Ve yeni Mazda6 sahnede

 Ve yeni Mazda6 sahnede

Mazda6 www.i-motoring.com
Tamamen yenilenen Mazda6, Portekiz’in Lizbon kentinde tanıtıldı. Mazda’nın yeni nesil öncü modeli, tüm SKYACTIV TEKNOLOJİLERİ ile birlikte, “KODO – Hareketin Ruhu” tasarım temasına sahip ve Mazda’nın araçla bir olma duygusu olan Jinba Ittai felsefesini sunuyor. Gelmiş geçmiş en güvenli ve en fazla yakıt verimliliğine sahip Mazda modellerinden biri olarak Japon üreticinin hafif ağırlık tasarım stratejisi kullanılarak geliştirilen yeni Mazda6 mevcut modele kıyasla daha hafif yapıda. Vahşi doğadaki hayvanların hareketlerinden esinlenilerek geliştirilen ve Mazda’nın sıra dışı canlılığını ve çevikliğini sembolize eden “KODO – Hareketin Ruhu” tasarım teması yeni Mazda6’nın sedan veya wagon modellerinde en sade haliyle uygulanmış. Mazda’nın yeni tasarım yüzü olan marka imzası niteliğindeki kanat şeklindeki ızgara, yoğun işlevsellik hissinin yanı sıra markanın gücünü ve derinliğini yansıtıyor. Belirgin çamurluklar ve arkaya doğru alçalan kabin, yeni Mazda6’nın kemer bölümlerinin altındaki gücü ön plana çıkarıyor. Mevcut modele göre 100mm geriye kaydırılmış A sütunu ile coupe bir otomobili andıran kabin, oldukça çevik bir aracın ayakları yere sağlam basan duruşunu vurguluyor (aynı zamanda sürücüye geniş bir görüş açısı sağlıyor). Opsiyonel LED’ler ve gündüz seyir farları*, bir taraftan aracın olgun ve kendinden emin duruşunu ön plana çıkarırken diğer taraftan ön yüzü yan karakter çizgilerine ve Mazda’ya özgü arka farlara bağlıyor. Ateş Kırmızısı, Refleks Mavisi, Meteor Grisi Mika ve Jet Siyahı Mika olmak üzere dört yeni gövde rengi daha belirgin bir kontrast oluşturmak üzere özel olarak tasarlanmış.

reklam
Reklam

Mazda6 www.i-motoring.com
Sedan model geniş ve konforlu bir kabin elde etmek üzere segmentinin en uzun dingil mesafelerinden (2830 mm) birine sahipken, biraz daha kısa dingil mesafesine sahip wagon model bile mevcut Mazda6’dan daha uzun olma özelliği taşıyor. Gerek sedan gerekse de wagon modelleri segmentlerinin en geniş arka bacak ve diz mesafelerini sunuyor. Ergonomik HMI (insan-makine arayüzü) sayesinde sürücü aracını üst seviyede bir rahatlıkla kullanabiliyor. Yeniden konumlandırılan A sütunları ve yan aynalar sürücünün yatay ve dikey görüş açısını genişletiyor. Çekici hafif bir yapıya sahip koltuklar, oturanları sportif bir şekilde kavrayarak uzun yollarda üst seviyede destek ve maksimum konfor sağlıyor. Zekice tasarlanmış kullanımı kolay özellikler arasında wagon modelin hafif bagaj kapağı ve 60:40 oranında ayrılıp katlanabilen arka koltukların yatırılmasını sağlayan özel kollar yer alıyor.
Sedan versiyonda 489 litre ve station wagonda 522 litre olan bagaj hacmi konusunda sınıfının lideri olan modelde bagaj oldukça ideal bir tasarımla sunuluyor. Kabinde ayrıca sürücünün sıkça kullandığı eşyaları saklayabileceği bölmeler başta olmak üzere çok sayıda saklama alanı yer alıyor.

