Tasarım aşamasındayız

 Tasarım aşamasındayız

Bir otomobilin doğuşuna tanıklık etmeye devam ediyoruz, Pazarlama (marketing) departmanı bize JETTA sınıfında bir araba istediğini söylemişti.

reklam
Reklam

Geldik tasarım aşamasına,

reklam

Şu ana kadar kağıt üstünde yazı ve rakamlardan oluşan aracımız bir şekil almaya başlıyor. Tabii ki bizi yine Pazarlama yönlendiriyor. Sonuçta arabayı satacak olan onlar. Pazarda nasıl bir araca ihtiyaç olduğunu bize kelimelerle söylüyorlar. Nasıl mı? Buyurun aşağıda.

Aile kullanımı için, heybetli varlığını, küçük bir saldırgan bir dokunuş ile duygusal ve arzu edilen hale getiren, ödüllendirilecek kadar güzel bir tasarım ve kusursuz bir uyum ve bitişi olan, güven ve emniyet duygusu yaratan bir araç. Şaşırmayın, gerçekten buna benzer cümle ya da söz dizileriyle tarif edilir istekler. Dizayn yapacak sanatçılar bu söz dizilerini çizgilere dökmeye çalışırlar. Eskiden kalem kâğıtla yapılan çalışmalar günümüzde bilgisayar programlarıyla yapılıyor.

Marka kimliği

Doğal olarak tasarımında en önemli konu marka kimliğini yeni araca da dahil etmek. BMW’nin böbrek şeklindeki ön panjuru, Citroen’in ters “çavuş rütbesi”, Mercedes’in büyük pancuru ve yıldızı mutlaka tasarımınızın içinde yer almalı.

Ortak noktalar

Dizayn yapılırken bazı kısıtlar da var. Ailenin içindeki diğer araçlarla ortak olan bazı yapılar korunmalı. Mesela Golf ailesine bakarsak ailenin amiral gemisi doğal olarak hatchback olan kasa, ailede ayrıca station, coupe, cabriolet, Golf sportsvan ve ayrıca pek cok parçası ortak olan Jetta var. Ön kapılar çamurluklar, tamponlar gibi ortak parçalarınız olacaktır.

Biz kendi tasarımımıza dönelim. Resim olarak beğenilen 5 tasarım 1/5 ölçeğinde çamur modelleri yapılır ve bir seçici ekip pazarlamanın isteklerini karşılayan 2 tanesini seçer. Bir önemli etap daha geçilmiştir.

Clay Model

Bu son iki tasarımın ve gerçek ölçekte çamurdan model (Clay model) olarak yapılmaya başlanır. Bu mo-

deller tekerlek takılabilir bir çelik iskeletin üstüne model çamuru yığılarak yapılır. Projenin önemine göre iki ayrı model yapılabileceği gibi ayni modelin iki tarafı farklı şekilde de yapılabilir. Proje mühendisleri her iki modelin de yapılabilirliği konusunda dizayn ekibi ile çok yakın çalışırlar. Dizayn ekibi her zaman artistik puanı yüksek araçlar yapmaya çalışırken özellikle pres ve kalıpçılar “bu çamurluğu böyle yaparsak kalıptan çıkmaz” ya da “bu şekildeki bir bagaj kapağı yapabilmek için ilave kalıp gerekir, pahalı olur” diyerek dizayn ekibini yönlendirir.

Sonuçta endüstriyel olarak yapılabilir hale gelmiş iki model bizim piyasadaki araçların kaplandığı gibi filmlerle kaplanarak gerçek otomobil görünümü haline getirilir. Bu araçlara açık havada, binaların yanında, diğer araçların yanında, ağaçlık bir bölgede, uzaktan ve değişik acılardan “bakılır”.

Ve bir tanesi seçilir

Projenin en önemli mihenk taşlarından birisidir bu seçim.

Son rötuşlar, düzeltmeler yapılır.

Son haline gelmiş tasarım içinde mühendislik, pazarlama ve kalite servislerinin de bulunduğu  büyük ekip tarafından onaylanır.

Bu noktadan sonra aracın kalıpları kalıp imalatçılarına sipariş geçilir ve geri dönülmez yola girilir.

Burada altı çizilmesi gereken konulardan birisi de dizayn çalışmasının sadece aracın “dış kabuğu ve gözüken yerlerini” kapsadığıdır. Tamponun içinde nelerin olması gerektiği, şokları karşılamak için iç parça tasarımı ve boyutlandırılması, tamponun gövdeye bağlanması, malzemelerin seçimleri diğer mühendislik mesleklerinin işidir ve çok ama çok zaman alır.     

Simdi bazı araçları birlikte dizayn olarak inceleyelim.

JETTA: Das auto. Bir çocuğun eline kalem verilse ve bir otomobil çiz bakalım deyince çizilecek kadar klasik, ancak bir o kadar da güzel çizilmiş bir araç. Fantezisi hiç yok. Alman soğukluğu var. Prestiji yüksek.

POLO: Küçük Golf. Marketing “bana küçük bir Golf yapın” demiş. Kıvrımları olmayan, klasik çizgilere sahip.

CLIO 4: Sıcak ve kıvrımlı. Kasada neredeyse hiç düz yüzey yok. Özellikle VW grubunu klasik görünüşünden bıkanlara birebir.

ELANTRA: Saldırgan ve çarpıcı bir tasarım. Asla klasik değil. Yenilikçi ve göz alıcı.

ASTRA SEDAN: Zarif ve akıcı bir tasarım. Yarı klasik yarı yenilikçi. Oldukça yuvarlak. Aile arabası olmaya aday.