Ve sürüş tutkusu yola indi: Toyota GT86

20120705-194828.jpg

Toyota’nın yeni tasarım anlayışıyla birlikte tutku ve heyecan verici otomobiller üretme isteğinin en yeni örneği olan GT86’nın Türkiye Lansmanı İstanbul Park’ta gerçekleştirildi. Özellikle spor otomobil meraklılarının sabırsızlıkla beklediği arkadan itişli Toyota GT86, Temmuz ayı içerisinde Türkiye’de satışa sunulacak. Toyota GT86, düz vites versiyonunda 52.900 Euro fiyatla satılacak. Dünyada sadece Toyota’da sunulan önden yatay (boxer) motor ve arkadan itiş özelliklerinin hayat bulduğu sürücü odaklı GT86, aynı zamanda dünyanın en kompakt 4 kişilik spor otomobili olarak dikkat çekiyor. Spor otomobil anlayışındaki 50 yıllık Toyota birikiminin günümüze yansıması olan GT86, yere yakın olan ağırlık merkezi, üstün aerodinamik tasarımıyla heyecan ve sürüş keyfi arayanlara hitap ediyor.

20120705-195227.jpg
Tasarımdan Donanıma “Tutkulu Bir Yaklaşım”
Toyota’nın değişen tasarım anlayışının en yeni ürünü GT86, ultra hafif gövdesi, geleneksel coupe formlu dış tasarımı ve içeride ayrıntılara verilen önem ile sürüş keyfini en üst seviyede yaşatıyor. GT86, kompakt boyutları, hafifliği ve ikonik tasarımı ile de farkını ortaya koyuyor. Toyota’nın “Neo Functionalism” tasarım anlayışıyla üretilen GT86, sportif ve agresif tasarımının yanısıra Toyota spor otomobil mirasının çağrışımlarını da günümüze taşıyor. “Neo Functionalism” tasarım anlayışında sürüş keyfi ile aracın estetik güzelliği aracın bir fonksiyonu olarak değerlendiriliyor. Otantik ya da orijinal his olarak da tanımlanabilecek “honmono kan” yaklaşımı tasarıma yön veren fonksiyonel şekil ve formları tasvir ediyor. Bununla birlikte estetik güzelliğin yanısıra sürücünün aracının köşelerini ve yol üzerinde nerede olduğunu görebilmesine imkan sağlamak için “İçten dışa görülebilen” dizayn dikkat çekiyor.

20120705-194905.jpg
50 yıllık birikim GT86’ya yansıdı…
Toyota Sports 800 ile başlayan Toyota 2000 GT ve efsane Corolla AE86 ile devam eden Toyota’nın 50 yıllık spor otomobil mirasının yepyeni bir anlayışla yeniden şekillendirilmesi olarak nitelendirilen GT86, sıradışı aerodinamik özellikleriyle dikkat çekiyor. GT86, “Keen Look” (keskin bakışlı) ve “Under Priority” (öncelikli) felsefesinin birleşimi olan genişletilmiş ön ızgara tasarımı, bagaj kapağı spoyleri, çift egzoz tasarımıyla Toyota’nın yeni ruhunu yansıtıyor. GT86’nın tasarımında aracın etrafındaki hava akımını aracın dengesini bozmadan yatay ve dikey yönde optimize ederek kullanılan “aero sandwiching” konsepti hayata geçiriliyor. Bu konseptin bir örneği de Pagoda (Uzakdoğu Tapınaklarına verilen isim) adı verilen tavan tasarımında görülüyor. Diğer yandan aracın yan ve alt kısımlarında görülen ve Japonca balık anlamına gelen “sakana” isimli kanatlar ile de denge sağlanıyor.

Toplam araç ağırlığı 1239 kg olan GT86, 4240 mm uzunluk, 1775 mm genişlik, sadece 1285 mm yükseklik ve 2570 mm dingil mesafesi sunan kompakt boyutlarıyla segmentinde bir devrimin öncülüğünü üstleniyor. Aracın yerden sadece 460 mm yukarıda olan ağırlık merkezi de dikkat çekiyor. 53/47 ön arka ağırlık dağılımı ile de hız ve kontrol için ideal oran yakalanıyor.

