Yeni 208 Advertisement

“Toyota afetlerden güçlenerek çıktı, yeni dönem farklı olacak”

 “Toyota afetlerden güçlenerek çıktı, yeni dönem farklı olacak”


Toyota’nın Fethiye’de düzenlediği geleneksel basın buluşma toplantısında Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, pozitif mesajlar verirken, Japon marka için dünyada ve Türkiye’de yepyeni bir dönemin başladığını ifade etti. Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın geçmiş tarihine bakıldığında tüm zorluklardan güçlenerek çıktığını belirterek “Markamız kurum kültüründen taviz vermeden gelişim gösterdiği bu süreçte liderliğe kavuşmayı başarmış, her zaman dönüşleri sıçrama şeklinde olmuştur. Son veriler bunu göstermektedir” dedi. Bozkurt Toyota’nın ürün geliştirme anlayışında yeni bir döneme adım attığını da söyleyerek “Yeni nesil Toyota modellerinin, müşterilerimizin ihtiyaçlarının yanında arzularına da hitap edeceğine inanıyoruz. Toyota, bu yeni dönemde her zamanki kalite ve dayanıklılığın yanısıra, daha çok heyecan veren, tutkulu ve çekici görünüme sahip modelleri farkını ortaya koyacaktır” şeklinde konuştu.

Tüm Japon otomobil üreticileri gibi öncelikle büyük çaplı coğrafi afetlerden büyük yara alan Toyota, tedarik zincirini ve küresel üretimini etkileyen 2011 yılındaki Japonya depremi ve tsunami felaketinin olumsuz etkilerini resmen silmeyi başardı. Toyota, 2012 yılının Mart ayında sona eren mali yılda 3.5 milyar dolar kar ederken bir önceki mali yıla göre yüzde 30 oranında azalan kar oranına rağmen hızlı toparlanma sürecini başarıyla yönetti. Japon üretici gelecek yıl ise 9.5 milyar dolar kar etmeyi planlıyor. Ocak-Mart 2012 dönemindeki karını da geçen yıl aynı döneme göre dört kattan fazla artırarak 318.2 milyon dolardan 1.5 milyar dolara yükseltmesi, gelecek yıl için planlanan kar beklentilerini destekliyor.

Toyota’da Değişim Rüzgarı
Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un açıklamalarına göre Toyota, yeni tasarım ve ürün geliştirme anlayışıyla da yeni bir dönemin öncülüğünü yapıyor. Özellikle tasarım konusunda radikal bir değişim içine giren Toyota, tutkulu ve çekici görünümüyle çok daha geniş kitlelerin öncelikli tercihi olmayı hedefliyor. Toyota, Yaris, Avensis ve spor otomobilde anlayışları değiştiren GT86 spor otomobil modeli ile yeni tasarım anlayışı paralelinde tüm dünyaya “Sıradaki Toyota’yı Bekleyin” mesajını veriyor.

Toyota’nın değişen yeni yüzü yeni değerleri sinerji ile harmonize eden bir yapıya sahip. Toyota’nın “Keen Look” (keskin bakışlı) ve “Under Priority” (öncelikli) felsefesinin birleşimi olan tasarım anlayışı heyecan verici yeni tasarım yaklaşımına yön veriyor. Bu yeni tasarımın öncüleri olan Yaris ve Avensis Türkiye yollarındaki yerini alırken GT86 yaz aylarında tüm Avrupa ile birlikte ülkemizde de satışa sunulacak.

Üretim Anlayışı da Değişti
Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın ürün geliştirme ve üretim anlayışında da yeniliklere gidildiğini açıklarken markanın yeni ürün geliştirme metodolojisi, çekici tasarımları maliyet etkinliği ile birleştirmeyi hedeflediğini söyledi. Yeni sistemde Baş Mühendislerin rolü ve önemi artırılırken, planlama ve tasarım bölümleri arasındaki ilişki de iyileştirilmiş. Yeni metodoloji, aracın temel fonksiyonları olan hareket, dönüş ve durma olmak üzere üç temel fonksiyonunun yanısıra yolcular, sürüş pozisyonu gibi konularda ideal mühendislik standartlarının yanısıra ve tasarım özgürlüğü sunmayı hedefliyor. Toyota, bu yeni üretim anlayışıyla verimliliği düşük maliyetlerle yakalamayı amaçlıyor.

Toyota Çevreci Otomobil Teknolojileri Lideri
Tasarım anlayışındaki yeniliklerin yanında çevreci otomobiller üretme konusundaki kararlılığını da gözler önüne seren Toyota, ilk şarj edilebilen elektrikli hibrid aracı olan Prius Plug-in Hybrid ile de bir dönüm noktasına imza atıyor. Tam hibrid teknolojisi ile üretilen Prius Plug-in Hybrid, bugüne kadar dayanıklılık ve güvenilirlik konusunda kendini kanıtlayan tam hibrid teknolojisinin en yenisi ve en çevrecisi olarak dikkat çekiyor. Prius Plug-in Hybrid yüzde 70’lere varan enerji tasarrufu sağlıyor.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’nin 2011 yılında ithal ettiği petrolün 25 milyar USD’lik kısmının ulaşımda kullanıldığını kaydederek “Bu yıl artan maliyetlerden dolayı 30 milyar doları geçebilir. Böylesine yüksek maliyetler gözönüne alındığında yakıt tasarruflu otomobillerin kullanılması önemlidir. Bir örnek vermek gerekirse; 7.5 milyonluk binek araç parkında dizel yakıtlı araç adetini yüzde 1 azaltıp benzinli araç adetlerinin oranını yüzde 1 artırıp ve buna yüzde 0.1 oranında benzinli hibrid araçları da eklersek ortaya bizim hesaplarımıza göre toplam yıllık cari kazanç 140 milyon TL’ye ulaşıyor. Vergi geliri de 73 milyon TL artıyor.” diye konuştu. Bozkurt şunları söyledi: “Yalnızca İstanbul trafiğinde 10 bin hibrid araç olsa yılda 36.5 milyon TL yakıt tasarrufu sağlanıyor. Çevreci araçlara teşviklerin olumlu sonuçlar doğurduğu ortadadır. Japonya’da 2012 yılında çevreci araç vergi teşviği, yeşil vergi, hurda teşviği sayesinde hibrid pazar payı yüzde 26’ya yükselmiş durumda. 2011 yılında Japonya’da 456.324 adet hibrid araç satılmış olması bu teşviklerin yararını ortaya koymuştur”.