reklam

Mazda6_2012_technical_03_SKYACTIV-G_2.5__jpg72 Mzda6 www.i-motoring.com

Motor seçenekleri
Mazda’nın yüksek verimlilik sağlayan SKYACTIV güç aktarma organları, otomatik veya düz şanzıman seçenekleri ile sunulan üç adet benzinli –bunların ikisi yeni Mazda6 üzerinde görücüye çıkıyor- ve iki adet dizel motordan oluşuyor. Çoğu motor seçeneği, gelişmiş rölantide durdurma sistemi i-stop’un yanı sıra Mazda’nın yeni fren enerjisi rejenerasyon sistemi i-ELOOP ile birlikte sunuluyor. 2.0 litre SKYACTIV-G direkt enjeksiyonlu benzinli motorda 6000 devirde 107kW/145HP ve 4000 devirde 210Nm ve 6000 devirde 121kW/165HP ve 4000 devirde 210Nm sunan iki versiyon bulunuyor. Düşük güçlü versiyon altı vitesli düz şanzıman ile 100 km’de 5.5 litre tüketim ve 129 g/km egzoz emisyon salımı sergilerken altı vitesli otomatik şanzıman ile 100 km’de 5.9 litre tüketim ve 100 km’de 136 g/km egzoz emisyon salımı sağlıyor. Yüksek güçlü versiyon ise altı vitesli düz şanzıman ile: 100 km’de 5.9 litre tüketim ve 135 g/km (i-ELOOP ile) karbon salımı ve altı vitesli otomatik şanzıman ile 100 km’de 6.0 litre yakıt tüketimi ve 139 g/km egzoz emisyon salımı sunuyor.

Yeni 2.5 litre SKYACTIV-G doğrudan enjeksiyonlu benzinli motor ise yüksek sıkıştırma oranını etkili kılmak üzere 2.0 litre SKYACTIV-G’de kullanılan teknolojinin aynısının kullanımıyla 5700 devirde 141kW/192PS güç çıkışı ve 3250 devirde 256Nm maksimum tork sağlıyor. Bu motor versiyonu altı vitesli otomatik şanzıman ile 100 km’de 6.3 litre yakıt tüketirken 148 g/km emisyon değeri sağılıyor.
2.2 litre SKYACTIV-D ortak yakıt yollu dizel motor ise bir dizelde 14:1’lik dünyanın en düşük oranı sıkıştırma oranıyla düşük güçlü versiyonda 4500 devirde 110kW/150PS ve 2000 devirde 380Nm ve yüksek güçlü versiyonda da 4500 devirde 129kW/175PS ve 2000 devirde 420Nm maksümum tork değeri sağlayabiliyor. Altı vitesli düz şanzıman ile 100 km’de 3.9 litre mazot tüketimi ve 104 g/km sağlarken altı vitesli otomatik şanzıman 100 km’de 4.8 litre mazot tüketiyor ve 127 g/km’lik emisyon değerine sahip. Yüksek güçlü versiyon altı vitesli düz şanzıman ile 4.5 l/100 km ve 119 g/km, yine altı vitesli otomatik şanzıman ile 4,8 l/100 km ve 127 g/km’lik değerler sağlıyor.

Şasi ve Gövde
SKYACTIV güç aktarma organları ile birlikte kullanılan SKYACTIV-Şasi ve SKYACTIV-Gövde sayesinde yeni Mazda6, sürüşü çok daha keyifli, doğrusal yol tutuş performansı yüksek, hafif bir tasarıma sahip bir araç olmanın yanı sıra sınıfının en güvenli aracı olma özelliğini taşıyor.

Mazda6 www.i-motoring.com
SKYACTIV-Şasi
• Aşağıdaki iyileştirmeler sayesinde özellikle hızlanma, dönme ve durma performansları bakımından sürücü ve araç arasındaki doğrusal bağlantıyı güçlendirir:
o mevcut modele göre daha etkin bir arka süspansiyon performansı
o şasi dengesine bağlı olarak elde edilen daha kısa fren mesafeleri (daha kısa fren pedalı boşluğu ve artırılmış fren diski soğutması ile birlikte)
• Düşük hız çevikliği ile yüksek hız dengesi ve tüm hızlarda rahat bir sürüş için daha hafif ancak daha sert ön gergi kolu ve çok bağlantılı arka süspansiyon.
• Farklı sürüş koşullarına göre hassasiyeti ayarlayan sınıfının lideri dişli oranına sahip elektrik destekli direksiyon.

