TOSFED’de Berberoğlu dönemi

 TOSFED’de Berberoğlu dönemi

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun 9 Kasım 2012 günü Ankara’daki Aktif Metropolitan Hoteli’nde yapılan 3. Olağan Genel Kurulu sonucunda, Demir Berberoğlu, TOSFED başkanlığına seçildi. Genel Kurul’da yapılan başkanlık seçimi sonucunda, Demir Berberoğlu 83 oy alırken, rakibi Satvet Çiftçi’ye sandıklardan 65 oy çıktı. Bu sonuçla beraber, Demir Berberoğlu; Oyman Atabay ve Mümtaz Tahincioğlu’ndan sonra TOSFED tarihinin üçüncü başkanı oldu.

Genel Kurul üye listesindeki 151 delegenin 139’unun hazır bulunmasıyla başlayan kurulda, ilk olarak genel kurulu sevk ve idare edecek olan Başkanlık Divanı seçimi yapıldı. Çok çekişmeli geçen divan seçiminde, Satvet Çiftçi’nin önerdiği Oyman Atabay başkanlığındaki divan ekibi ile Metin Çeker’in önerdiği Süleyman Bektaş başkanlığındaki divan ekibi mücadele etti. Divan başkanlığı seçiminde üç oy geçersiz çıkarken, Süleyman Bektaş 69, Oyman Atabay 67 oy aldı.

Divan’ın Süleyman Bektaş’ın başkanlığında oluşmasının ardından, TOSFED Başkanı Mümtaz Tahincioğlu açılış konuşmasını yaptı. Devamında Spor Genel Müdürlüğü (SGM)’nün yeni yönetmeliği çerçevesinde hazırlanan ve SGM tarafından onaylanan taslak Ana Statü, genel kurulun görüşüne sunuldu. Yeni taslak Ana Statü, oybirliğiyle aynen kabul edildi.

Genel Kurul’da daha sonra, Yönetim, Denetleme ve Disiplin kurullarının 2011-2012 yıllarındaki faaliyet ve raporları, üyeler tarafından ibra edildi.

Gündemin en önemli maddesi olan Başkanlık Seçimi için, otomobil sporları camiasının tanınan iki ismi, Demir Berberoğlu ve Satvet Çiftçi’nin listeleri yarıştı. Çekilen kuranın ardından önce Satvet Çiftçi, daha sonra Demir Berberoğlu seçim konuşmalarını yaparak, delegelerden oy istedi.

Kapalı oylama sistemi yapılan seçim bir saat sürdü ve aralarında Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın da bulunduğu tam 149 üye oy kullandı. Sandıkların açılması sonucunda Demir Berberoğlu ve ekibine 83, Satvet Çiftçi ve ekibine 65 oy çıktığı görülürken, bir oy da geçersiz sayıldı. Bu sonuçla beraber Demir Berberoğlu, beraberindeki sekiz asıli sekiz yedek üyeden oluşan toplam 16 kişilik yönetim kurulu ile birlikte, 2016 yılı sonuna kadar TOSFED Başkanlığı’na seçilmiş oldu.

Yeni başkan Demir Berberoğlu’nun seçimde yarıştığı Satvet Çiftçi ile beraber, eski başkanlar Mümtaz Tahincioğlu ve Oyman Atabay’ı da yanına alarak poz vermesi, otomobil sporları camiasının özlediği bir fotoğraf karesi olarak algılandı.

Başkanlığı kazandıktan sonra delegelere teşekkür eden Demir Berberoğlu, otomobil sporlarını daha da ileriye götürebilmek için var gücüyle çalışacağını belirtirken, tüm camianın birlik ve beraberlik içinde hareket etmesinin önemini vurguladı.

Başkanlık seçiminin ardından, 2013 ve 2014 yılı taslak bütçelerinin de genel kurulun onayından geçmesiyle beraber, genel kurul noktalanmış oldu.

TOSFED’in yeni başkanı Demir Berberoğlu’nun Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Başkan: Demir Berberoğlu, Asıl Üyeler: Metin Çeker, Ercan Kazaz, Mehmet Becce, Sabri Ünver, Sinan Kılıç, Mehmet Uzun, Yaman Besen, Cengiz Artam.