Volvo XC60 D4 AWD R-DESIGN

 Volvo XC60 D4 AWD R-DESIGN


2008 yılında tanıtılan ilk versiyonu Avrupa’nın en popüler orta büyüklükte SUV’larından biri olmayı başaran ve dünya çapında da 1 milyon adet satılan Volvo XC60’ın görevi artık daha zorlu. Az buz değil, XC60, bugün hala Volvo’nun toplam küresel satışlarının yüzde 30’unu oluşturuyor. Yetenekleri geliştirilmiş Audi Q5, BMW X3, Mercedes-Benz GLC gibi rakiplerin yanında Jaguar F-Pace ve Porsche Macan gibi şehrin yeni delikanlılarıyla da mücadele etmesi gereken XC60 daha iyi olmak zorundaydı. Ağabeyi XC90’dan alınan geliştirilmiş infotainment ekranı ve güvenlik özellikleriyle desteklenen XC60, artık eskisinden daha iddialı. Dünyada 2017’de tanıtılıp ülkemizde de hemen satışa sunulan yeni XC60, XC90 ile Scalable Platform Architecture (ölçeklenebilir platform mimarisi) üzerinde geliştirilmiş. Dışarıdan tipik güçlü Volvo duruşuyla poz veren otomobil, görkem ve zarafet kazandırılmış çizgilere sahip. Heybetli gövde modern çizgileriyle kendisine baktırıyor, köşe başlarını tutmuş Alman rakiplere gözdağı veriyor.
Ferah iç mekanda geleneksel Volvo tasarım anlayışı hakim. Kokpit hatları kimilerine sert gelebilir ama büyük dikey dijital infotainment ekranı modern kullanıcıları mest edecektir. Kumanda kalabalığını ortadan kaldıran 9 inçlik gelişmiş infotainment ekranı XC90 ve S90’dan uyarlanmış. Kendi adıma o modellerde duyduğum hissi XC60’ta da algıladım. Menüleri kullanmayı çalışıp kavramadan yola çıktığınızda yapmayı planladığınız hamleden vazgeçiyorsunuz. Menülere alışmayınca kimi sürücülere karmaşık gelebilir. Bazen acaba düğme kalabalığı ya da geleneksel kumandalar daha mı pratikti diye düşündürüyor ama kokpit yapıları artık bu yönde. Sevsek de sevmesek de…
Kokpitte kullanılan malzeme kalitesi de tasarımı da çok ayırt edici düzeyde. Zaten kabinde hakim olan genel kalite düzeyi rakip araçların tümünden iyi. Vites konsolundaki kontak ve sürüş modu kumandası mücevher desenli yapılmış. Otomobilin kumandası, değişik yapılacak diye biraz zorlanmış. İncecik butonları “küçük kibrit kutusunun” kenarlarında olduğundan bakmadan kullanılamıyor.

reklam


XC60’ın XC90 ve S90’da da gördüğümüz Bowers & Wilkins müzik sistemi olağanüstü. Bir Harman Kardon markası olan B&W’in 15 ayrı hoparlöründen yayılan ses kalitesi olağanüstü ancak kapılardaki hoparlör kapakları elinizi üzerinde gezdirince anlayacağınız üzere ince rende gibi pürüzlü! Sanırım onların biraz yumuşatılması, rötuşlanması minik parmakları salataya rendelememek için iyi olabilir!
Sürüş sırasında gözden kaçması imkansız bir şey var, araçta sürüş asistanları herhalde maksimum seviyede. Kimi sürücüler işine bu kadar karışılmasından hoşlanmayabilir ama Volvo güvenlik için üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Öyle ki zor olan bu aracı güvensiz kullanmak! Intellisafe kapsamında adaptif hız sabitleyiciden mesafe uyarısına şerit takip desteği, gerektiğinde otomatik fren yapan City Safety, karşı şeride girmeyi önleme, 65-140 km/s arasında görev yapan yoldan çıkmayı önleme yardımcısı gibi birçok asistan, daha güvenli sürüşler vaat ediyor. Bunlarda öncelikli olarak sorumluluğun sürücüde olduğu ve tabii yollardaki şeritlerin de hatasız olduğunu düşünmek gerekiyor. Volvo Cars’ın büyük ilerleme kaydettiği bir alan olan otonom sürüş özelliğine sahip otomobillerin geleceğine yönelik ilk ve sağlam adımlarından birini temsil eden Pilot Assist Yeni XC60’da opsiyonel olarak sunuluyor.

