Yeni 208 Advertisement

Volvo elektrifikasyon üssünü belirledi

 Volvo elektrifikasyon üssünü belirledi

Volvo Cars ve Northvolt, İsveç’in Göteborg kentinde açacağı 3.000 kişilik yeni batarya üretim tesisi ile elektrifikasyona geçişi hızlandırıyor. İşbirliği halindeki İskandinav firmaların, 2025’te faaliyete geçecek ve 3.000 kişiye istihdam sağlayacak yeni batarya üretim tesisi, her iki şirketin Aralık ayında açıkladığı, 30 milyar SEK’lik Ar-Ge merkezi yatırımının bir parçası olacak. Kurulacak yeni tesis ve Northvolt ile oluşan yakın bağların, Volvo Cars’ın elektrifikasyon stratejisini önemli ölçüde güçlendirmesi bekleniyor. Volvo Cars, 2030 yılı itibariyle sadece tam elektrikli otomobiller üretip satmayı hedefliyor. Tesisin inşaatı 2023’te başlayacak ve yeni nesil tam elektrikli Volvo ve Polestar otomobillerde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş, son teknoloji pil hücreleri üretilecek. Yılda 50 gigawatt saate (GWh) kadar potansiyel yıllık hücre üretim kapasitesine sahip olacak tesis, böylelikle yaklaşık yarım milyon otomobile batarya tedarik edebilecek.

Göteborg, Torslanda’da kurulacak olan tesisin konumu, Volvo Cars’ın en büyük otomobil fabrikasına direkt bir rota üzerinde ulaşımı olması, güçlü ve yenilenebilir enerji tedariki boru hattı bulunması, ilgili iş yeterliliklerine sahip olması, altyapıya erişimi olması, hem Volvo Cars’ın hem de Northvolt’un Ar-Ge birimlerine yakın olması gibi bir çok önemli avantajlar sunuyor. Volvo Cars CEO’su Håkan Samuelsson, “Northvolt ile pil hücresi üretimindeki ortaklığımız, elektrifikasyon konusundaki stratejik hedeflerimizin anahtarıdır. Premium elektrikli otomobil segmentinde lider olmaya ve 2030 yılı itibarı ile sadece tam elektrikli otomobiller satmaya kararlıyız” dedi.

Northvolt’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Peter Carlsson, “Bu devasa tesisi Göteborg’da kurmak, hem dünyanın en dinamik otomotiv bölgelerinden birini dönüştürmeye devam etmek hem de sürdürülebilir bataryaların lider ve küresel tedarikçisi olmak için belirleyici bir harekettir” dedi.

Volvo Cars ve Northvolt arasındaki ortaklığın temel ilkesi sürdürülebilir üretim olduğundan, tesis, bölgedeki yenilenebilir enerji kapasitesini artırmaya odaklanan fosilsiz enerji ile güçlendirilecek, ayrıca döngüsellik ve kaynak verimliliğine öncelik veren mühendislik çözümlerini de bünyesine entegre edecek. Volvo Cars ve Polestar’ın tam elektrikli modelleri için batarya üretimi, her bir otomobilin toplam yaşam döngüsü karbon emisyonlarının büyük bir bölümünü temsil ediyor.

Northvolt ve Volvo Cars arasındaki pil hücresi üretim ortak girişimi, Avrupa pil hücresi üretiminde önemli bir oyuncu olacak ve Avrupa’daki en büyük hücre üretim birimlerinden birini temsil edecek. Volvo Cars ve Northvolt, üretim tesisine liderlik etmesi için eski Tesla yöneticisi Adrian Clarke’ı atadı.

2022’de faaliyete geçecek olan Ar-Ge merkezi ise, Göteborg’da birkaç yüz kişiye istihdam sağlayacak ve Volvo Cars’ı pil hücresi geliştirme ve üretimini uçtan uca mühendislik yeteneklerinin bir parçası haline getiren birkaç otomotiv markasından biri haline getirecek. Volvo Cars ve Northvolt arasındaki bu ortaklığın odak alanı, Volvo ve Polestar sürücülerinin arzu ettiği uzun menzil ve hızlı şarj süreleri gibi özelliklere sahip özel yapım bataryalar ve otomobil entegrasyon konseptleri geliştirmek olacak. Batarya, bir elektrikli otomobildeki en büyük maliyet bileşenini temsil ettiğinden ve aynı zamanda karbon ayak izinin en büyük bölümünü oluşturduğundan, geliştirme ve üretiminin derin dikey entegrasyonunu sağlamak Volvo Cars ve Polestar için büyük önem taşıyor.

Birlikte ele alındığında, yeni batarya tesisi ve Ar-Ge merkezi bir dizi yetkinliğe ihtiyaç duyacak. Bu yüzden ortak girişim şirketi, şu aşamada projeyi ilerletmek için aktif olarak yüksek vasıflı mühendisleri ve ekip liderlerini işe alıyor. Operatörlerin ve teknisyenlerin geniş çaplı istihdamı ise 2023’ün sonlarında başlayacak.