Volt 2012’de Türkiye’de olacak

 Volt 2012’de Türkiye’de olacak


Otomotiv sektörünün uzun menzilli ilk elektrikli otomobili Chevrolet Volt’un Cenevre Otomobil Fuarı’nda Almanya için fiyatı 41.950 Euro olarak açıklandı. Amerika’da başarılı bir şekilde satışına başlanan model, 2012 yılında Türkiye’de olacak. Almanya’da 41.950 Euro’dan başlayan fiyatla satışa sunulan Chevrolet Volt, uzun menzilli elektrikli otomobil segmentinde yer alırken; hem elektrik, hem de benzinle gidebilen elektrikli yakıt sistemine sahip ve emisyonsuz sürüşe olanak sağlıyor. Chevrolet Volt’un, 8yıl/160.000 km garantili elektrik şarj ünitesi otomotiv endüstrisinde elektrikli bir otomobil için verilen en uzun ve kapsamlı garanti süresi unvanını taşıyor.

Chevrolet Volt, hali hazırda piyasada bulunan diğer elektrikli veya hibrid araçlardan farklı bir sisteme sahip. Volt, 16 kWh lityum-iyon aküsünde depoladığı elektrik enerjisini kullanarak 60 kilometreye kadar (MVEG) mesafe kat edebiliyor. Akünün enerjisi tükendiği zaman, bir tümleşik alternatör devreye girerek elektrikli tahrik ünitesini enerji ile beslemek için elektrik sağlıyor ve aynı zamanda aküyü şarjlı tutar. Bu özellik Chevrolet Volt’un menzilini 500 kilometrenin üzerine çıkarmaktadır. Chevrolet Volt, 220 voltluk şehir elektriğiyle şarj edilebiliyor.

Chevrolet Volt müşterilerin bir sedan gövde tipi otomobilden bekleyecekleri geniş ve ferah alan, konfor ve güvenlik özellikleri sunarken yenilikçi tasarıma sahip renkli iç mekan, aydınlatma ve deri döşemeyle kaliteli bir ambians yaratıyor. Volt’ta diğer Chevrolet modellerinde de olduğu gibi sürücü, yolcu, yan, perde ve diz hava yastıkları, ESC ve TC standart olarak sunuluyor. Volt’un yüksek dayanımlı çelik güvenlik barları ise güvenliğin önemini vurgulayan diğer bir unsur olarak tanımlanıyor.

Chevrolet Volt, 2011 yılının son aylarında Avrupa’da ve 2012’de Türkiye’de olacak. Volt’un Türkiye’deki fiyatı pazara sunulmasına yakın bir dönemde açıklanacak. Chevrolet 2011 yılında 10.000 ve 2012 yılında ise buna ilave 45.000 adet Volt üretmeyi planlıyor. Chevrolet Volt, GM’in Amerika Michigan’daki Detroit Hamtramck Üretim merkezinde ve Lityum-iyon aküler ise GM’in yine Michigan’daki Brownstone Üretim merkezinde üretiliyor.