SKYACTIV-Gövde
• Mevcut modele kıyasla daha fazla ultra yüksek gerilime sahip çelik kullanımı ve gövde yapılarını desteklemek üzere uygulanan diğer yenilikler.
• Çoklu yük yolu konseptinin kullanıldığı gövde yapısı sayesinde elde edilen daha etkin sönümleme ve darbe enerjisi dağıtımı ve kıvrımlı kesitlerin yerini alan düz ve kesintisiz yapı kullanımı.
• Daha etkin denge ve yakıt tasarrufu sağlayan sınıfının lideri aerodinamik (0.26* sürtünme katsayısı hedef değeri) özellikler.
• Yenilikçi materyallerin kullanımı sayesinde motor ve yol gürültüsü gibi istenmeyen seslerin yalıtıldığı ve bastırıldığı oldukça sessiz kabin.
• Piyasadaki en hafif ve en aerodinamik CD araçlardan biri.

Mazda6 www.i-motoring.comMazda6 www.i-motoring.com

Sürücünün isteklerini yerine getirmeye her zaman hazır olan SKYACTIV güç aktarma organları, rakipsiz bir doğrusallık ve tepkisellik sağlıyor. Bu özellikler; çevik ve dengeli direksiyon ve sürücüye tam kontrol sağlayan süspansiyon geri bildirimi üzerine kurulu olan yeni Mazda6’nın eşit hassasiyete sahip araç kontrolü için biçilmiş birer kaftan gibi. Bu model; mümkün olan en iyi sürüş keyfini sağlayan sıra dışı güvenliğe sahip ve çevre dostu araçlar için teknoloji geliştirmeye yönelik uzun vadeli Mazda vizyonu olan Sürdürülebilir Zoom-Zoom’un en son evrimidir. Sınıfının en iyi yakıt ekonomisini sağlamak adına, Mazda6, tüm SKYACTIV parçalarının ortak özelliği olan hafifliği, yenilikçi ve eşsiz motorlar ve şanzımanlar ve Mazda’nın emsalsiz i-ELOOP fren enerjisi rejenerasyonu sistemi ile birleştiriyor. Ayrıca, yüksek sağlamlığa sahip olan yapısı darbe enerjisini sönümleyen ve segmentinin lideri konumundaki çarpışma koruması düzeyi için bu enerjiyi kabinden uzaklaştıran SKYACTIV-Gövde sayesinde, göze çarpan bir güvenliğe sahip. Aktif güvenlik teknolojilerini de hesaba kattığınızda, yolcular rahatlayıp yolculuğun keyfini çıkarırken, sürücünün sürüş deneyimine konsantre olabileceği bir ortam elde edersiniz.

Mazda6 Baş Tasarımcısı Akira Tamatani konuya ilişkin olarak şunları söylüyor: “Yeni Mazda6, bir CD aracı olarak sergilediği evrensel estetik cazibe ve güzellikten sapmadan sıra dışı bir canlılık etkisi yaratan dayanıklı bir yapıya ve kuvveti ve dengeyi vurgulayan alçak ve geniş bir duruşa sahiptir. Hareketin vahşi ve dinamik ifadelerinin artistik bir biçimde güçlü bir duruş oluşturduğu bir tasarım yarattık. Sürmeden önce araca bakmak bile insanların sürüşten beklentilerini yükseltiyor.”

Mazda6 www.i-motoring.com

Arkaya doğru uzanan göze çarpan çamurluklar ve kompakt görüntüye sahip kabin; geniş çaplı 19 inçlik alüminyum jantları* vurguluyor ve aracın duruşunu tamamlıyor. Jant tasarımı, dinamizm ve hafif, eforsuz hareket hissini ön plana çıkarıyor. Tasarımlarının yanı sıra mühendisler; sertliği ve dolayısıyla deformasyona karşı direnci artırmak için tasarımcılar ile birlikte çalıştılar. Ortaya çıkan sonuç; azaltılmış gürültü, sarsıntı ve sertlik ile birleştirilmiş üstün araç kontrolü. Şimdiye kadar gerçekleştirdikleri en iyi çalışma olmakla birlikte, Mazda’nın dünya standardındaki tasarım takımı, ışığın düşüşüne göre farklı izlenim bırakan (bazen hız hissi, bazen de rahatlık veren bir his) gövde çizgilerini tasarladı. Bunu yaparken, ışık ve gölge arasındaki ilişkiye odaklandılar ve bir insanın izlemekten asla bıkmayacağı bir araç tasarladılar.

