Volvo XC60

 Volvo XC60
Reklam

Volvo XC60 www.e-motoring.com
Kendinizi iyi hissettiğiniz, şımardığınız mekanlar vardır ya… Onlardan birinin içersindeyim. En iyisi olmayabilir, vadesi artık dolmakta olabilir bazıları klasik olma rotasındadır, modası hiç geçmez. Volvo’nun orta SUV modeli XC60 da sahip olduğu özelliklerle böyle hissettiriyor. Terzi elinden çıkmışcasına özenli bir tasarım, güvende hissettiren ileri donanımlar, 5 silindirin asil sesiyle ortaya çıkan performans bir otomobil severi ziyadesiyle mutlu edebiliyor. Premium sınıfa ulaşılabildiğinde ilk tercih olarak akla gelir mi bilinmez ama “neden olmasın” sorusunu sorduran bir araç XC60 D4.

reklam
Skoda Superb

Volvo XC60 www.e-motoring.com
İlk olarak 2008 yılında Ford Kuga ile platform paylaşarak ama kendi yürüyen aksam teknolojisiyle çıkagelmişti XC 60 modelleri. XC90’ın altında, şehir hayatına daha uygun boyutlarda bir görkeme sahipti. Artık yenilenmesi yaklaştı ancak sahip olduğu şu özelliklerle daha uzun süre birçok rakibiyle baş edebilir durumda. Heybetli görünümünün ardında elit bir kabin yapısına sahip olan aracın içinde iyi hissetmemek zor. Hani lüks araç denince belli standartlara alıştırılmıştır ya kullanıcı, “bakın, bir de bunlar var” diyor Volvo. Alternatif yaratıyor. Premium segmente yakışır kalitede malzemelerin kullanıldığı kabinde pratiklik ve kullanım kolaylığı -bolca kullanılmış- düğmelerin yerine alışıldığı zaman tamamen sorunsuz.
Tok bir araç XC60. Özensiz yerleştirilmiş, kalitenin göz ardı edildiği herhangi bir nokta bulamazsınız. Motordan yayılan sesin desibelleri kadar kapı kapanış tonlamaları için de kafa yorulmuş belli. Ferah iç mekan, bilumum gelişmiş donanımlarla desteklenmiş. Özellikle de güvenlik sistemleri öne çıkıyor araçta. Geçmişten bu yana “Volvo’nun güvenli imajı, 1970’lerden bugüne sert imajlı, köşeli, tank gibi tasarımlarından çıkmış bir algı mıdır?” diye düşünür dururum. Çünkü çarpışma testlerine de bakınca benzer sonuçlara ulaşan birçok araç vardır. Ama özellikle son dönemdeki çalışmalardan anlıyorum ki, otomobilleri “tank” gibi yapmakla bitmiyor iş, imajdan çok daha önemli Volvo’nun sahip olduğu. Volvo beyinleri, ölümlü kazaları bitirmek için çalışıyor, insanları, hayvanları korumayı hedeliyor. İşte bu yüzden yeni dönem Volvo modellerinin tümünde sürücüye karışan, “seyahat esnasında şoförle muhatap olan” onlarca sistem var. Mutlaka birçok markanın modellerinde de bu sistemler, hatta belki daha gelişmişleri var ama Volvo’da sürücü vicdani olarak da bu sistemlerin uyarılarına uymaya yöneltiliyor. Volvo işinize karışıyor ama araç kullanarak aldığı riskleri hesap edemeyen kimi sürücüler iyi de yapıyor. Tabii ki doğrusu işinize karışılmasına gerek bırakmadan araç kullanmak!..
Volvo XC60 www.e-motoring.com
Kör nokta uyarı sistemi ve şerit takip sistemi bu işin başını çeken iki önemli ekipman. Adaptif hız sabitleme sistemi ülkemiz trafik koşullarında kullanması çok mümkün olmasa da bir diğeri…
Göstergelerinde İskandinav minimalizmini hissettiren XC60’ın oturma alanları gayet Alman. Rahat, pişirmeyen, kolay ayarlanan ve yormayan koltukların kafa/diz/ayak boşlukları da iyi hissettiriyor, yolculuklarda boğmuyor. Volvo’nun kendisine has tasarımlı kafalıkları ise görünümüyle bile insanı iyi hissettiriyor. Aracın bagajında 495 litrelik hacim, gerektiğinde 1455 litreye kadar genişletilebiliyor. Halı kaplı bagaj daha çok hobi gereçleri taşımaya programlanmış ama inanın, bahçe duvarı örecekler için tuğla taşıyabilecek kadar da kapasitesi var! İnsafınıza kalmış! Bagaj kapağını düğmesine basıp havalı bir şekilde kendi kendine kapatmasını keyifle izleyebilirsiniz…

