Volvo’dan ‘yeşil düşünebilmek’ için gerçekçi çözüm

 Volvo’dan ‘yeşil düşünebilmek’ için gerçekçi çözüm

Volvo Cars, 2011 Cenevre Otomobil Fuarı’nda V60 Plug-in Hybrid’i sergileyecek. V60 Plug-in, 50 g/km’nin altında karbondioksit emisyonu ve 1.9 lt/100 km yakıt tüketimi ile üretim aşamasına çok yakın bir otomobil. Volvo Cars, İsveçli enerji tedarikçisi Vattenfall ile yakın işbirliğinin sonucu olarak, 2012 yılında yeni nesil hibrid modellerin pazardaki ilk üreticisi olacak. V60 Plug-in Hybrid, üç farklı otomobil türünün en iyi özelliklerini, tek bir göz alıcı sports wagon otomobilde bir araya getiriyor. Bu özellikler arasında, sürücünün sadece elektrikle 50 kilometreye varan menzile ulaşabilmesi de bulunuyor. Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Stefan Jacoby; “Bu ikinci nesil hibrid, düşük karbondioksit emisyonu ile sürüş keyfini birlikte isteyen, kararlı ve seçici müşteriler için mükemmel bir seçim,” diyor.

D5 motor ve elektrikli arka aks
V60 Plug-in Hybrid’in ön tekerlekleri; elden geçirilmiş 215 beygir güce ve 440 Nm maksimum torka sahip, beş silindirli, 2.4 litrelik D5 turbo dizel motor tarafından harekete geçiriliyor. Arka aksta bulunan ERAD (Elektrikli Arka Aks Tahriki) sistemi, 12 kWh lityum-iyon akü takımından elektrik alan ve 70 beygir güce sahip bir elektrik motorundan oluşuyor. Otomobil altı ileri otomatik şanzımana sahip.
Stefan Jacoby, “Otomobil tutkunlarının yeşil düşünebilmesi için gerçek bir sürüş keyfi veren, adrenalin hücumunu ellerinden almadan karbondioksit emisyonunu düşüren bir model sunmalısınız. V60 Plug-in Hybrid gerçek bir sports wagon otomobilin tüm geleneksel özelliklerine sahip. Bizim yaptığımız sadece bunlara en ileri teknolojileri eklemek oldu,” diye görüşlerini dile getiriyor.
Volvo V60 Plug-in Hybrid, 1 Mart 2011 tarihinde Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.