VW Golf GTI

 VW Golf GTI

VW Golf GTI
VW’nin 39 yaşındaki hızlı kurdu Golf GTI, yedinci nesilde günlük kullanıma uygun çok hızlı bir otomobil durumunda. Nasıl kullanırsanız öyle bir karaktere bürünüyor. Zorlaması yok! Golf GTI çok özel bir otomobildir. Her jenerasyonda sportif lezzeti üst seviyede hissettiren tasarımlarla karşımıza çıktı bu haşin Alman kurdu!.. Literatüre GTI harflerini yanyana kazandıran da oydu, hot hatch kavramının önünü açan da. 1974 yılında Wolfsburg, Kafer ile vedalaşıp Golf’ü tanıtırken, en hızlı kardeş bir sene sonra dökülmüştü yollara. O yıllar için 1.6 litrelik motorda 110 HP maksimum güç çıkışı, küçük aile otomobilini çılgın GTI haline getirmeye yetmişti.
İlk 6 jenerasyonda zaman zaman sporcu kimliğin çok daha öne çıktığı versiyonlar oldu ama hiç bu kadar standart versiyona yakın görmemiştim kendi adıma. Üçüncü nesil Audi A3, Seat Leon ve Skoda Octavia ile ortak MQB platform üzerine inşa edilen 7. seride, beş kapılı versiyonu görmedim ama işler iyice karışmasın, üç kapılı gövde daha tahrik edici, kesin. Ön tamponda R8 benzeri yivlerin bulunduğu gövdenin hiçbir yerinde Golf yazmıyor ama kabin standart Golf’ten çok farklı değil. GTI ruhunu sürüşte bulmak zorundasınız ki salise sürmüyor. Ama kabin sadece hızlandırılmış bir Golf’ü kullanıyor gibi hissettiriyor. Kalite ve konfor birer Golf klasiği, o kesin. Ama ergonomik kusur bulmak/aramak değil de, VW o konuları geçeli çok oluyor ama iç mekanda sporcu ruhu göremedim ben. Kokpit yapısından sürücünün oturma pozisyonuna kadar GTI’ye özel bir tasarıma gerek duyulmamış. Koltuk döşemeleri bile geleneksel pötikareli Alman “piknik” desenleriyle kaplı. Yüksek yanal destekli sert spor koltuklar bu manzaranın yarattığı gevşemeyi kıramamış. İsmi Clark koyulmuş olsa bile! Kırmızı dikişli olsa bile! Ama form olarak koltukların olağanüstü güzel göründüğünü söylemeliyim. Arka koltukların geniş diz mesafesiyle ilgilenen var mı???

VW Golf GTI
Direksiyon ve pedallar gibi bazı sportif aksamlarla “süslenmiş” kabinde dört yetişkin yolcuyu rahat ettirecek yeterli alan var, bagaj ise tüm rakipleriyle başedebilecek kadar iddialı. Ama bu son cümleyi herhangi bir Golf versiyonunda da kullanabiliyoruz. GTI’ye özel bir durum yok! Dokunmatik 8 inçlik renkli ekrandaki sürüş profili seçimi, Normal, Sport, Ekonomik ve de programlanabilir özel tercihler arasında seçim yapma imkanı veriyor. Bu belki GTI’yi şehir trafiğinde normalleştirmek ya da ekonomik sürüş için dizginlemek için sunulmuş olabilir. Ama bu düzeyde bir otomobilin kullanıcısının bu tip yöneltmelere ihtiyacı olmasa gerek diye düşünüyorum da o da adaptif şasi kontrolü DCC’nin marketing faaliyeti… Günlük kullanıma uygun bir performans otomobilini binbir çeşit sürücü tipinin kullanabilmesi için “evcilleştirebilme imkanı” tanınmış… Aynı ekranda normal otomobillerdeki gibi radyo, telefon, ses sistemi gibi ayarlar da yapılabiliyor. Ekranın çevresinin karbon fiber -görünümlü plastikle!- kaplı olması bile durumu kurtarmıyor. Bu donanımdansa 280 km/s’de son bulan gösterge tablosunun yanındaki kronometre, bir GTI kullanıcısı için çok daha etkileyici!

