Volvo S60 1.5 T3 R Design

 Volvo S60 1.5 T3 R Design

Volvo S60 1.5 T3 R Design
İskandinav üretici downsizing modasına uygun 1.6 litrelik turbo T3 versiyonu ve güçlü stiliyle D segmentinde Alman rakiplerine hodri meydan diyor.
Otomotiv tarihinde emniyet unsurunun belirleyici markası olarak hafızalara kazınan Volvo’nun yenilenen orta sınıf temsilcisi S60 bu ay test konuğumuz. Her ne kadar premium bir C sınıfı gibi algılansa da, kökleri 50 yıl önceki efsanevi 144 serisine uzandığı için S60 için rahatlıkla D sınıfı sedan tanımlamasını yapabileceğimizi düşünüyorum.
Güncel nesliyle 2010 sonbaharında tanıtılan S60, o yıl ilk kez 13. Uluslararası İstanbul Auto Show’da görücüye çıktığında kırmızı rengiyle oldukça ilgi çekmişti. 2014 yılında bir makyaj operasyonuna tabi tutuldu ve öncelikli olarak burun kısmındaki far, tampon, ızgara üçlemesine daha sadeleştirilmiş bir tasarım uygulandı. 2010 yılından beri dolaşımda olmasına rağmen, rakipleriyle gerek teknik gerekse tasarım olarak hiçbir konuda geri kalmadığı gibi, üstün özellikleriyle öne geçtiğini de deneyimlemiş olduk. Bilhassa Alman markalarının bu sınıfta birçok temsilcisi olduğu için, S60’ın hareket alanı belki de tüketicinin algısı nedeniyle hep kısıtlı olmak zorunda kalıyor. S60’ın üretimine başlanmadan önce köklü İsveçli markanın Çinli üretici Geely Group tarafından satın alınması, bazı kafalarda markanın imajı için soru işaretleri oluşturmuştu. Oysa globalleşen dünya pazarlarında Vokswagen başta olmak üzere birçok Avrupalı üreticinin Uzakdoğu ve Çin pazarlarında yatırım yaptığı gerçeğini bir türlü kabullenemiyoruz. Volvo, sahipleri değişse bile yine aynı fabrikalarda yine aynı teknik proseslerle üretim yapan prestijli bir marka…üstelik hala İsveç çeliği ile üretiliyor ve aslında rakiplerle benzer güvenlik normlarına sahip olsa da “yakasından atamadığı” (!) dünyanın en emniyetli otomobili unvanını taşımaya devam ediyor.

Volvo S60 1.5 T3 R Design
Test otomobilimiz Volvo S60 R design, T3 kodlu 1.5 litrelik turbo beslemeli, 152 HP (112 kW) güce ve 240 Nm maksimum tork çıkışına sahip esnek bir benzinli motora sahip. 2000’li yıllardaki bir önceki nesil S60’ın giriş modellerinin 2 litrelik motorlara sahip olduğunu hatırlarsak, motor teknolojisinde düşük hacimlerden yüksek güç ve tork değerleri üretme konusunda günümüz trendleri doğrultusunda İsveçli marka da epey yol kat etmiş gözüküyor. Üstelik bu kesintisiz ve güven veren motor gücü tekerleklere Japon Aisin tarafından tasarlanan TG80-SC kodlu Geartronic adı verilen tork konvertörlü bir otomatik şanzımanla aktarılıyor. Güç kayıpları ve sarsıntıya rastlanmayan bu üstün performanslı şanzıman sayesinde, ayağınızın altında anlık güç ihtiyacını hissetmekten güven duyuyorsunuz. Şanzıman sistemi manuel olarak da kullanılıyor ve direksiyon arkasındaki şık tasarımlı kulakçıklarla kumanda edilebiliyor. Halk arasında F1 vites tabir edilen bu sistemin seri kullanım hissinde rolü büyük. Ama şanzıman da işini gayet hızlı yapıyor. Kulakçıklar yavaşlamalarda kompresyondan yararlanmak için daha efektif olabiliyor.