Ergonomik ve İşlevsel Donanımlar
Toyota GT86 sürücü ile bütünleşen bir spor otomobil. Sürücünün aracı kendi vücudunun bir parçası olarak görmesi için ihtiyaç duyduğu ergonomi ve işlevsellik uzun araştırmalar sonucunda bugünkü seviyeye ulaştı. 2+2 oturma kapasitesine sahip olan otomobilin koltuk tasarımı, artan “G Force” etkisine karşı ön, arka ve yanlardan destek sağlamak üzere geliştirildi. Toyota modelleri içerisinde de 365 mm ile en düşük çaptaki direksiyon simidine sahip olan GT86’da, geniş gösterge cihazının etrafından tasarlanan ön panel sürücülere büyük rahatlık sağlıyor. Dünyanın ilk çerçevesiz iç dikiz aynasının da bulunduğu GT86’da bu tasarım sayesinde ön camda kullanıcıya geniş görüş alanı yaratılıyor. Çift bölgeli otomatik klima, dokunmatik büyük multimedya ekranı, siyah iç tavan kaplaması, kırmızı dikişli döşemeler, hafif alüminyum pedallar ile siyah ya da siyah-kırmızı iç renk seçenekleriyle GT86 spor otomobilde yeni standartları belirliyor. GT86 siyah, beyaz, turuncu ve kırmızı olmak üzere 4 dış renk seçeneği ile sunuluyor. Donanım seçenekleri arasında da 17” alüminyum jant, Xenon farlar, LED farlar, akıllı giriş ve çalıştırma ve Cruise Control, deri ve ısıtmalı spor koltuklar bulunuyor.

“86”Mucizesi
Corolla AE86’dan alınan mirasın yanısıra “86” üretim sürecinde de çok önemli bir rol oynadı. Aracın fabrika ürün geliştirme kodu 086A idi.
Boxer motorun silindirlerindeki 86×86 mm çap ve strok kurulumu, Toyota’nın uzun spor araç tarihçesine sadık kalınarak oluşturulmuş. Motorun ‘kare motor’ nitelemesini sağlayan aynı çap–strok oranları 4 silindirli Celica ve MR2 modellerinde de kullanılmıştı. Bunun yanısıra GT 86’nın krom egzoz kapağının çapı da tam olarak 86 mm.

Dünyada bir ilk: Yatay D-4S Motor GT86’da
Toyota GT86’ın ön tarafındaki 200 HP güç üreten 2.0 lt benzinli boxer motor, dünyanın ilk yatay D-4S motoru olma özelliğini de taşıyor ve 205 Nm tork sunuyor. GT86’da 7,1 lt/100 km yakıt tüketimi ve 164 g/km CO2 salımı ile ekonomik ve çevre dostu sürüşe verdiği önemi de ortaya koyuyor. Motoru ile sınıfında en iyi güç/ağırlık oranına (167 hp/ton) sahip olan GT86, 230 km/s hıza ulaşabiliyor.
GT86, 6 ileri manuel ya da 6 ileri otomatik şanzıman seçeneğiyle sunuluyor. 6 ileri otomatik şanzıman 0.2 saniyelik geçiş hızıyla dünyanın en hızlı tork çeviricisine sahip bulunuyor. GT86’da ayrıca ABS ve devre dışı bırakılabilen VSC ile GT86’nın üstün aerodinamik özellikleri sayesinde sürücüler kişisel sürüş kabiliyetlerini ortaya çıkarma fırsatını da bulabiliyorlar. GT86’da sunulan VSC SPORT seçeneği ise dengeden ödün vermeden aracın dinamik sınırlarının keşfine imkan tanıyor. GT86’da heyecan veren bir diğer özellik ise, Toyota modellerinde bir ilk olarak gerçek bir spor otomobile yakışacak şekilde motor sesinin içeriden duyulacak şekilde tasarlanmış olmasıdır.

GT86’ya İlk Etapta 3 Ödül Birden
Toyota GT86 seri olarak üretilmeye başlandığı 2012 yılında ilk ödüllerini de toplamaya başladı. GT86, Subaru BRZ ile birlikte 2012 Uluslararası Araç Dinamikleri Dergisi Ödülleri’nde “Yılın Otomobili” seçilerek ilk ödülüne kavuştu. Yılın ikinci ödülü ise Toyota Başmühendisi Tetsuya Tada ve Subaru Başmühendisi Toshio Masuda’ya geldi. Tada ve Masuda 2012 Uluslararası Araç Dinamikleri Dergisi tarafından yılın en iyi “dinamik ürün tasarımcısı” seçildi. Akio Toyoda liderliğindeki Toyota GT86 takımı da aynı dergi tarafından yılın en dinamik takımı seçilerek 2012 yılının ilk yarısında 3. ödülünü de almış oldu.

Toyota GT86, düz vites versiyonunda 52.900 Euro fiyat etiketiyle Temmuz ayında Türkiye’de pazara sunuluyor. GT86’yı daha yakından incelemek için www.adrenalinkaldigiyerden.com adresini ziyaret edebilirsiuniz.

20120705-194710.jpg