VW Golf GTI
Otomobili -ya da sürücüyü!- evcilleştirmeye yönelik bir sorun daha var: parmak freni! Bu tip performanslı araçlarda kimi zaman mekanik el freninin çok iş gördüğünü herkes bilir. İşin kötü yanı, sistem o kadar müdahil ki, park halinden gaza basıldığında da çıkmıyor, freni mutlaka sürücünün çözmesini istiyor. VW de Mercedes’in hiper güvenlik sendromuna tutulmuş gibi…
İkisi bir arada!
VW’nin EA888 kodlu motoru, Golf GTI’de üçüncü dönemini yaşıyor. Üst kapağında yapılan tasarım değişikliğiyle Euro 6 egzoz emisyonunu da karşılar hale getirilen makina, turbo ile aşırı besleniyor. Dual-injection/çift enjeksiyon sisteminin ilk kez tanıtılıp uygulandığı motorda benzin, çok noktadan direkt olarak silindire püskürtülüyor. Enjeksiyonun yanısıra benzinin yayılması, egzoz supaplarının iki kademeli hareketi, soğutma sisteminin akıllı kontrolü ve start stop sistemi, resmi tamamlayan unsurlar oluyor.
Turbo boşluğu yaşatmayan motor, Golf GTI’yi müthiş ivmelendiriyor. Korkacağınız kadar müthiş hem de! Kalkıştan 100 km/s hıza sadece 6 saniyede ulaşabilen alev topu, 200 km/s hıza da 16 saniyede erişebiliyor. Siz yolu gösterin yeter! Direksiyondan da yönetilebilen DSG şanzımanın vites kolu, sağ yola alınıp geleneksel yolla manuel de kullanılıyor. Elektronik olarak sınırlandığı 250 km/s otomobilin sınırı değil, zaten bu otomobille maksimum hıza ulaşmak değil, asıl hızlanma süreci çok zevkli. Zannediyorsunuz ki gaz pedalı ve DSG organik bir ilişki içinde, o kadar anlık tepkilerle çalışıyorlar ki canlı olduklarını düşünüyor insan! Hep hız performansından söz ettim ama düşük hızlı şehir yolculuklarında da sürücü ve yolcular için hırpalayıcı bir agresiflik içinde değil. Nasıl kullanırsanız öyle bir karakter içinde. Her karakterde çok iyi. İşte bu çok büyük bir başarı!

VW Golf GTI
Önde MacPherson tipi salıncaklı ve arkada çok kollu bağımsız süspansiyon, standart Golf’e göre 15 mm alçakta sürüş sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Ama kullanılan 19 inçlik jantlara ve adeta “yanaksız” lastiklere (225/35 R19) rağmen şaşırtıcı bir konfor düzeyi gözleniyor Golf GTI’de! Hem bu kadar güçlü tutunup hem de nasıl bu kadar yumuşak hissettirebildiğine anlam veremiyor insan! Yola yapışmış bir şekilde ilerleyen Golf, sahip olduğu elektronik destek sistemlerine yol koşullarında gerek bırakmayacak kadar izine sadık, pistteyse ne kendime ne Golf GTI’ye garanti veremem! Köy yollarındaki viraj içlerinde yola o kadar bağlı ki “acaba dört tekerlekten çekişli mi?” diye düşündürttüğü olmadı diyemem!

VW Golf GTI
GTI’de performansı zaptetmenin yolu biraz büyükçe fren pedalından geçiyor. Bu büyüklük heel&toe tekniğine zorluk çıkarabilecek ölçüde, dikkat etmek gerek. Ama doğrusu durmak gerektiğinde motorun ürettiği enerjinin negatif karşılığıymışcasına müthiş yavaşlama ve duruş performansı sağlıyor. Anlıyorsunuz ki sizi tutan bir garantör var!
Otomobilde standart donanım listesi uzun, sonu gelmeyecek sanıyorsunuz. Akla gelen gelmeyen her şey var sanıyorsunuz ama 132.000 TL’lik etiketi panoramik açılan cam tavan, 19 inçlik jantlar, adaptif şasi kontrolü ve sürücü profili seçimi, anahtarsız giriş ve metalik boya gibi ekstra donanımlarla zenginleştirmek mümkün!

+ Performans
+ Yol tutuş
+ Motor sesi
+ Malzeme kalitesi ve zengin donanım
– GTI için fazla konforlu
– Eski yüzlü kokpit
– Kabinde eksik sporcu ruh
-Elektronik park freni

VW Golf GTI
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1984
Motor gücü (HP): 220@4500-6200
Maksimum tork (Nm): 350@1500-4400 d/d
Vites kutusu: 6-ileri DSG otomatik
Maksimum hız (km/s): 244
0-100 km/s hızlanma (sn): 6.5
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 8.1/5.3/6.4
Ağırlık (kg): 1370
U/G/Y (mm): 4268/1799/1442
Aks mesafesi (mm): 2631