Yeni 208 Advertisement

Ve Twizy Türkiye’de

 Ve Twizy Türkiye’de

Renault Twizy www.e-motoring.com
Modern şehir hayatında otomobilin yeri giderek azalırken Renault yine öncü bir adım atıyor. Fransız üreticinin yenilikçi iki kişilik elektrikli otomobili Twizy satışı başlıyor. 13kW (17 HP) gücünde tek bir motor ve sadece Life donanım paketiyle sunulan otomobil 13.700 Euro fiyatla satılacak. İlk olarak 2009 Frankfurt Otomobil Fuarında avangard bir konsept olarak tanıtılan Twizy, Haziran sonunda Renault showroomlarında boy gösterecek. Avrupa’daki yeni şehir içi ulaşım anlayışının göstergelerinden olan Twizy, sıradışı tasarımı ile sıfır Co2 salımlı çevreci %100 elektrikli bir quadricycle/4 tekerlekli bir araç. Renault Spor Teknolojilerinin geliştirdiği olağanüstü bir UDO (Unidentified Driving Object/Tanımlanamayan Ulaşım Cismi) olarak sayılan Twizy, martı kanadını andıran kapıları ve gövdenin dışındaki tekerlekleri ile ilgi çekici bir tasarıma sahip. Aracın ismi, en büyük iki özelliğinden geliyor: kolay kullanım (Easy-Kolay) ve iki kişilik bir ultramobil (Twin-İkiz).

Renault Twizy www.e-motoring.com
Ultra kompakt (uzunluk: 2.34m / genişlik: 1.24m) formdaki Twizy, çok küçük alanlara bile sığabiliyor ve küçücük bir alana bile park edebiliyor. Sıfırdan 45km/s’ye çıkması sadece altı saniye alan Twizy, 50 metrelik bir mesafede 125cc bir scooter’ın performansına eşit. Sıradan bir şehir içi yolculukta, -park etme dahil- sürücüye %25 oranında zaman kazandırıyor ve bir damla bile yakıt harcamıyor. Sunduğu panoramik görüş açısı, ince ön cam sütunları, açık mimarisi ve 3.4 metre dönüş çapı sayesinde, trafikte çeviklik bir yaşam tarzına dönüşüyor.

Renault Twizy www.e-motoring.com
Twizy de Renault’nun araç güvenliği alanındaki olağanüstü uzmanlığından yararlanıyor. 80 km/s maksimum hıza ulaşabilen araçta standart donanımda sunulan sürücü ön hava yastığı ve dört noktalı ön emniyet kemeri ve arka yolcu için de üç noktalı arka emniyet kemeri ile güvenliğe önem veriliyor. Twizy’nin kapıları da hem dış etkenlere hem de hava akımına karşı ek koruma sağlıyor. Yol tutuş konusuna gelince, dört tekerlek, tabii ki iki ya da üç tekerlekten çok daha dengeli. Bunun yanısıra Twizy, disk frenleri ve Renault Spor Teknolojilerinin özel geliştirme girdileri sayesinde yolu adeta kucaklıyor. Twizy olağanüstü orantısıyla iki koltuk çevresinde tam bir koruma alanı sağlıyor. 3.5 saat süren tek bir şarjla 100km’lik menzile ulaşabilen Twizy, 6.1kw/s lityum-iyon bataryası 220V’luk herhangi bir elektrik prizinden şarj olabiliyor. Aracın menzili, tıpkı fosil yakıtlı araçlarda olduğu gibi yol koşulları, sürüş tarzı ve hız faktörleri doğrultusunda değişiklik gösterebilse de en zor yol şartlarında bile Twizy ile 55km’lik menzile ulaşmak mümkün. Tam şarjın maliyeti 5 TL’yi bile bulmazken (gece şarj edilirse 3.5 TL!) Twizy bakım gerektirmiyor. Bir diğer avantajı da vergisi bulunmuyor!

Renault Twizy www.e-motoring.com
Ön panelde bulunan biri kilitlenebilir 3.5 ve 5 litrelik iki torpido gözünde 12V güç kaynağı da mevcut ve ayrıca yolcu koltuğunun arkasında 31 litrelik bir bagaj alanı saklı. Twizy’de müzik dinlemek de mümkün. Opsiyon olarak sunulan İki hoparlörlü taşınabilir cihazlar için ses sistemi; Bluetooth veya USB’den müzik dinlemeye olanak veriyor. Aksesuar olarak satılan fermuarlı kapı camları ise yağmurlu ve rüzgârlı havalardaki son derece işlevsel… … Hem yalın hem de aynı zamanda şık olunabileceğinin mükemmel bir kanıtı olan Twizy her ihtiyaca ve isteğe uyum sağlıyor.

Renault Twizy’nin benzersiz tasarımının yanı sıra kişiselleştirme özelliği ile kendine özgü bir Twizy yaratılabiliyor. Kişiselleştirme seçenekleri, 13’’ alüminyum jantlar (farklı renklerde), Bluetooth müzik sistemi ve metalik boya opsiyon olarak sunuluyor. Aracın kargo versiyonu talep olursa ithal edilecek. Renault Twizy, İspanya’nın Valladolid şehrinde üretiliyor.

Renault Twizy www.e-motoring.com

İzlenimler
Tanıtımı Burgaz adasında yapılan Twziy ile ada sokaklarında yaklaşık 7 km’lik bir sürüşe katıldık. Scooter ile ATV arasında kullanımı son derece pratik bir araç olan Twizy, basit kabininde temel gereklilikler dışında bir şey sunmuyor, şehir içinde pratik, konforlu ve çok ekonomik ulaşımı sağlıyor. Motor sesinden çok tekerlek sesinin duyulduğu araç, yayalara varlığını -istenirse- yaydığı uyarı sesiyle duyuruyor. Sürücü ve yolcu için yeterli alan sunabilen araçta küçük eşyaları da taşımak mümkün.