Kabin: Müthiş basitlik
Mazda6’nın kapısını açtığınızda, bu heyecan verici, ancak bir o kadar da ağır başlı olan temanın devam ettiğini göreceksiniz. Kabin tasarımcıları, görünümün yanı sıra şekilleri ve desenleri de geliştirerek ayrıntıya büyük özen gösterdiler. Ortaya çıkardıkları sonuç; öncü bir modele uygun hakiki kalite ve zevkli bir koordinasyon seviyesi ile hemen algılanan uyumlu ve düzenli bir alandır: Makul olduğu kadar çarpıcı olan bir kabin.

Örneğin, birçok kumanda aynı işlemlere tabi tutulmuştur. Bu durum, yeni Mazda6’ya temiz ve tutarlı bir görünüm kazandırırken, aynı zamanda kontrol düğmeleri görsel olarak bulmayı ve kullanmayı kolaylaştırmaktadır. Kapı kolları gibi parçalara elle parlatılmış alüminyum görüntüsü verildi ve aracı kullanan kişilerin en çok dokunduğu direksiyon ve kol dayanakları gibi öğelerde de yumuşak materyaller kullanıldı. Sürücüye ve yolculara pratik faydalar sunarken, aynı zamanda Mazda6 kabininin sadeliğini vurgulayan yüksek kaliteli rötuşlar ile birlikte, sert plastiklerin kullanımı minimuma indirildi.

Mazda6 www.i-motoring.com

İlham kaynağı temiz hatlar
Gövdede olduğu gibi, kabinin iki ana hattı (anahtar tasarım öğeleri) hareketi ve hızı vurgular. Üstte bulunan hat, gösterge panelinin tepesinde kıvrılır ve kapı döşemesi üzerinden arka koltuklara doğru akıyor. İkinci ve daha güçlü olan hat, gösterge panelinden aşağıya yatay olarak iniyor. Bu iki hat, denge ve güvenirlilik hissini açığa vurur ve Mazda6’nın geleneksel iki kuvvetini yansıtıyor. Yine gövdede olduğu gibi, ışık ve gölgeler arasında zengin kontrastlar elde etmek için kabin yüzeylerinin hatları belirlenmiş. Bu özellik, kabinin sofistike sportifliğine katkıda bulunuyor.

Normal olarak, sürücü tarafı ileriye odaklıdır ve sürücüye yöneliktir ve bu özellik, Mazda’nın araçla bir olma hissi olan eşsiz Jinba Ittai felsefesini maksimuma çıkarır. Düğmeler ve kumandalar ergonomik açıdan en uygun şekilde konumlandırılmıştır ve simetrik ibreler (mevcut modelde kullanılan kırmızı aydınlatmanın yerini alan net beyaz aydınlatma ve LED arka aydınlatması ile birlikte), bir kişi direksiyonun başına geçtiğinde heyecan yaratır. Kokpitin yakınlığına rağmen, ön yolcu ortamı gönül rahatlığı sağlar ve ferahlık ve esenlik hissi yaratır.

Şık ve sportif konfor
Özellikle ön kısımda olmak üzere, koltuklar, gerekli olduğunda dikey, boylamsal ve yanal destek sağlayan bir spor aracı hissi ile birlikte basit ve hatlı bir şekle sahip. Deri döşemeler (daha iyi ses absorpsiyonu, nefes alma ve dokunuş için ortadan delikli), kendisi ile uyumlu dikişlerle birlikte beyaz renkte veya kırmızı dikişli olarak siyah renkte sportif ve bir o kadar da sıcak bir şekilde sunulmakta; bu özellikler zengin dokuyu ve ayrıntıları gözler önüne seriyor. İpeğimsi ancak sağlam bir dokunuş hissine sahip olan siyah dokuma kumaş da mevcuttur.