Volvo S60 1.5 T3 R Design
Günümüzdeki her otomobilde kullanılabilen belirli benzer teknikler ve donanımlar mevcut. Bunu ne şekilde sundukları ayrıcalık yaratmalarına neden oluyor. İşte Volvo S60’ta böyle ayrıcalık yaratabilen bir otomobil. Sürücüsünü kavrayan bir ergonomiye sahip. Kokpitte aykırı gelebilecek hiçbir ayrıntıya rastlayamıyorsunuz. İlk aşamada dar bir kabinde yolculuk ettiğinizi hissetseniz de otomobile alıştıktan sonra bunun yalnızca bir algı operasyonu olduğunu fark ediyorsunuz. Zira belki de başka hiçbir otomobilin koltuğunda bu kadar rahat bir sürüş elde edemeyeceğinizi hissediyorsunuz. Merkezi vites konsolunun bulunduğu düz tasarımlı tablo üzerinde karmaşık bir düğme grubu bulunduğunu düşünseniz de, sürüş sırasında bu düğmelerin ne kadar ergonomik sıralandığını ve gereksiz hiçbir ayrıntının bu görüntüyü bozmadığını da fark ediyorsunuz. Donanım zenginliğine değinirsek, seçeneklerin ve sunulan tüm kalemlerin bile sayfalar sürebileceğini belirtmekte fayda var. En yüksek sportif donanım olsa gerek, hiçbir konuda eksiklik çekmiyorsunuz. Far yıkama kitinden Harman Kardon ses sistemine, internet sitelerinde surf yapmaya kadar tüm ayrıntıyı düşünmüşler ve bu ayrıntılara da zaman kaybetmeden, neyin düğmesi neredeydi diye düşünmeden erişebiliyorsunuz. Tabii bu arada test aracımız S60 modelinde sunulabilen tüm donanım paketlerinin yanında R Design efekti verebilmesi için devasa sportif jantlarına takılı performans lastiklerine, çift çıkışlı egzost ve sportif tampon dekorasyonlarına da sahipti. Gerçi Mercedes’in AMG ve BMW’nin M Sport’una öykünüyor ama R Desing safkan bir görüntü donanımı. Fazlasını isteyen Polestar’lara bakmalı. Emniyet sistemleri alanında çağımızın en sofistike donanımlarına sahip S60, kaza olasılıklarını ortadan kaldırmak ve tüm tatsız sürprizleri önlemek için proaktif birçok donanıma yer vermiş. Şerit takip sisteminden, mesafe kontrolüne göre sizin yerinize fren yapan sistemlere kadar burada teker teker sayılamayacak zenginlikte bir liste, 3 ayrı seçenekle zevkinize göre şekillenebilen gösterge tablosu ve merkezi kontrol ekranında bilgilerinize sunuluyor. Sensus Connect ve Car Play olarak adlandırılan elektronik sistemlerin aktivasyonu ve kullanımı hem keyifli, hem de güven verici…

Volvo S60 1.5 T3 R Design
Yüksek performanslı benzinli motorun şehir içi ağır trafikte ekonomik sonuçlar vermesi için start stop sistemi test otomobilimizde mevcuttu. Ancak otomobilin belki de henüz çok düşük kilometreli olmasından dolayı 10 lt/100 km tüketim değerlerinin altına inemedik. Fabrika verisi olarak C sınıfı tüketime sahip bir T3 motor için 5,8 lt/100 km tüketim değeri verilmiş ve muhtemelen de bu değeri tutturmak şehirlerarası yollarda mümkün hale gelebilir diye düşünüyorum. Tabi sakin kullanabilirseniz… Uzun yolda ekonomi ihtimal dahilinde ama yine de çok hayal kurmayın. Kazancı böyle güzel bir otomobilde düşülen vergi dilimine saymak daha iyimser bir yaklaşım olur. Liste fiyatı 141.400 TL olan Volvo S60 T3 Rdesign, sportif tasarımına, temsil ettiği D sınıfının üstün özelliklerine ve harcıalem rakiplerinden ayrılan zarafetine göre bu satış fiyatını çoktan hak ettiğinin mukayesesini yapabilirsiniz. Beylik Alman markalarına yönelmeden önce bir de S60 için zaman ayırılıp incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.
10 Volvo S60 1.5 T3 R Design

+ Yüksek performanslı motor ve uyumlu tam otomatik şanzıman
+ Zengin, eksiksiz ekipman,
+ Sürüş konforu
+ Başarılı yalıtım ve ses sistemi
+ Prestijli, emniyetli ve güçlü marka imajı
– Yüksek tüketim değerleri
Yazı: Oytun Işlar
Fotoğraflar: Süreyya İzgi

Volvo S60 1.5 T3 R Design
Yakıt tipi: Benzinli
Motor hacmi (cc): 1498
Motor gücü (HP): 152@5000
Maksimum tork (Nm): 250@1700-4000 d/d
Vites kutusu: 6 ileri otomatik
Maksimum hız (km/s): 206
0-100 km/s hızlanma (sn): 11.0
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 4.6/3.9/4.1
Ağırlık (kg): 1625
U/G/Y (mm): 4635/1899/1484
Aks mesafesi (mm): 2776
Bagaj hacmi (lt): 380