Ve yeni 7 Serisi sahnelerde

 Ve yeni 7 Serisi sahnelerde

BMW 1977 yılından bu yana ürettiği amiral gemisi 7 Serisi’nin yedinci jenerasyonunu tanıttı. Tamamen elektrikli versiyon i7’nin de yer alacağı ürün gamı, Avrupa’da Kasım ayından itibaren 94 bin 295 dolardan başlayan fiyatla müşterilere sunulacak. Otomobilin V8 motorlu modeli 760i xDrive 114 bin 995 dolarlık fiyat etiketini taşırken elektrikli i7 120 bin 295 dolar etiket taşıyacak. CLAR platformu üzerinde yapılandırılan yeni BMW 7 Serisi, 5391 mm uzunluğa, 1950 mm genişliğe ve 1544 mm yüksekliğe sahip. Bu değişimlerle yerini aldığı altıncı nesle göre 130 mm daha uzun, 48 mm daha geniş ve 51 mm daha yüksek. Yeni BMW 7 Serisi kullanıcısına sunduğu eşsiz donanımları ve ihtişamı simgeleyen en özel konfor ögeleriyle farklılaşıyor. BMW Kavisli Ekran (BMW Curved Screen) ve en güncel BMW iDrive teknolojisi dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Ayrıca Yeni BMW 7 Serisi, genişletilmiş aks mesafesine ek Executive Lounge opsiyonuyla birlikte, rakipsiz refah duygusunu seçkin ambiyansla bir arada sunuyor.

reklam

reklam
Yeni 208 Advertisement

BMW’nin 45 yıllık geçmişe sahip olan amiral gemisi modeli BMW 7 Serisi’nin 7. Jenerasyonu, BMW Group Dingolfing Fabrikası’nda içten yanmalı, hibrit ve tam elektrik motorlu üç versiyonuyla üretilecek. Dingolfing Fabrikası, BMW Group’un yeşil, dijital ve sürdürülebilir tesisi olarak öne çıkıyor. Tesisin bu özellikleri sayesinde üretim esnasında çevreye olan zararı azaltma adına otomobillerin parçaları ikincil materyallerden üretiliyor. Yeni BMW 7 Serisi’nin ön bölümünde büyük böbrek ızgara ve ikiye bölünmüş far tasarımı dikkat çekiyor. Üstte iki parçadan oluşan gündüz LED’leri, altta ise ana aydınlatmalara yer verilmiş. Yeni BMW 7 Serisi standart olarak BMW Selective Beam göz kamaştırmayan özelliğe sahip Adaptive LED Headlights aydınlatma teknolojisine sahip. İki parçalı olan farların üst kısımda kalan bölümü gündüz aydınlatması, park lambaları ve sinyallerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Türkiye’de yine standart olarak sunulan Iconic Glow Kristal Farlar, LED ünitelerle aydınlatılan Swarovski taşlarla beklentileri en üst seviyeye taşıyor. Kısa ve uzun hüzmeli aydınlatma gruplarının yer aldığı farlar ise Yeni BMW 7 Serisi’nin ön kısmının ortasında konumlandırılıyor. Profilden baktığımızda ise çapı 19 ila 22 inç arasında değişen yeni jantlar, gizli kapı kolları, belirgin bir omuz çizgisi ve C sütunundaki kalın krom parça göze çarpıyor. Arka bölümde ise ince LED stoplardan oluşan görece daha sade bir hava hakim.

Önceki modele göre daha az sayıda düğme ve kontrol bulunan modelde BMW Kavisli Ekranı’nın (Curved Screen) getirdiği dijitalleşme dikkat çekiyor. Direksiyon simidinin arkasında yer alan 12.3 inçlik bilgi ekranı ve 14.9 inçlik kontrol ekranı sürüş deneyimini ileri bir seviyeye taşıyor. Yeni BMW 7 Serisi’nde direksiyon simidi ve orta konsol da yeni bir tasarıma sahip. Aynı zamanda yeni bir tür kontrol ve tasarım ögesi olan BMW Interaction Bar da Yeni BMW 7 Serisi’nde görücüye çıkıyor.

Otomobilin teknoloji üssü olarak tanımlanabilecek lüks kabininde kokpit üzerinde Interaction Bar adı verilen bir set var. Kokpit boyunca uzanan bu ince şerit, ortadaki ve yolcunun önündeki dokunmatik butonlarla pek çok özelliğin yönetilmesini sağlıyor. Orta konsolda ise parlak siyah hakimiyetinde küçük bir vites düğmesi, yuvarlak mod seçici, dokunmaya duyarlı kontrol tuşları ve kablosuz şarj ünitesi gibi detaylar yer alıyor. Otomobilin kabininde yeni iDrive8 yazılımıyla kullanılan yoğun dijital gösterge ve bilgi-eğlence ekranlar göze çarpıyor. 5G bağlantı özelliğine sahip olan otomobil, yolcuların seyahat sırasında bir çok online servisi kullanmasına olanak veriyor.

