Ve MINI Coupé

 Ve MINI Coupé

İki hafta önce gün ışığına çıkan kamufle fotoğrafların ardından MINI Coupé çıplak olarak belirdi! Geleneksel Hatchback gövde formatının ardından Cabrio, Clubman ve Countryman versiyonları çıkan MINI model gamına iki kişilik Coupé ekleniyor. MINI tasarım ilkeleriyle şekillendirilen otomobilin yapısında klasik gran turismo stili görülürken tavanındaysa bir kask formu dikkat çekiyor. Diğer MINI versiyonlarından 52 mm daha alçak yapılı olan MINI Coupé’nin bagaj kapağı üzerinde de yüksek hızlarda aerodinamiyi daha da iyileştirmek için hareketli bir spoyler yer alıyor. 80 km/s hıza ulaşıldığında otomatik olarak açılan spoyler, MINI John Cooper Works Coupé’de standart olarak yer alıyor.
Stardart olarak sunulan iki sportif koltuklu minik kabininde minik değişkenlikler sunan otomobilde uzun eşyaları taşıyabilmek için bagaj ile bağlantıyı sağlayan bir ‘geçit’ yer alıyor. Bu geçit kayak taşımaya imkan verebilir ama kimse surf taşıyabileceğini düşünmemeli!


Heyecanlı görünen otomobilde MINI ailesinin diğer üyelerinden tanıdığımız motorlar kullanılmış. MINI John Cooper Works Coupé’de 211 HP, MINI Cooper S Coupé’de 184 HP’lik turbo beslemesi versiyonları kullanılan 1.6 litrelik motor, MINI Cooper Coupé’de atmosferik beslemeli versiyonuyla 122 HP’yi kullanıma sunuyor. Tek dizel motor seçeneğiyse MINI Cooper SD Coupé için 143 HP üreten 2.0 litrelik motor. Altı ileri vitesli manuel şanzımanın standart olarak sunulduğu MINI Cooper S Coupé, MINI Cooper Coupé and MINI Cooper SD Coupé’de yine altı ileri vitesli otomatik şanzımansa opsiyon olarak alınabilecek.


Değişen boyutlar ve gövde formu çerçevesinde MINI geleneklerinde yer alan go-kart kullanım hissine uygun şasi, gövde rijitliği ve ağırlık dağılımı düzenlemeleri yapılan otomobilde DSC (Dynamic Stability Control), EDLC (Electronic Differential Lock Control), yaya koruma sistemi gibi önemli teknolojiler de yer alıyor. Diğer versiyonlarda yer alan zengin donanım paketleri ve renkli opsiyonlar MINI Coupé’de de mevcut.