Bose müzik sistemi
Mazda 6 gibi güçlü, ödünsüz ve sade olan yüksek performanslı 11 hoparlörlü Bose® surround ses sistemi, en küçük ayrıntıları bile kolaylıkla fark eden müzik tutkunlarını bile memnun edecektir. Mevcut modelden daha ileri düzeyde olan bu sistem, %20 daha hafif. Sürekli düşük güçte kullanımı sağlayan devre parçaları ile daha az soğutma gücüne ihtiyaç duyuyor.

Bu sistem, sıkıştırılmış sinyalleri veya radyo yayınlarını bile çalarken gerçekçi bir sanal surround ses sağlamak için ses kaynağının frekansını analiz eden Bose® Centerpoint® 2 sanal surround playback teknolojisine sahip olan ilk Mazda ses sistemi. Bu arada, Bose® AudioPilot® 2 sistemi, farklı yol yüzeylerinden, farklı sürüş hızlarından ve hatta açık camlardan kaynaklanan istenmeyen seslerin etkilerini otomatik olarak telafi eder. Kabine yerleştirilen bir mikrofon ortamın gürültü koşullarını sürekli izler ve çok yönlü Bose algoritması, müzik sinyallerini analiz eder ve istenmeyen gürültünün etkisini azaltmak için gerekli ayarlamaları gerçekleştirir.

Mazda6 www.i-motoring.com

Güç Aktarma Organları – Sürüş keyfi kaynağı
Mazda, CX-5 modelinde tüm SKYACTIV TEKNOLOJİLERİNİ kullandığında, var olan en iyi “binek araç gibi” performansı sağlayan SUV araca erişmek için SUV’nin yetersiz kaldığı bazı hususların üstesinden geldi. Şimdi ise, SKYACTIV serisi büyük çekişmenin yaşandığı CD segmentinde görücüye çıkıyor. Daha az ağırlık, daha alçak yerçekimi merkezi ve düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler ile yeni Mazda6, SKYACTIV motorlarından ve şanzımanlarından daha fazla performans elde ediyor. Ödünsüz doğrusallık, tepkisellik ve unutulmaz bir Zoom-Zoom sürüş deneyimi için sıra dışı yakıt verimliliği de özelliklerine dahil edilmiştir. Mazda6’nın olması gerektiği gibi sportif ve bir o kadar da medeni model. Mazda’nın gelmiş geçmiş en ileri düzeyli öncü modeli.

Her zaman canlı ve sportif bir performansa sahip olan yeni Mazda6, kalbinde yer alan SKYACTIV aktarma organları ile bir adım önde. Sürücünün her isteğini yerine getirmeye hazır olan, beş güçlü SKYACTIV motorundan biri olan motor – iki dizel ve üç benzinli motorlar – altı vitesli bir SKYACTIV-MT düz veya SKYACTIV-Drive otomatik şanzıman aracılığıyla gücü verimli bir şekilde ön tekerleklere aktarır.

Gaz pedalına basın ve aracın uygulanan basınca uygun olarak derhal tepki verdiğini ve güçlü ama bir o kadar da sade bir doğrusal hızlanma sağladığını göreceksiniz. Motorların sesi bile çok güzel: Mazda mühendisleri, titreşimli düşük frekanslı bandı sürdürürken, istemeyen yüksek frekanslı sesleri ortadan kaldırmak için hava girişi ve egzoz üzerinde ayarlamalar gerçekleştirdi. Dolayısıyla, Mazda6, normal seyir hızlarında bir kaliteli bir CD sedan veya wagon modeli kadar sessizdir ve hız artırılmaya başlandığında gerçekten heyecan verici bir ses seviyesine çıkar.

Mazda’nın i-stop rölantide durdurma sistemi* ve şirketin yeni i-ELOOP fren enerjisi rejenerasyonu sistemi*, mükemmel bir uyum içerisinde çalıştıkları tüm SKYACTIV motorları ile birlikte sunulmaktadır. SKYACTIV güç aktarma organları ve hafif ancak en az o kadar sağlam SKYACTIV-Gövde ve SKYACTIV-Şasi ile birlikte, Mazda6’nın muhteşem yakıt ekonomisine ve CO2 emisyonlarına katkı sağlamaya devam ediyorlar. Mazda’da, bu durum, performanstan ödün vermeksizin tüm versiyonlar için geçerlidir.

