Volvo Car Group’a Yeni Başkan ve CEO

 Volvo Car Group’a Yeni Başkan ve CEO

Volvo Car Group Yönetim Kurulu, kurul üyelerinden Håkan Samuelsson’u Başkan ve CEO olarak atadı. Samuelsson yeni görevine hemen başlarken Stefan Jacoby Yönetim Kurulu ile yaptığı dostluk anlaşması çerçevesinde Volvo Car Group’tan ayrılıyor.

Çoğunluk hisselerinin sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Li Shufu, “Volvo Cars’ın kârlılığını artırmak ve özellikle Çin’deki büyüme planlarımızı hızlandırmak için önemli fırsatlar görüyorum. Håkan Samuelsson’un geniş tecrübesi ve liderlik yeteneğiyle performansımızı artırmamıza yardımcı olacağına inanıyorum” dedi.

Shufu sözlerini şöyle sürdürdü: “Uygulayacağımız güçlü bir strateji ve dönüşüm planı var. Stefan Jacoby’ye bu stratejinin geliştirilmesi ve Volvo Car Group’un Zhejiang Geely Holding tarafından satın alınmasının ardından geçen iki yıllık süreçteki değerli ve güçlü katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum.”

Otomotiv sektöründe 35 yıllık tecrübeye sahip olan Håkan Samuelsson, 2005-2009 yılları arasında MAN SE şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev yapmıştı. Samuelsson, 2010’dan beri Volvo Car Group Yönetim Kurulu’nda bağımsız üye olarak bulunuyordu.

Håkan Samuelsson şunları söyledi: “Yönetim Kurulu üyeliğim süresince Volvo markası ve şirket hakkında derin bir bilgi ve kavrayışa sahip oldum. Odaklanacağım nokta, planların uygulanması, performansın artırılması ve böylece kârlılığı güvence altına alarak satış hedeflerimize ulaşmak olacaktır. Hiç bir sektör otomotiv kadar talepkâr, karmaşık ve mücadelelerle dolu olamaz. Volvo Car Group tarihinin en heyecanlı döneminde şirketin başına geçmek için sabırsızlanıyorum.”