Yeni 208 Advertisement

Ve Egea yola indi

 Ve Egea yola indi

Fiat Egea
Tofaş’ın dünya çapında ses getiren projesinin ilk ürünü olan kompakt sedan model Egea tanıtıldı. 15 Ekim’den itibaren bayilerde yerini alan otomobil, Kasım ayından itibaren satışa sunulacak. Gelecek yıl hatchback ve station wagon gövde versiyonları da üretilecek Fiat Egea’nın fiyatı, 49 bin 900 TL’den başlıyor. En üst versiyonu ise 70 bin 900 TL’den satılacak. Türkiye dışında sunulacağı 40’ın üzerinde ülkede Tipo adıyla satılacak olan Egea’nın ilk etapta 1.4 litre 95 HP benzinliyle, 1.3 litre 95 ve 1.6 litre 120 HP Multijet motor seçenekleri var. Yılbaşına kadar 5 ve 6 ileri vitesli manuel şanzımanlarla satın alınabilecek Egea’nın sadece 6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen 110 HP’lik 1.6 litrelik e-Torq motorlu versiyonu ise 2016’da satışa sunulacak. 1.6 litrelik Multijet turbo dizel motor seçeneğinin TCT otomatik şanzımanlı versiyonu ise gelecek yılın ikinci yarısında satışa çıkacak.

Özgür Süslü-Altan AytaçAlaçatı’da yapılan lansmanda “Egea satışa çıkmadan kaydını bırakmış ve modelin satışa sunulmasını bekleyen 20 bini aşkın kişi olduğuna” dikkat çeken Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Fiat markasının ‘ezber bozan sedan’ olarak tanımladığı Fiat Egea ile otomotiv pazarındaki ağırlığının ve payının artacağını söyledi. Aytaç, kısa sürede Egea’nın Türkiye pazarının en çok tercih edilen modeli olmasını hedeflediklerini söylerken “3 zengin donanım seçeneğiyle kompakt sedan müşterilerinin gönlünü fethedecek olan Fiat Egea her şeyiyle tam ve erişilebilir bir aile otomobili olduğunu kısa sürede gösterecek. Öncelikli olarak Türkiye’deki tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda, Bursa’da geliştirilen ve üretilen Fiat Egea’yı 5 yıl garanti ile sunmaya karar verdik” dedi. Fiat Egea sahibi olacak ilk 2000 müşteriye ayrıcalık sunmak istediklerinin de altını çizen Aytaç, “İlk 2000 müşterimize Egea’ya 2000 TL’lik avantajla sahip olma fırsatı sunacağız” açıklamasını yaptı.

Doğuştan sedan: Kompakt boyutlar ve 520 litrelik bagaj hacmi
Aytaç, “Türkiye’de otomobil pazarındaki varlığımızı daha da güçlendirecek yeni bir otomobil tasarlamak üzere beyaz bir sayfa ile masaya oturduğumuzda, ilk önce sedan müşterilerinin ihtiyaçlarını analiz ettik. Sedan alıcılarının seçim kriterlerinin başında çekici tasarım; ekonomik satın alma ve kullanım maliyetleri ve kullanım özellikleri yer alıyordu. Bu yüzden Fiat Egea’nın tasarım önceliklerinde bu üç noktayı öne çıkardık. Hem çekici ve donanımlı; hem kullanışlı ve geniş hem de kolay ulaşılır ve kullanılır bir otomobil yapmak için mühendislerimizden üç ana alana odaklanmalarını istedik” dedi. Altan Aytaç, Fiat Egea’nın göz alıcı tasarımı hakkında ise “Fiat Egea’nın tasarımını oluştururken hem İtalyan tasarım gücünü taşımasını hem de uluslararası trendleri takip etmesini hedefledik. Güçlü ve agresif hatlara sahip ancak hızla yaşlanıp eskimeyecek bir stile sahip olsun istedik. Bu yüzden tasarımcılar hiçbir kısıt olmadan sıfırdan özgün bir tasarım geliştirdiler” açıklamasını yaptı.

