Yeni 208

“SUV projemiz yok ve olmayacak, kendi çizgimizde devam edeceğiz!”

 “SUV projemiz yok ve olmayacak, kendi çizgimizde devam edeceğiz!”

Ülkemizde Tofaş çatısı altında 7. yılı geride bırakmaya hazırlanan ve Ferrari ile Maserati’nin distribütörlüğünü sürdüren FerMas, 2011 yılı değerlendirme ve 2012 yılı hedef paylaşım sonuçlarını İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği bir toplantıyla kamuoyuyla paylaştı. 2011 yılında 11 adet 458 Italia, 8 adet California, 3 adet FF ve 1 adet 599 GTO satışıyla toplamda 23 adetlik Ferrari satışına imza attıklarını dile getiren FerMas Satış ve Pazarlama Müdürü Ferhat Albayrak, “Geride bıraktığımız 7 yıllık periyotta 153 adetlik Ferrari satışıyla pazarda kalıcı bir başarı ve güçlü müşteri-marka ilişkisine imza atmayı başardık. 2011 yılında satışlarımızın %40’ını mevcut müşterilere yaparken, %60 gibi bir oranda ise yeni müşteriler edinmiş olmamız, işimizin sadece satmaktan ibaret olmadığını, müşteri memnuniyetinde de doğru işlere imza attığımızın bir başka göstergesidir. 2012 yılından itibaren ise özellikle satış sonrasında rakipsiz bir hizmet sunmaya başlayarak FerMas’tan Ferrari alan müşterilerimize 7 yıl boyunca ücretsiz periyodik bakım ve servis hizmeti sunmaya başlayarak süper lüks spor otomobil sınıfında yeni bir dönem açtık” açıklamasını yaptı.
Müşteri aracını satsa bile 7 yıl boyunca yıllık bakım kapsamında yer alan araç genel kontrolünden motor yağı ve filtresi değişimine, fren hidrolik değişiminden işçiliğe kadar rutin kontrollerden ücret almadan hizmet vereceklerinin altını çizen FerMas Satış ve Pazarlama Müdürü Ferhat Albayrak, 2012 yılında da Ferrari olarak pazarda lider konumlarını sürdürmeye kararlı olduklarını ifade etti. Albayrak, “2012 yılında pazardaki olağan kısmi daralmaya rağmen 20 adet Ferrari satmayı amaçlıyoruz. Bu anlamda şimdiden 7 tanesini sattığımız 540 bin Euro’luk anahtar teslim satış fiyatına sahip Ferrari 458 Spider, 2012 yılının bizim açımızdan en önemli model yeniliklerinin başında geliyor. Ayrıca Mart ayı başı itibariyle yıllık satış hedefimizin yarısını şimdiden gerçekleştirmiş olmamız ve son olarak Cenevre Fuarı’nda tanıtılan ve 4 adet ön sipariş aldığımız Ferrari F12 Berlinetta gibi yeni modellerin varlığı, bizi hedeflerimize ulaşma yolunda daha da motive ediyor” açıklamasını yaptı.
Toplantı için ülkemize gelen Ferrari Avrupa Bölge Direktörü Massimo Gallotta ise Ferrari’nin 2011 yılında bir önceki döneme göre satışlarını %9.5 artırarak global çapta 7195 adet araç teslimatıyla gösterişli tarihinin en iyi sonuçlarını elde ederek büyük bir başarıya imza attığını hatırlattı. 2010 yılında gerçekleştirdiği tarihi satış rekorunu 2011 yılında da geliştirerek tüm zamanların en iyi satış sonucuna ulaşan Ferrari’nin özellikle 458 Italia Spider lansmanın tüm pazarlarda tamamlanması ve Ferrari FF modelinin de desteğiyle rekorlarını alt üst etmeyi başardığına dikkat çekti. Ferrari’nin ABD, Çin, Almanya ve İngiltere gibi pazarlarda elde ettiği büyümeye de dikkat çeken Gallotta, Avrupa krizine rağmen yeni ve gelişmekte olan pazarlara girilerek krizin aşılmaya çalışıldığı vurgularken, Ferrari açısından Türkiye’nin içinde bulunduğu bölge ülkeleri arasında adeta istikrarla büyümesini sürdüren nadide bir inci olarak tanımladıklarını ifade etti. Toplantıda “Diğer birçok marka gibi SUV model üretimi planlanıp planlanmadığı” şeklinde bir soru üzerine Gallotta, Ferrari’nin pistlerden bilinen ateşli ruhunun daima korunacağını ve markanın bilinen çizgisinde sapma olmayacağını söylerken “SUV markalar için kazançlı bir ürün olabilir. Ama Ferrari, kurulduğundan beri koruduğu yolda devam edecektir. SUV projemiz yok ve olmayacak” dedi.
100 km/s 3.4 saniye!
Ferrari’nin arkadan itişli ve orta-arka motorlu spor otomobil serisinin evrimini simgeleyen yeni modeli Ferrari 458 Italia modelinin katlanabilir metal tavanlı versiyonu olarak ön plana çıkan Ferrari 458 Spider, 570 HP güç ve 540 Nm tork üreten V8 motoru ve çift kavramalı, direksiyon üzerinden vites değiştirme imkânı sunan F1 tipi şanzımanıyla sıra dışı performans verilerine imza atabiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 saniyede tamamlayabilen Ferrari 458 Italia, 320 km/s’lik son hız değeri ve 100 km’de ortalama 11.8 litrelik yakıt tüketimiyle de çarpıcı sonuçlara imza atabiliyor.
14 saniyede cabrio!
Ferrari 458 Spider, aynı zamanda hem katlanabilir metal tavanlı hem de orta-arka konumlu motora sahip ilk spor otomobil olarak dikkat çekiyor. Ferrari patentli ve tamamen alüminyumdan üretilen katlanabilir “hard-top” tavan, geleneksel “soft-top” tavanlara göre 25 kg daha hafif. Ayarlanabilir elektrikli rüzgâr kesiciyle donatılan Ferrari 458 Spider, 200 km/s’nin üzerindeki hızlarda bile araç içindeki yolcularının rahatlıkla sohbet edebilmelerine olanak tanıyabiliyor. Tavanın açılma hızı da otomobilden çok farklı değil, 14 saniyede cabrio’ya dönüştürmek mümkün!