, yepyeni ve modern bir görünümle sunan XV’nin, dayanıklı, dinamik ve benzersiz tasarımı, Subaru’nun karakteristik stilini de gözler önüne seriyor. 4.5 metrelik uzunluğu ile kompakt sınıf sınırlarını zorlayan XV, 1.6 metre yüksekliği ile arazi koşullarına uygun olduğunu ispatlıyor. 2.6 metre olan aks mesafesi ise iç mekanın ne kadar ferah olduğunun bir göstergesi. Fuarda yeni nesil Lineatronik CVT şanzıman ile donatılmış 2.0 litrelik motora sahip versiyonu tanıtılacak olan XV’de yeni nesil 1.6 litrelik motor da kullanılacak.

Yenilenen Impreza ise markanın bir başka kozu olacak. Daha önce Amerika’da meraklılarının ilgisine sunulan Impreza, Subaru’nun “Confidence in Motion” mottosu doğrultusunda üretilmiş ilk otomobil olma özelliğini taşıyor. Impreza boyutları çok fazla değiştirmeden sunduğu ferah iç mekan özelliğiyle, gerçek keyif ve kalite hissini arayanları hedefliyor.

Değişen müşteri tercihleri doğrultusunda kalite çıtasını yükseltmeyi, yeni dönemdeki en büyük global çalışmalarından biri olarak gören Subaru, sürekli simetrik dört çeker sistemini yeni Impreza’da da kullanılıyor. Performanstan ödün vermek istemeyen Subaru, güvenliği de sürekli ön planda tutmaya devam ediyor. Yeni Impreza için geliştirilmiş yeni nesil 1.6 litrelik motor ve onunla uyum içerisinde çalışan özel CVT şanzıman, hakkında konuşturacak yenilikler.

Müthiş ortaklık: Subaru BRZ

Subaru’nun, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda merakla beklenen bir diğer modeli ise Subaru BRZ. Subaru otomobillerinin üreticisi Fuji Ağır Sanayi’nin, Toyota ile ortak geliştirdiği arkadan itişli spor otomobili olan Subaru BRZ, Frankfurt’ta teknoloji konsepti ile görücüye çıkacak.
Adını, Boxer motor (B), Rear Wheel (R) – Arkadan itişli ve Zenith (Z) – zirve, doruk sözcüklerinin ilk harflerinden alan BRZ, spor otomobillerin yarattığı tutkuyu taşıyor. Subaru BRZ’nin üretimine 2012 ilkbaharında başlanacak. 2.0 litrelik direkt enjeksiyonlu atmosferik bir motora sahip olacak BRZ’nin uzunluğu 4.2 metre. Kompakt ölçülerdeki otomobilin 1.2 metrelik yüksekliği, saf yol tutuş zevkinin de habercisi…