Türk tasarımcının akrebi Cenevre’de sergilenecek

 Türk tasarımcının akrebi Cenevre’de sergilenecek

Otomotiv dünyasında Türk tasarımcılar atağa kalktı. Murat Güler, Ford’da yeni Focus, Mondeo’nun ardından tüm dünya için Lincon modellerini tasarlamaya başlarken, Murat Günak, Peugeot, Mercedes ve VW’den sonra bu kez Fransız Heuliez ile dikkat çeken tasarımlar yapıyor. Mazda’da yeni modellerde Hasip Girgin ağırlığını artırırken, Ahmet Çağrı Selçuklu ise New York’ta taksi ihalesinde finale kalan Karsan’ın V1 kodlu aracını tasarladı. Türk tasarımcılar cephesinde bu isimler son dönemde öne çıkarken, bir başka başarı haberi de İtalya’dan geldi.

Peugeot’dan burs kazandı
Emre Hüsmen’i belki hatırlarsınız. 2005 yılında Fransız Peugeot’nun düzenlediği uluslararası tasarım yarışmasında 800 proje arasında ilk 10 finalist arasına kalmıştı. Bu başarısıyla Peugeot Türkiye’den Kanada’da tasarım eğitimi için burs kazanan Hüsmen, bir taraftan eğitimini sürdürürken diğer taraftan otomobil çizimleri yapmaya devam ediyordu. Hüsmen, Kanada’da 2 yıl eğitimin ardından Avrupa’nın en önemli tasarım okulu olan İtalya Torino’daki Instituto Europe di Design’e (IED) başvurmuş ve kabul edilmişti. Son 3 yıldır bu okulda eğitim alan Hüsmen, master teziyle büyük bir başarıya imza attı.

Pininfarina ve Maserati desteği
Başarılı genç Türk tasarıcmı Emre Hüsmen, geliştirdiği ScorpION konsepti ile kariyerine etkili bir başlangıç yaptı. Hüsmen’in geliştirdiği ScorpION isimli projenin süreci, İtalya’nın ünlü tasarım okulu IED’de 7 master öğrencisinin kendi projelerini hazırlamalarıyla başladı ve süreçte her öğrenci kendi konseptinin 1:4 modelini yaptı. Aralık ayında projeler Fiat’ın tasarım başkanı Lorenzo Ramaciotti’ye sunuldu ve Emre Hüsmen’in projesi 1’inci seçilerek Cenevre Otomobil Fuarı’nda 1:1 model olarak sergilenmeye hak kazandı. Proje Pininfarina’da Baş Tasarımcısı olan Luca Borgogno ve Maserati tasarımcısı Luigi Giampaolo yönetiminde gerçekleşti.

Akrep’ten esinlendi
Tamamen Li-ion pilli, elektrikli bir otomobil olan ScorpION’un dört tekerleğinde elektrik motorları yer alıyor. Hüsmen konseptin tasarımında ‘akrep’ten esinlemiş. Otomobilin genel hatlarında bu esinlenme net olarak görülürken özellikle arka bölümde tıpkı akrep kuyruğunu andıran hatlar mevcut. Arka üst kısımda bulunan anten de tıpkı bir akrebin iğnesini andırıyor. Böylece ismiyle, logosuyla ve görünümüyle tam bir bütünlük içinde olan bir konsept ortaya çıkmış.

Pirelli sponsor oldu
Konseptin sponsorları ise Pirelli, Cecomp ve OZ Racing. Hüsmen’in projesi 1 Mart’ta basın günüyle kapılarını açacak Uluslarası Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. IED’nin standında yer alacak aracın tanıtımı için Emre Hüsmen’de fuarda yer alacak. Emre Hüsmen, projeyle ilgili olarak, “Fiat’ın benim projemi birinci seçmesi beni çok gururlandırdı. Şu an Torino’da projenin son detayları üstünde çalışıyoruz. Fuarda bizzat aracı kendim tanıtacağım” yorumunu yaptı.
Emre ÖZPEYNİRCİ/Hürriyet