Fiat Egea
Easy, Urban ve Lounge adı verilen 3 donanım paketiyle müşterilerinin beğenisine sunulacak Fiat Egea, giriş versiyonundan itibaren tüketicinin ihtiyaçlarına tam cevap verebilecek kadar zengin donanımıyla ayrıca dikkat çekiyor. Giriş seviyesini temsil eden Easy donanım paketinde; krom kapı kolları, 16 inç sac jantlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, elektrikli ön ve arka camlar, Uconnect Radio/MP3 Çalar, USB/AUX girişi, çok fonksiyonlu direksiyon, ön hava yastıkları, ABS, Elektronik Stabilite Programı (ESP), Yokuş Kalkış Destek Sistemi gibi donanımlar yer alıyor. Bir üst donanım paketi olan Urban ise Fiat Egea’yı dolu dolu bir aile otomobili haline getiriyor. Krom ön ızgara, 16 inçlik alaşımlı jantlar, sis farları, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, otomatik klima, hız sabitleme sistemi, park sensörü, Uconnect 5 inçlik dokunmatik ekran, 3.5 inçlik TFT yol bilgisayarı ekranıyla yan ve perde hava yastıkları gibi unsurlar bu donanım seviyesinde standart olarak yer alıyor.
Fiat Egea’nın en üst donanım paketi olan Lounge ise “full’ün full’ü” bir donanım seviyesine sahip. Fiat Egea’nın Lounge donanım seviyesinde; Urban donanım seviyesine ek olarak 17 inçlik alaşımlı jantlar, krom bagaj ve cam altı çıtası, elektrokromik iç dikiz aynası, far/yağmur sensörü, elektrikli bel destek ayarlı sürücü koltuğu, arka kolçak, navigasyon ve geri görüş kamerası gibi unsurlar yer alıyor. Bu kombinasyonlar sayesinde küçük ve kompakt sınıf sedan müşterisinin gerçekten ihtiyacı olan her şeyi sağlayan Fiat Egea, ezber bozan bir anlayışla müşterilerinin karşısına çıkıyor.

Kompakt sınıfta büyük iddia
Adını Ege Denizi’nden alan Fiat Egea, Çeşme-Alaçatı’da düzenlenen bir test sürüşü etkinliğiyle ilk kez yollara çıktı. Test sürüşü kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Egea’nın kısa sürede Türkiye pazarının en çok tercih edilen modeli olmasını hedeflediklerine dikkat çekti. Aytaç, “Türkiye pazarının yüzde 35’ini oluşturan küçük ve kompakt sınıfı sedan pazarındaki potansiyeli lehimize çevirmeyi hedefliyoruz. Fiat Egea, özgün tasarımı, konforu, geniş iç hacmi, kullanışlılığı ve kolay ulaşılabilir olması sayesinde tüm kompakt sedan müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu anlamda kompakt sedan sınıfının en ulaşılabilir sedanı olacak” diye konuştu. Otomobilin imajını yüksek tutmak için taksicilere Linea ve diğer modellerde sundukları kolaylıkları sürdürmeyeceklerini açıklayan Aytaç, Egea ile ilgili hedeflerinin büyük olduğunu söyledi.

Fiat Egea kokpit
4532 mm uzunluğa, 1792 mm genişliğe, 1497 mm yüksekliğe sahip Fiat Egea, Tofaş tarafından geliştirilen 356 kodlu esnek ve modern platformunun sunduğu 2636 mm’lik aks mesafesiyle küçük sınıf sedanların üzerinde, kompakt sınıf sedanlarla ise rekabet eden boyutlara sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. 520 litrelik bagaj hacmi sunan sedan Fiat Egea, 5 yetişkinle birlikte bagajlarını da taşıyacak geniş alanı sunabiliyor. Ayrıca bagaj büyük açılma ağzı ve yükleme eşiğinin alçak olması sayesinde kolayca yükleme ve erişim avantajı sağlıyor. Tüm bunların yanında Fiat Egea, bagajın otomatik açılma sistemi sayesinde sınıfının en verimli yük alanını sunuyor. Bununla birlikte Fiat Egea tüm yolcularına çok geniş bir iç alan sunuyor. İç uzunluk konusunda sınıfının en iyi değerlerinden birini sunarak hem ön hem de arka yolculara geniş bir diz mesafesi sağlıyor. Fiat Egea, yüzde 80’e varan yüksek dayanımlı çelik kullanımı ve bütünsel gövde tasarımı sayesinde olgun bir sürüş dinamiğine sahip. Bu sayede yüksek gövde rijiditesi ve çarpışma performansına rağmen düşük bir ağırlığa sahip olmasıyla dikkat çeken Fiat Egea, 100 bin dekanewtonmetrelik burulma direnci titreşim ve sesleri azaltırken iyi bir sürüş konforu da sağlıyor.

