Volvo yeni bir döneme kanat açıyor

 Volvo yeni bir döneme kanat açıyor

Volvo XC90 & V40
Volvo yeni modeli ve dört modelde kullanılacak yeni motoruyla artık başka bir döneme geçiyor. Türkiye lansmanı Alaçatı’da gerçekleştirilen lüks SUV modeli XC90’ın yanısıra S60 ve V40’ta kullanılmaya başlanan yepyeni Volvo tasarımı T3 benzinli motor, yeni dönemin ilk habercileri konumunda. Volvo Türkiye, bu döneme aynı zamanda yeni Genel Müdürü Frank Versaevel ile giriyor. Volvo Car Çek Cumhuriyeti’nde genel müdür olarak 5 yıl görev yaptıktan sonra Türkiye’ye atanan Volvo Car Turkey Yeni Genel Müdürü Frank Versaevel, test sürüşü sonrasındaki toplantıda, “Türkiye, sahip olduğu potansiyelle her zaman beni heyecanlandıran bir ülke oldu. Çek Cumhuriyeti gibi daha düşük adetlerin satıldığı bir pazardan, çok daha yüksek adetlerin konuşulduğu bir pazara gelmek benim için heyecan ve mutluluk verici” dedi. Volvo Car Turkey’in önümüzdeki yıllarda da yeni model heyecanı yaşayacağından bahseden Frank Versaevel, “Yeni XC90, 3 yıllık bir çalışmanın ve 11 milyar dolarlık bir yatırım programının parçası oldu. Birçok yönden Volvo tarihinde yeni bir dönemin başlangıcını oluşturuyor. Aynı zamanda Türkiye’nin bir sedan pazarı olduğunu biliyorum ve gelecek sene çok önemli bir sedan modelimiz olan S90 gelecek” dedi.

Volvo’nun ileri mühendisliğinin ve verimli güç üretme konusundaki çalışmaların bir sonucu olan yeni T3 motor, Volvo S60, V60, V40 ve V40 Cross Country olmak üzere 4 modelde bulunuyor. Turbo ile beslenen 1.5 litre’lik motor, 5000 d/d’de 152 HP ve 1700-4000 d/d arasında 250 Nm üretiyor. T3 motorlar, sadece 6 ileri vitesli Geartronic otomatik şanzıman ile sunuluyor.

Volvo V40 R-Design
Premium donanım seviyesinden başlayan bu dört model, ayrıca Advance ve R-Design donanım seviyeleriyle de sunulacak. Premium donanım seviyesi elektrikli ve hafızalı sürücü koltuğu, katlanabilir yan aynalar, arka park sensörü, yağmur sensörü, Bluetooth, USB ve ipod bağlantısı içeren 5” High Performance ses sistemi ve hız sabitleme sistemi ile birlikte sunuluyor. Advance donanım seviyesinde ise bu donanımlara ek olarak dijital gösterge paneli, aktif viraj aydınlatmasına sahip Xenon farlar ve far yıkama sistemi, 7” büyüklüğünde ekranı ile High Performans ses sistemi, dekor kaplı direksiyon ekleniyor. Bu üstün konfor ve güvenlik sağlayan donanımların dışında bütün Volvo modellerinde olduğu gibi yeni T3 motorlu S60, V60, V40 ve V40 Cross Country’de, tıpkı benzerleri Ford Focus, Subaru Outback ve birçok modelde de görülen 50 km/s’ye kadar sürücü reaksiyon göstermese bile otomatik fren sağlayan City Safety – Şehirde Güvenlik Sistemi yer alıyor.
Teknik verilere gelirsek;
– S60 T3, 1.6 lt hacimli, dört silindirli ve Powershift şanzımanlı 180 HP’lik T4’le karşılaştırıldığında 28 HP daha düşük bir güce sahip olmasına rağmen 10 Nm daha fazla tork, 0,4sn daha iyi 0-100km/h hızlanması (8,6sn) ve şehir içinde 2.0 lt daha az yakıt tüketimi, ortalama tüketimde ise 1.0 lt daha az yakıt tüketimi (S60 için şehir içi 7,5 lt, ortalama 5,8, şehir dışı 4,8) sağlıyor.