reklam
Yeni 208 Advertisement


Kabinde oturma mesafeleri gayet iyi. Elektrikli ayarlanabilen ön koltuklarda spor otomobillerdeki gibi baldır destekleri de yer alıyor. Arka koltuk yolcuları için bağımsız klima kontrolü iklimlendirmeyi kolaylaştırıyor. Arka koltukların kafalıkları, Volvo’nun tipik ön kafalıklarının tasarımına sahip, nev-i şahsına münhasır özel bir stil. Otomobilin büyük bagajı kumandayla açılıp kapatılabiliyor. Bagaj zemininin altında iki tüp yer var. Üzerinde Continental yazdığından ilk anda lastiklerle ilgili olduğunu düşündürtseler de bunlar XC60’ın havalı süspansiyonunun tüpleri, kurcalamayalım…


XC60’ın 2.0 litrelik dizel motoru, akıcı bir sürüş sağlayabiliyor. Yüksek torkuyla güçlü çekiş özellikleri gösteriyorsa da rakipler kadar hızlı olduğunu söylemek zor. Belki aynı motorun 235 HP’lik D5 versiyonu bu anlamda daha keyif verecektir ama o versiyon da ülkemizde satılmıyor. Dizel sesi, pek de umursanacak seviyede değil, yalıtım da iyi, rahatsız edecek düzeyde değil. Yakıt tüketimine gelince, gerçi şehir trafik yoğunluklarının pek ölçülebilir durumu kalmadı ama kullanım stiline göre 100 km ortalamasını 5-6 litre arasında kontrol etmek mümkün olabiliyor. Lüks SUV’un cüssesi, ağırlığı ve çekişi özelliklerine göre hiç de fena değil. 8 vitesli otomatik şanzıman, pürüzsüz geçişlerle sürüş kalitesini destekliyor. Vites değişimlerini direksiyon üzerinden yapmak da mümkün.


Drive Mode düğmesiyle aracın sürüş karakterini oturduğunuz yerden tek bir dokunuşla değiştirebiliyorsunuz. Ve örneğin Dynamic modunu seçerseniz, gövdenin alçaldığını ya da off road’u seçerseniz yükseldiğini gözlüyorsunuz. Normal sürüşte tüm gücü ön akslara veren XC60, gerektiğinde %50’ye kadarını arka akslara aktarabiliyor. Buna göre kar, çamur ya da asfalt sürüşlerine göre motorun tork dağılımı değişiyor. Aracın sahip olduğu eğim iniş kontrolü sistemi, yokuşlarda 10 km/s hız aşılmadan güvenle ilerlemeyi sağlıyor. Keza yokuşta kalkış desteği de geri kaymayı engelliyor.
Volvo XC60 R-Design modelin en dolu seçeneği. 400 bin TL’ye yakın fiyatı, sahip olduğu üstün özelliklere göre yüksek diyemeyiz ama ikinci el performansı hesaba katıldığında Alman markaların bileğini bükmekte zorlanabilir.


+ Özenli kabin ve kokpit tasarımı
+ Düşük tüketim, düşük emisyon
+ Sürücü asistan sistemleri
+ Şanzıman tepkileri
+ Büyük bagaj
– Rakipler kadar hızlı değil
– Kumanda pratik değil
– Pürüzlü hoparlör kapakları
– Fiyatı, tercihi popüler rakiplere kaydırabilir

Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1969
Motor gücü (HP/d/d): 190@4250
Maksimum tork (Nm/d/d): 400@1750-2500
Vites kutusu: 8 ileri Geartronic
Maksimum hız (km/s): 205
0-100 km/s hızlanma (sn): 8.4
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 6.2/5.0/5.5
Ağırlık (kg): 1869
U/G/Y (mm): 4688/1902/1658
Aks mesafesi (mm): 2865
Bagaj hacmi (lt): 505