Yeni BMW 7 Serisi’nde konforlu Executive Lounge koltuklar standart olarak yer alıyor.  Mevcut modele göre daha geniş koltuk yüzeylerinin yanı sıra sürücü ve ön yolcu için kapsamlı elektrikli ayar, koltuk ısıtma ve bel desteği sunuluyor. Sürücü, ön yolcu ve arka sıra için isteğe bağlı çok işlevli sunulan koltuklar, optimize edilmiş soğutmalı aktif koltuk havalandırmasını ve dokuz programlı bir masaj işlevini de içeriyor. BMW’nin 7 Serisi ile getirdiği en önemli yeniliklerden biri de arka kısımdaki 31.3 inç’lik ‘Theatre Screen’ opsiyonu. Sinema modu aktif edildiğinde arkadaki yolcuların olduğu bölüm özel bir sinema salonuna dönüşüyor. 8K çözünürlüğe sahip ekran açılıyor, perdeler kapanıyor, koltuk açıları ve iç mekan ışıkları en iyi sinema deneyimini yaşatacak biçimde ayarlanıyor. Bu arada arka koltukların 42.5 derece yatırılabiliyor.

Kapıları Digital Key özelliğiyle akıllı telefon yardımıyla kilitlenip açılabilen yeni 7 Serisi’nin kapılarında otomatik açılıp-kapanma opsiyonu da mevcut. Bu arada otomobilin arka kapılarında minik ekranlar yer alıyor.  5.5 inçlik boyutuyla kapılara yerleştirilmiş birer akıllı telefon gibi görünen küçük dokunmatik ekranlar, arkadaki yolcuların pek çok fonksiyonu kontrol edebilmesini sağlıyor.

BMW 7 Serisi Avrupa’da ilk etapta tamamen elektrikli BMW i7 xDrive60 versiyonuyla satışa sunulacak. WLTP normlarına göre 625 km’ye varan menzil sunan bu modeli ön ve arka aksta yer alan iki elektrik motoru hareket ettiriyor. Toplamda 544 beygir güç ve 745 Nm tork üreten Yeni BMW 7 Serisi i7 xDrive60, DC şarj istasyonunda yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa sadece 34 dakikada ulaşabiliyor. BMW tabii ki yeni 7 Serisi’nde de geleneksel içten yanmalı motorlardan çabucak vazgeçmiyor. BMW Grubu CEO’su Oliver Zipse’nin içten yanmalı motorların yasaklanmasını desteklemediğini açıkladığı kadar var yani. Oliver Zipse’ye göre içten yanmalı motorlar için henüz büyük bir talep ve pazar var. Bu dönüşüm sürecinde geleneksel motorlardan vazgeçilmeyecek.

Yeni BMW 7 Serisi’nin en güçlü motor seçeneklerinden biri olarak Yeni BMW M760e xDrive öne çıkıyor. Plug-in Hybrid teknolojisine sahip bu model, 571 beygir güç ve 800 Nm tork üretiyor. 2023’ün başlangıcında birçok pazarda satışa sunulması planlanan Plug-in Hybrid motorlu Yeni BMW 7 Serisi, tamamen elektrikli model gibi eDrive teknolojisinin 5. jenerasyonuna sahip. Bu teknoloji sayesinde otomobil sadece elektrikle 80 km mesafe kat edebiliyor. 740d xDrive dizel motorlu versiyon ise Yeni BMW 7 Serisi’nin alternatif motorları arasında yer alıyor. Bu 300 beygir güç çıkışına sahip olan üniteli Yeni BMW 7 Serisi modelleri 2023 yılının ilkbaharında Avrupa pazarında yerini alması bekleniyor. Yeni BMW 7 Serisi ailesinin tamamen elektrikli en performanslı modeli BMW i7 M70 xDrive ise 660 beygir güç çıkışıyla ve 1000 Nm’den fazla torkuyla daha ileri vadede ürün gamındaki yerini alacak.

Motor gamında benzinli, dizel seçeneklerin yanında 2023’te devreye alınması planlanan PHEV yani şarj edilebilir versiyon mevcut. Tsbii bu motor seçenekleri farklı pazar stratejilerine göre sunulucak. Mesela altı silindirli benzinli motora sahip 735i ve 740i modellerinin yanı sıra V8 motorlu 760i xDrive modeli Avrupa için planlanmıyor. Avrupa’da özel olarak 740d xDrive isimli dizel versiyon satılacak.

740d xDrive’da, hafif hibrit desteğine sahip 3.0 litre sıralı altı silindirli turbo ünite görev yapıyor. 300 beygir güç ve 670 Nm tork üreten motor, lüks sedanın 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede tamamlamasını sağlayacak ve bu modelin azami hızı 250 km/s ile sınırlı olacak. İlerleyen süreçte 485 beygir güç ve 700 Nm tork üreten 750e xDrive ile 565 beygir güç ve 800 Nm tork üreten M760e xDrive modelleri devreye girecek. Azami hızı yine 250 km/s ile sınırlı olacak PHEV modellerin 0-100 km/s hızlanmaları ise sırasıyla 4.9 ve 4.3 saniye olarak açıklandı. Söz konusu modellerde 18.7 kWsa kapasiteli batarya paketi bulunacak. Bu sayede 750e xDrive için 90 kilometreye kadar, M760e xDrive için de 80 kilometreye kadar saf elektrikli sürüş menzili söz konusu.

Tüm 7 Serisi modellerde adaptif havalı süspansiyon sistemi standart. Söz konusu sistem, Spor modunda veya 120 km/s’in üzeri hızlarda maksimum denge için 10 mm alçalıyor. Gerektiğinde gövde bozuk yollarda seyredilirken 20 mm yükseltilebiliyor. Bunun dışında, opsiyonel olarak sunulan arka aks yönlendirme sistemi de aracın dönüş çapını küçültüyor. Lüks otomobilde 130 km/s’e kadar olan hızlarda eller serbest sürüş imkanı veren Driving Assistance Professional paketi opsiyonel sunuluyor.