Yeni 208 Advertisement

Tesla Roadster’in fantastik uzay yolculuğu başladı

 Tesla Roadster’in fantastik uzay yolculuğu başladı


Elon Musk’un girişimleriyle kurulan SpaceX, Falcon Heavy uzay aracını TSİ 23.45’te Cape Caneveral uzay üssünden fırlattı. SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu milyarder işadamı Elon Musk roketin içerisine Tesla Roadster aracını da koydu. Roadster, 1971’de Ay’da görev yapan GM yapımı Moon Buggy’den sonra uzaya giden ilk gerçek otomobil unvanını elde etti. Fırlatma esnasında üç roketle kalkışını gerçekleştiren Falcon Heavy, ayrılan iki roketini dünyaya sağlam bir şekilde geri gönderdi. Kırmızı roadsterin sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen cansız bir manken oturdu. Otomobilin müzik setinde ise David Bowie’nin Space Oddity şarkısı çaldı.

Amerika’nın Florida kentindeki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılan Falcon Heavy, canlı yayınla takip edildi. Uzay aracının Mars’a doğru ilerleyişi devam edecek. Elon Musk gazetecilere yaptığı açıklamasında “Otomobil dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Yörüngede bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” demişti. Musk araca takılmış kameralardan “inanılmaz görüntüler” elde edeceklerini de vaat etmişti.


Falcon Heavy, kapsül içerisinde Tesla’ya ait bir adet elektrikli araçla uzay yolculuğuna başladı. Üzerinde bulunan üç roket ile fırlatılan Falcon Heavy uzay aracı, yeniden kullanılabilme özelliğiyle dikkat çekiyor. Elon Musk’un kurucusu olduğu SpaceX firmasının çalışması olan Falcon Heavy, Mars’a doğru yolculuğunu sürdürürken, uzay aracından ayrılan iki roket ise dünyaya sağlam bir şekilde geri dönüşünü tamamladı.


Uydu taşımacılığı şirketi SpaceX ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın, Mars roketi ‘Falcon Heavy’ fırlatıldı. Mars’a yolculuk için ilk adım olarak görülen tarihi anı milyonlarca kişi canlı yayında izledi. Fırlatma işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilirken, roketin içerisinde de bir adet Tesla’nın bir otomobili bulunuyordu. Falcon Heavy’den ayrılan iki kapsül ise yeniden kullanılmak üzere dünyaya döndü.


Fırlatıldıktan üç dakika sonra, sürat artırıcı roketlerinden ayrılan Falcon Heavy ve ikinci etap Dünya yörüngesine doğru ilerledikçe en riskli bölümün sona erdiği bildirildi. 2 roket görevini tamamladıktan sonra sorunsuz dünyaya geri döndü. Falcon Heavy ise önümüzdeki saatler boyunca, Dünya’nın Van Allen radyasyon bandını dolaşacak.