Toyota Türkiye’de büyük atakta

 Toyota Türkiye’de büyük atakta

Toyota Corolla
Toyota Türkiye cephesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Göcek’te gerçekleştirilen toplantıda bu yenilikler Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt tarafından dile getirildi. Toplantının ana maddesi tüm zamanların en çok tercih edilen otomobili Corolla’nın geçirdiği makyaj operasyonuydu. Yeni donanımları ve tasarım özellikleriyle artık çok daha premium kalite seviyesine yükseltilen Corolla Haziran ayının son haftasında Türkiye yollarına çıkacak. 1966 yılından bu yana 150 ülkede 44 milyondan daha fazla satış adedine ulaşan, ülkemizdeyse 1992’den bu yana 400 bin adet satılan Corolla, Toyota’nın toplam global satışlarının da yüzde 20’sini oluşturuyor. Güçlü tasarım ve üstün kaliteyi daha fazla ön plana taşıyan Yeni Corolla, Toyota’nın Under Priority ve Keen Look tasarım dilini kullanarak yeni bir ön yüze kavuştu. Yeni Corolla’nın kabininde ise yalnızca araç içi teknolojik özelliklerde değil, aynı zamanda premium algısında da önemli iyileştirmelere imza atıldı. Güçlü tasarım ve üstün kaliteyi daha fazla ön plana taşıyan Yeni Corolla, D segment araç görünümünü, sunduğu daha geniş ön alt ızgara, yeni tampon tasarımı ve yenilenmiş bagaj üstü krom detayı ile kuvvetlendirdi. Dış tasarımında göz alıcı yeni LED farlar, kusursuz LED ışık çizgisi, LED arka stop lambaları ve karartılmış arka ve arka yan camlar ile kapı kollarındaki yeni krom detaylar prestij algısını en üst seviyeye taşıdı.

reklam

Toyota Corolla
Yeni Corolla’nın kabininde ise yalnızca araç içi teknolojik özelliklerde değil, aynı zamanda premium algısını arttıran önemli iyileştirmelere de imza atıldı. Kabinde yapılan bu kapsamlı düzenlemeyle birlikte yenilenen özellikler arasında, sportif klima paneli, 7” Toyota Touch 2 dokunmatik ekran, 4.2” renkli (TFT) çok fonksiyonlu ekran yer alıyor. Ayrıca yumuşak doku malzemeler, saten krom detaylar ve lake siyah kaplamalar iç kabin dizaynında sofistike görünümü güçlendirdi. Ayrıca benzinli modellerde geliştirilmiş yeni nesil Yokuşta Kalkış Destek Sistemi (HAC3) Yeni Corolla’da sunulan bir diğer özellik.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt
“İlk yerli SUV Kasım ayında geliyor”
“2015 yılında Türkiye’de her sattığı 100 araçtan 74’ünü Adapazarı’nda üreten Japon otomotiv devi bu yılın ilk 5 ayında bu oranı yüzde 78’e çıkarttı” açıklamasını yapan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “İlk 5 ayda sattığı her 100 araçtan 78’i Türkiye’de üretilen otomobillerden oluştu” dedi. Böylece Toyota Türkiye’de Tofaş’tan sonra otomobil satışlarında yerli üretim oranı en yüksek ikinci marka oldu. Türkiye’de üretilen Corolla ve Verso ile yerlilik oranında çıtayı hızla yükselten Toyota, bu yıl Adapazarı’nda üretip Kasım ayında Türkiye’de satışa sunacağı ilk kompakt SUV modeli C-HR ile de seviyeyi yüzde 81’e çıkarmayı hedefliyor.


“Toyota yeni çağa ayak uyduracak”
Yenilenen Corolla’nın Göcek’te gerçekleşen basın toplantısında konuşan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2015 yılını 51 bin adetle kapattıklarını, bu yıl ise en az 55 bin adetlik satış hedeflediklerini söyledi. Bozkurt, “En az diyorum çünkü fabrika bize araç yetiştiremiyor. Bu 55 binin 35 bini Corolla. Eğer daha fazla Corolla alabilirsek rakam yukarı çıkar. Kasım ayında tüm dünyadan 2 ay önce Türkiye’de satışa sunacağımız C-HR’nin de devreye girmesiyle 2017 yılında satış hedefimizi 65 bin adedin üzerinde konumlandırdık. 70 bin adetlere çıkabiliriz. Bu sadece otomobil, ticari araçlarla 2017 satış hedefimiz 78 bin adet civarında. 2017’de 40 bin Corolla 12-15 bin adet arasında da C-HR satışı hedefledik. Hem Corolla hem de C-HR ile sattığımız otomobillerin yüzde 81’i yerli olacak. Bu Türk ekonomisi ve cari açık için çok önemli bir gelişme.”
Bu arada Bozkurt, bütün Türkiye’deki bayilerde showroomların yenilenmekte olduğunu ifade etti. Showroomların hızla dijitalleştiğini belirten Bozkurt, 1/3’ünün tamamlandığını, gerisinin de hızla yenilerek 1 yılda tüm Türkiye’de tamamlanacağını açıkladı.

“Rent a Toyota” sistemi geliyor
Toyota’nın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hizmet ağını genişletmeye büyük önem verdiğini belirten Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’deki tüm Toyota bayilerinde araç kiralamaya olanak veren “Rent A Toyota” sistemini başlattıklarını da söyledi. “KOBİ’ler ve kurumsal müşterilerimiz bu yeni sistemle tüm bayilerimizden; araç sayısına bakılmaksızın en avantajlı fiyatlarla isterlerse 1 araç bile kiralayabilecekler. Özellikle büyük kentlerde işleyen kiralama sistemini Türkiye’nin hemen her kentine yayan Toyota, bu sistem ile özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için çözüm ortağı olacak. Rent a Toyota ile 2 temel kolaylık gerçekleştiriyoruz. Birinci tek noktadan kiralamayı sağlamak. İkincisi ise küçük ölçekli müşterilerimize de, çok yüksek adette araç kiralayanlarla eşit imkan ve avantajlar sunmak. Bu yıl elbette sistemin oturması söz konusu olacaktır. Öngörümüz sistem oturduktan sonra yıllık 3-4 bin adet civarında satış desteği sağlamasıdır. 2017 yılından itibaren 4 bin adetleri hedefliyoruz.” diyen Ali Haydar Bozkurt, Corolla’nın kamu satışlarındaki başarısından da bahsederek, “Haziran 2014’ten itibaren kamu araç satın alımları ve kiralamalarda uygulanan kriterlere göre yerli üretim araçların tercih edilmesi teşvik edildi. Belirlenen bu kriterler doğrultusunda Türkiye’de üretilen Corolla’nın, gerek donanım ve gerekse de bir limuzini aratmayacak konfor ve genişliği ile bir yönetici makam aracı olarak algılanması itici unsur olarak öne çıkıyor. Şu anda Corolla bir otoban polisi aracı ya da bir kamu yöneticisinin makam aracı olarak satın alınıyor. Ayrıca Corolla hem şoförlü hem de bireysel kullanıma imkan tanıyor” dedi.

Corolla’nın global reklamı Türkiye’de çekildi
Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’de çekilen yeni Hilux reklamının Toyota merkezi tarafından çok beğenildiğini hatırlatarak, “Bu yüzde yeni Corolla reklamını da Türkiye’de Türk ajansla çektik ve ilerleyen günlerde bu reklam filmi global olarak da yayında olacak” dedi.