* i-stop, tüm motorlarla birlikte standart donanım olarak sunulur; i-ELOOP ise, SKYACTIV-G 2.5, tüm Dizel versiyonlar ve bazı SKYACTIV-G 2.0 yüksek performanslı versiyonlar ile standart olarak sunulur.

Pürüzsüz, doğrusal vites değişimi

Tüm Mazda6 motor versiyonlarıyla birlikte sunulan yüksek kaliteli altı vitesli SKYACTIV-Drive otomatik şanzıman oldukça dengelidir ve düz vitesin doğrudan hissedilmesi ile birlikte pürüzsüz bir vites değişimi sağlar. Yeni kontrol teknolojisi, sürücünün gaz pedalına uyguladığı basınca interaktif bir yanıt verilmesini sağlar. Bu durum, değişen tork taleplerine şimdiye kadar hiç olmadığı kadar hızlı bir tepki verilmesi ve daha iyi vites düşürme anlamına gelir. Bu arada, SKYACTIV-MT, efsanevi MX-5 roadster’ın sportif ve direk düz vites değişimi özelliğini yeni Mazda6’ya getiriyor. Bunların ikisi de, Mazda6’nın olağanüstü yakıt ekonomisine katkı sağlıyor.

Mazda6 www.i-motoring.com Mazda6 www.i-motoring.com

i-ACTIVSENSE teknolojisi
i-ACTIVSENSE, Mazda’nın sahip olduğu ve birçoğu yeni Mazda6 üzerinde bulunabilecek olan sürücü destekleyici sensör tabanlı güvenlik aygıtları dediği sisteminin adı. Yeni Mazda6 üzerinde Avrupa’da görücüye çıkan iki aktif güvenlik sistemi; Mazda Radar Hız Sabitleme Kontrolü ve Akıllı Fren Desteği veya SBS’dir (daha fazla bilgi için ilgili kutulara bakınız). İlk yeni sistem olan Mazda Radar Hız Sabitleme Kontrolü, çeşitli ve zorlu trafik koşullarında öndeki araçla aradaki mesafenin korunmasını sağlar. İkinci sistem SBS ise, frenleri otomatik olarak önceden doldurur ve öndeki bir araçla çarpışma riski oluştuğunda freni uygular. SBS, 15-145 km/s hız aralığında çalışır, dolayısıyla da Mazda CX-5 üzerinde prömiyerini yapan ve düşük hızda (4-30 km/s) otonom acil durum frenleme sistemi olan Akıllı Şehir Fren Desteğini tamamlar. Yine ilk defa CX-5 üzerinde görülen Uzun Far Kontrol Sistemi (HBC), diğer sürücülerin görüşlerini kötüleştirmemek için kısa ve uzun far arasında otomatik olarak far değişimi gerçekleştirir. Dahası, Adaptif Ön FarSistemi (AFS) geceleri sürücülerin virajların etrafını görmelerine yardımcı olur (ölümcül kazalar çoğunlukla bu zamanda meydana gelir) ve sürücünün direksiyon hareketine göre izlenecek yolu tahmin eder ve ön farları buna göre yönlendirir.

Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS) ve Arka Araç İzleme (RVM) sistemi, yeni Mazda6’nın perspektif artıran diğer özelliklerindendir. LDWS, yoldaki şeritleri izler ve 65 km/s veya daha yüksek bir hızda kasıtsız olarak şerit değiştirildiğini tespit ettiğinde işitsel ve görsel uyarı verir. Bu arada, RVM kör noktalara dikkat eder ve araçların yan aynalarındaki LED’ler aracılığıyla yan şeritten arkadan yaklaşan araçlar hakkında sürücüye bilgi verir. Sürücünün şerit değiştirmek için sinyal vermesi durumunda, uyarı sesi çıkar ve LED’ler yanıp sönmeye başlar. RVM, 30km/s’den yüksek hızlarda çalışır. Mazda’nın öncü modelinin arkasında seyreden araçlar için ise, en az 50 km/s hızda ilerlerken ani fren yapılması esnasında dörtlü uyarı lambalarını hızlı şekilde yakıp söndüren Acil Durum Sinyal Sinyali (ESS) bulunmaktadır.