İlk 2000 müşteriye özel indirim
Aynı etkinlikte modelin pazarlama stratejilerine yönelik bilgi veren Fiat Pazarlama Müdürü Özgür Süslü ise üç zengin donanım seçeneğiyle kompakt sedan müşterilerinin gönlünü fethedecek Fiat Egea’nın, her şeyiyle tam ve erişilebilir bir aile otomobili olduğuna dikkat çekti. Fiat Egea sahibi olacak ilk 2000 müşteriye bir ayrıcalık daha sunmak istediklerinin altını çizen Süslü, “Bu çok özel ilk 2000 müşteriye kasım ayının ortasına kadar Egea’ya 2000 TL’lik bir avantajla sahip olma fırsatı sunacağız” açıklamasını da yaptı. Süslü, Fiat müşterilerinin yüzde 70’e varan çoğunluğunun aracını yenilerken kredi kullandığını da unutmadıklarını dile getirerek, “Bu yüzden Koç Fiat Kredi ile Fiat Egea için özel bir finansman çözümü geliştirdik. Fiat Egea’yı tercih eden müşterilerimize 20 bin TL’ye kadar kullanacakları kredilerde 20 aya kadar vadede aylık 0.99 faiz seçeneği de sunacağız” dedi.

İlk izlenimler
Alaçatı’daki lansmanda oldukça kısa bir sürüşle tanımaya çalıştığımız Egea, kompakt sedan müşterilerinin dikkatini kolayca cezbedecek bir otomobil görüntüsü çizdi. Gerek etkileyici tasarımı gerek sürüş dinamikleri ve gerekse donanımı sınıfı için oldukça tatmin edici düzeyde. Test sürüşü için aldığımızda otomobili çok daha detaylı inceleyeceğiz ama gözümüze çarpan ilk birkaç noktadan söz etmeden geçmeyelim. Geniş ve kullanışlı kabinde eski Mercedes-Benz C Serisi’ni hatırlatır bir forma sahip yüksek yapılı kokpitin üst yarısı, soft touch malzemeden oluşuyor. Kokpitin alt yarısı ve kapı içleri ise sert plastikten. Kullandığımız iki ayrı test otomobilinde de güneşliklerdeki makyaj aynalarında aydınlatma yoktu. Donanım seviyesiyle ilgili olabilir ama fazlasıyla göz önünde bir eksiklik. Ferah kabinde önde ve arkada geniş seyahat alanları var. Koltukların minder sertliği ve döşemeleri iyi. Bagaj da neredeyse Tempra kadar etkileyici genişlikte. Ancak bu kadar detaylı çalışılmış büyük projede bagaj kapağı içinde tutamak eksik olmamalıydı. Bagaj kapağındaki Egea yazısı Metallica’nın amblemini çağrıştırıyor. Muhtemelen o tasarım nedeniyle ilk tanıtıldığında model ismi Aegea zannedildi!.. Ne yazık ki Egea kabininde yeni otomobil kokusu, plastik kokusuyla baskılanıyor, keyif kaçıran bir durum bu. Otomobilin orta sertlikteki süspansiyonu stabilitede sıkıntı yaratmıyor, amortisörlerin pütürlü yüzeylerde darbe emişi gayet iyi. Otomobile seçilen isim konusunda da eleştirilerimiz olabilir ama şirket stratejisidir, iyisi mutlaka düşünülmüştür. Detaylı incelemeyi gelecek sayılarımızda yapacağımız yol testimizde okuyabilirsiniz.