reklam

Volvo XC60 www.e-motoring.com Volvo XC60 www.e-motoring.com
5 silindirin asaleti
Kendi geliştirdiği motorlarında 5 silindir geleneğini sürdürüyor Volvo. Yüksek tork ve esnek sürüş özellikleri sağlamasının yanında vakum sesini andıran heybetli bir gürültü çıkaran 5 silindirle bir ayrıcalık kazanıyor Volvo makinesi. 2.0 litre hacimli direkt enjeksiyonlu dizel motor, bütün sürüş devirlerinde homojen performans çıkışı elde edebilmek için değişken geometrili turbo ünitesine sahip. 1700 kilograma yakın ağırlığına karşın hantal hissettirmeyen araç, yakıt tüketimiyle de göz korkutmuyor. Çok ekonomik olduğu iddia edilemez ama bu prestijin de bir bedeli olmalı. Şehir trafiğinde 9.5 10 litre aralığında gezinen 100 km tüketim ortalaması, uzun yolculuklarda 6 litre düzeyine iniyor. Ömrünü yakıt ekonomisine adamış bünyelerin, sürüş zevkini “mundar ederek” bu değerin altına inmesi de sürpriz olmaz!
Kalkışla beraber 1500 d/d’den itibaren 400 Nm’lik maksimum tork çıkışını sağlayan motor, 2750 d/d’ye kadar bunu sağlayabiliyor. Eğer ihtiraslarınıza engel olamazsanız aracın lastiklerinden patinaj seslerini duymanız ihtimal dışı değil! Dizel motorlarda üst devir çevirmek manasızdır ama bunu bilmeyenler yakıt tüketimine oynarken ilerleyen devirlerde o kalkış performansında herhangi bir azalma olmadığını görebilirler. Tork değeri bu kadar efektif olunca motorun 163 HP gücünde olduğundan bahsetmesek de olabiliyor.
Volvo XC90’ın 6 ileri vitesli otomatik şanzımanı, Alman rakipler dikkate alındığında bir nesil geride kalmış görünüyor. Sarsıntısız değişimlerine, motorla uyumuna ve akıcı sürüşe katkılarına eleştiri getirmek zor ama Geartronic’in örneğin yokuş inerken gaz emri verilmese de vites büyütmesi, yani hızlanmayı kesmemesi tercih edilen bir durum değil. Gelecek nesilde kullanılacak vites kutularının daha akıllı olacağı muhakkak…

Volvo XC60 www.e-motoring.com
Sadece önden çekişli
163 HP’lik XC60 D4 sadece önden çekişli olarak üretiliyor. Önden çekişin geleneksel özellikleri kapsamında dengeli sürüş özellikleri sunabilen otomobil, hissettirdiği güven duygusunu herhangi bir şekilde riske etmiyor. Ama anlamsız limitler denemek isteyenler ya da “cip” görüp araziye kapılanlar kısa süre sonra çekicinin ne zaman geleceğini beklemeye başlar! Bunun yerine böyle heybetli crossover ile kent prestijini yaşamak daha mantıklı. Hız yükseldiğinde rakip sayılabilecek araçlardan, örneğin fiyat açısından yakın olan sürekli dört tekerlekten çekişli Land Rover Freelander kadar stabil bir görüntü yakalayamasa da yüksek bir sürüş kalitesine sahip olduğu tartışılmaz. Verdiği hisler kıyaslandığında, safkan Avrupalı bir modelin yanında sanki “Japonların en iyisi” kıvamında poz veriyor. Süspansiyon karakteri, bozuk zeminlerde kısa sert darbeleri kabine yansıtır özelliklerde. Özellikle arka kısmın zıplatmaya meyilli olduğu söylenmeli. Bir de net mesajı var XC60’ın, “Ben sadece asfalt ya da düzgün toprak yollar için varım” diyor. Yoldan çıkarmayın istiyor.
Volvo XC60 D4’ün fiyatı tercih edilebilecek üç farklı donanım paketiyle 140-155.000 TL arasında değişiyor.

Volvo XC60 www.e-motoring.com Volvo XC60 www.e-motoring.com
(+) Yüksek güven ve kalite hissi, geniş iç mekan, yüksek tork, büyük bagaj
(-) Bozuk yüzeylerde zıplatabilen süspansiyon

Volvo XC60 D4
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1984
Motor gücü (HP): 163
Maksimum tork (Nm): 400
Vites kutusu: 6-ileri Geartronic
Maksimum hız (km/s): 195
0-100 km/s hızlanma (sn): 10.3
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 8.7/5.6/6.8
Ağırlık (kg): 1728