Yeni Mazda6, pürüzsüz yokuş kalkışları için Yokuş Kalkış Desteğine ve tabi ki, EBD’li (Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı) ABS, fren desteği, dinamik stabilite kontrolü (DSC) ve çekiş kontrolü gibi en son nesil otomatik araç güvenlik sistemlerine sahiptir. Görüş alanını artırmak için tasarlanmış kokpit ve insan makine arayüzü (HMI) ile birlikte, sürücü bu sistemlerden faydalanmak için mükemmel bir konuma sahiptir.

Önden gelen darbe kuvvetleri, motor bölmesinde yer alan çarpışma tenekeleri tarafından aborbe edilir ve SKYACTIV-Gövdenin çoklu yük yolları üzerinden dağıtılır. Daha geniş bir çökme alanı oluşturmak için, ön süspansiyon çapraz elemanları yuvalarından çıkacak şekilde tasarlanmıştır. Daha küçük şiddetli ön çarpışmalarda ise (15 km/s’ye kadar) değiştirmesi kolay vidalı parçalar darbeyi absorbe eder ve ön çerçeve ve motor parçalarının zarar görmesini engeller. Bu özellik, çarpışmadan sonra gerçekleştirilecek onarımları daha ekonomik hale getirir.

Yandan gelen darbeler, Mazda’nın kabin etrafında bulunan, bağlayıcı tavan elemanları, B sütunları ve yuvarlak yapılı alt gövde elemanları ile kuvvetlendirilen “üçlü H” kafes yapısı ile absorbe edilir. Daha iyi darbe direnci için kaynak noktaları eklemlerde bu yapıları bir araya getirirken, sütunların ve çocukların ebatları, şekilleri kabinin deformasyonunu önlemek adına geliştirilmiştir. Örneğin B sütunları ve kapı darbe demirleri ultra-yüksek dayanımlı çelikten yapılmıştır.

Mazda6 www.i-motoring.com

Arkadan çarpışmalarda çarpışma enerjisini absorbe ederek ve yayarak yolcuların korunmasına yardımcı olmak için ise, Mazda, arka çerçevenin çapraz bölmeli şeklini iyileştirdi ve böylece bu çerçeve B çerçevesine bağlandı ve alt gövde elemanları düzleştirildi. Tasarımcılar, daha kısa bir çökme alanında daha fazla kuvvet absorbe edebilen yenilikçi bir destekleyici çapraz şekil vererek, arka tamponun çıkıntısını sınırlandırdılar. Dolayısıyla, yeni Mazda6, KODO tasarımının güzelliğinden ödün vermeksizin dünyanın en iyi güvenlik düzeyini sağlar.

Ustalıkla güvenli hale getirilmiş kabin

Kabin de, gelmiş geçmiş en iyi yolcu korumasını sağlayacak şekilde üretilmiştir. Bu nedenle kabin bileşenleri ve döşeme yeniden tasarlandı. Diğer geliştirmeler arasında, yandan darbe durumlarında yolcularla teması daha yumuşak hale getirmek için ikiye ayrılan ön ve arka kol dayamaları bulunmaktadır. Bu arada, arka koltukların arkasına yüksek dayanımlı çelik eklendi ve koltukların bağlantıları ve montaj yerleri kabin bütünlüğünü destekleyecek ve bagajın içeri girmesini engelleyecek şekilde kuvvetlendirildi.

Mazda; başın, göğsün ve kalçaların bir kaza esnasında hareket etmesini ve dönmesini engellemek için destekli baş dayamaları, koltuk sırtları ve koltuk kaldırıcılar ile birlikte ön koltukların savrulmayı engelleyen tasarımını geliştirdi. Sonuç olarak, boyun üzerindeki keskin ve dayanımlı yükler yeni Mazda6’nın önde oturan yolcuları için segmentinin* en iyi değerleri arasındadır. Dahası, optimize edilen koltuklar konforunu korur ve mevcut modelden daha az ağırlığa sahiptir.