Volvo S60 R-Design
– V40 T3, yine 1.6 lt hacimli, dört silindirli ve Powershift şanzımanlı 180 HP’lik T4’e göre 28 HP daha düşük bir güce sahip olmasına karşın 10 Nm daha fazla tork, 0,2sn daha iyi 0-100km/h hızlanması (8,3sn) ve şehir içinde 0,6 lt daha az yakıt tüketimi, ortalama tüketimde 0,6 lt daha az yakıt tüketimi (V40 için şehir içi 7,3 lt, ortalama 5,5, şehir dışı 4,5) sağlıyor. Ayrıca T3 motora sahip bütün modeller, artık 20.000 km değil 30.000 km periyodik bakım aralıklarına sahip.

Alaçatı’daki lansmanın en dikkat çekici bölümünde lüks SUV XC90 vardı. 2014 yazı sonunda dünya lansmanı gerçekleştirilen ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de merakla beklenen Yeni Volvo XC90, Türkiye’de kullanıcılarla Haziran sonundan itibaren buluşmaya başlamıştı. Kendi sınıfına özel yeni teknolojiler içeren ve yeni Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) teknolojisini kullanan Yeni XC90, otomotiv endüstrisindeki en kapsamlı ve teknolojik olarak en üst seviyedeki standart güvenlik paketini sunuyor. Pakette her biri dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan iki güvenlik teknolojisi yer alıyor: Yoldan çıkma koruma paketi ve kavşaklarda çarpışma anında otomatik fren özelliği.

Volvo Yeni XC90
Yeni XC90, yoldan çıkma durumunda, ön emniyet kemerleri yolcuların pozisyonlarını sabitlemek için sıkılaşıyor. Koltuk ve koltuk çerçevesi arasındaki enerji emilim özelliği otomobil sert bir zemine düşüş yapınca ortaya çıkabilecek dikey güçleri yastıklıyor ve böylece omurga yaralanmalarını engellemeye yardım ediyor. XC90, sürücü kavşaklarda bir araçla aniden karşı karşıya gelince otomatik fren yapma teknolojisine sahip dünyadaki ilk otomobil. Volvo Cars’ın tüm otomatik frenleme fonksiyonlarını kapsayan City Safety-Şehirde Güvenlik Sistemi, yeni XC90’da standart olarak yer alıyor. Sistem, hem gündüz, hem de gece, otomobilin önündeki araçları, bisikletlileri ve yayaları kapsıyor.

Sürekli dört tekerlekten çekişli olan Yeni XC90’da şimdilik sadece 2.0 litrelik, 4 silindirli, 8 ileri şanzımana sahip 225 HP gücünde D5 dizel motor var. Gelecek aylarda sunulacak olan T8 Twin Engine ise yine 2.0 litrelik, 4 silindirli supercharged ve turbo benzinli motoru, bir elektrikli motor ile destekliyor. Maksimum güç çıkışı 406 HP olan Twin Engine motorun 49g/km karbon emisyon değeriyse çok iddialı.

High-end müzik sistemi
Yeni Volvo XC90’ın iç kabinin en çarpıcı özelliği ise tamamen yeni olan bu araç içi kontrol sisteminin kalbini oluşturan tablet benzeri bir dokunmatik konsolu. Hiçbir buton içermeyen sistem, sürücülere araç kontrolü ve internet tabanlı ürün ve hizmete erişmek için tamamen yeni bir yol sunuyor. XC90’da yer alan ses sistemi, 19 adet Bowers&Wilkins hoparlör ve 1400 watt’lık D sınıfı bir amfiden oluşuyor. Sistemde ayrıca bir otomobile entegre edilmiş ilk hava soğutmalı subwooferlardan biri de bulunuyor. Otomobilin gövdesine monte edilen bu sistem tüm iç kabini dev bir subwoofer’a çeviriyor.

Volvo XC90, ilk aşamada Momentum ve Inscription donanım seviyeleri ile sunuluyor. Gelecek aylarda R-Design’ın da sunulan donanım seviyelerine eklenmesi planlanıyor. Yeni XC90, 305.390 TL başlangıç fiyatıyla satılıyor. V40 T3 Premium, 85.210 TL anahtar teslim bedeli ile sunuluyor. Bu tutar Advance donanım seviyesi için 93.870 TL, R-Design için 93.160 TL. S60 T3 Premium ise 102.140 TL anahtar teslim bedeli ile sunuluyor. Bu tutar Advance donanım seviyesi için 106.990 TL, R-Design için 110.480 TL.