Ve Doblo Amerika’da

 Ve Doblo Amerika’da
Reklam

Ram ProMaster City Fiat Doblo www.e-motoring.com
Türkiye’nin küresel ticari araç üretim üssü haline gelmesinde kilit rol üstlenen Doblò modelinin ABD ve Kanada’ya ihracatına başladı. Tofaş’ta geliştirilip üretilen Doblò Amerika modeli; Tofaş’ın Bursa Fabrikası’nda yapılan törenle uğurlandı. Türkiye’de 2015 yılından itibaren satılacak olan yeni Doblo, ABD’de Ram ProMaster City adıyla 23.130 dolardan (53.200 TL) başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. ABD’li Doblo’da 2.4 litre benzinli bir motor ve hafif ticari bir araçta dünyada ilk kez kullanılan 9 ileri otomatik şanzıman var.

Doblò Amerika Üretime Başlangıç ve İhracat Töreni’nde konuşan Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Bundan 46 yıl kadar önce, kurucumuz merhum Vehbi Koç’un ‘Türk insanını Otomobil sahibi yapma’ vizyonuyla temelini attığı Tofaş, sektörün gelişiminde öncü oldu ve önemli roller üstlendi. Tofaş bugün uluslararası pazarlara sunduğu araçlarla, ülkemizi küresel ölçekte başarıyla temsil ediyor. Otomotivin beşiği, sektörün ana oyuncusu Amerika’ya araç geliştirip ihraç ediyor. Bugün bir arada bulunma sebebimiz olan Yeni Doblò’nun, otomotiv sektöründe tüm çalışanlarımızla ulaştığımız başarının önemli bir göstergesi olduğuna inanıyorum. Tofaş, Doblò’nun yenilenmesiyle başlayan yatırımlarına, biri yeni sedan, diğerleri station wagon ve hatchback olmak üzere 3 yeni binek araç projesiyle devam ediyor. Süregelen yatırımlarımız haricinde, sadece yeni modellere yaptığımız toplam yatırım miktarı 1,4 milyar dolara ulaşıyor.” dedi.

Bursa’da üretilerek ABD’ye Ram ProMaster City ismiyle ihraç edilen Doblo, ABD Çevre Koruma Ajansı EPA’nın koyduğu kriterleri de karşılayabiliyor. Otomotiv tarihinin ilk 9 ileri otomatik şanzımanlı ticari aracı olarak sunulan yeni RamMaster City 100 bin kilometre veya 5 yıllık motor garantisi ile de rekabet edeceği pazarda dikkat çekiyor. ABD’de Tradesman Cargo, Tradesman SLT Cargo, arka ve yan camları olan Wagon ve arka ve yan camları olan Wagon SLT modelleri satılan Doblo’nun en yüksek standart donanımlı fiyatı ise 25.655 dolar. Bu fiyatlara bir de 995 dolarlık nakliye ücretini de eklemek gerekiyor. Halen 80 ülkeye ihraç edilen Doblo, ABD pazarına da 2021 yılına kadar 175 bin adet satılacak.

Fiat Auto’nun dünyada ilk kez bir modelinin üretimini İtalya dışında tek bir ülkede gerçekleştirme kararıyla, Doblò’nun üretimine 2000 yılının Eylül ayında başlandı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş’a ait olan proje sürecinde, Tofaş Ar-Ge Merkezi büyük sorumluluklar üstlendi. İlk yılında 100 bin adetle rekora imza atan Fiat Doblò üretiminin %90’ı 43 ülkeye ihraç edildi. 2001’de tüm Avrupa ülkelerine gönderilen Doblò, Tofaş’ın toplam ihracatının %83’ünü oluşturdu. Türkiye’de zorlu bir dönemde ülke ekonomisine önemli katkı sağladı. İhracat şampiyonu, yılın ticari aracı gibi başarılara imza atarken, Tofaş’ın en çok satan modellerinden biri oldu. Bugüne kadar 1,4 milyon adet Doblò üretildi, bu araçların 1 milyon adedi, dünyanın 80’den fazla ülkesine ihraç edildi.