VW Polo 1.0 Trendline

VW Polo 1.0 Trendline
Volkswagen’in İspanya’da üretilen Polo ailesi, ilkbaharda küçük çaplı bir makyajdan geçirilmiş, aslında çok da iyi durumda olduğu halde makyaj tazelemeyle güncellenmişti. Bazen yolda gördüğümde hangisi makyajlı hangisi eskisi ayırt etmekte zorlanıyorum. Bu güncelleme kapsamında yapılan değişikliklerle otomobil artık iyice küçük bir Golf havasına bürünmüş durumda. Farları, ön ızgarası ve arka aydınlatma grubu yenilenen otomobilde donanım seviyesine göre gelişmiş sürüş teknolojileri de var. Ama biz elimizdeki giriş seviyesine bakalım. Alışılagelmiş VW kalitesi ve işçiliğinin fark edildiği otomobilde tüm Yeni Polo modellerinde standart olarak sunulan Elektronik Stabilizasyon Programı (ESP)’nın yanında, ilk olarak Golf VII’de sunulan İkincil Çarpışma Freni ‘Multi-Collision Brake’ de makyajlı Polo’da öne çıkıyor.

VW Polo 1.0 Trendline
Tasarımı yenilenmiş gösterge tablosundan, klima kontrolü paneline, dokunmatik renkli LCD bilgi-eğlence sistemlerinden, direksiyon simidine kadar birçok yeniliğin yer aldığı Yeni Polo’da sürüşle ilgili en önemli yenilikse elektromekanik servo direksiyon sistemi. Geleneksel hidrolik pompası yerine hassas bir elektrik motorundan beslenen direksiyon, park manevralarında yumuşaklığıyla kolaylık sağlarken hız arttığında tedirginlik yaratmayacak kadar sertleşiyor. Ergonomi uzmanı VW’nin Polo’suna kabinden yana kusur bulmak zor. Rakibi 208’den yolcu tavan tutamağı gibi “mühim” bir fazlası olan Polo 1.0’da arka koltuk sırtlığı tek parça olarak yatıyor.

VW Polo 1.0 Trendline
3 silindirle akıcı sürüş
Son dönemde turboyla desteklenen downsizing akımı çok tuttu. Birçok marka hacimlerini küçülttüğü motorları akıllı turbolarla besleyerek her segmentte devrimsel sonuçlara ulaştı. Ama küçük ve güçlü motorların yanında gelişen iyice ekonomik bir akım daha var ve öyle görünüyor ki o kalmaya geldi: 3 silindirli motorlar! Öyle ki mühendisler, motorların 3 silindirle aslında daha verimli olduğu iddiasında. Tabii bu açıklama bir pazarlama taktiği değilse! Ama bir gerçek var ki, aracını yılda kaç km kullandığını hesap etmeden, körü körüne tavsiyelere uyduklarından dizel motorlardan bekledikleri ekonomiyi sağlayamayanlar için biçilmiş kaftan olan üç silindirli motora sahip şehir araçlarının önemi giderek artıyor. Peugeot’nun 208 modelinde açtığı kapıdan şimdi de VW Polo giriyor. Her iki modelde de gözlediğim şey aynı, yeterli donanımlarıyla ayağı yerden kesiyorlar. Artık pek de “kullanmayacakları” donanımlardan bunalmış, sadece işini görmek isteyen kullanıcıların istediği mantıklı ulaşım araçları bunlar! Genel marka konumlandırmasında olduğu gibi Polo, daha kaliteliyi, daha sınıfın ağabeyini oynuyor. Üstelik yüksek güvenlik özellikleriyle.

VW Polo 1.0 Trendline
Üç silindir geleneği olarak kaba bir sesle devirlenen motor, hafif Polo’yu pek de zorlanmadan hızlandırabiliyor. Çok şey beklemeden, motorun haddini bilerek işinizi fazlasıyla görebilirsiniz. Aslında 0-100 km/s hızlanma verisine bakınca süre uzun ama kullanımda hiç de öyle hissettirmiyor! Çünkü yolcularını rahat ettiriyor Polo. ESP ile ıslak zeminlerde kayma riskini de optimize eden (fazlasını hayal etmek istemiyoruz!) otomobil, basit ulaşıma güvenlik de katıyor. ABS sensörlerine ESP’den başka, elektronik diferansiyel kilidi ve tork kontrol sistemi de entegre. Bütün bunlar sürüş risklerini azaltıyor. Otomobili özellikle yokuşlarda kalkış sıkıntısı çekenler için “tadından yenmez” hale getiren Hill Hold asistanını da eklediğimizde anlatacak çok da bir şey kalmıyor.
Son dönemde otomobil fiyatları çok yükseldi. Uygun rakamlara otomobil bulmak giderek zorlaşıyor. 39.500 TL’ye tek donanım paketiyle satılan Polo 1.0, bu pahalılık içinde birçok iyi özelliği olan bir otomobil olarak görünüyor. Kalabalık bir şehirde yaşıyor ve yakıt tüketiminden park yerine bir dizi metropol sorunu yaşıyorsanız bu otomobil sizin için geliştirilmiş olabilir. Emin olabilirsiniz ki ekonomi yapma kaygısıyla dizel motorlu araç satın alıp baştan fazla ödeme yapıp sonra “zarardan kar etmeye” çalışmaktan çok daha iyi! Varsın hızlı olmasın, bu rakama bu kadar dolu ve kaliteli bir otomobil daha bulamayabilirsiniz!

+ Pratik kullanım
+ Düşük tüketim
+ Ferah kabin mesafeleri
+ Güvenlik donanımları
+ Malzeme kalitesi ve yeterli donanım
– Kaba motor sesi herkese hitap etmeyebilir
– Arka koltuk sırtlığı tek parça katlanıyor

VW Polo 1.0 Trendline
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 999
Motor gücü (HP): 75@6200
Maksimum tork (Nm): 95 @3000-4300 d/d
Vites kutusu: 5-ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 173
0-100 km/s hızlanma (sn): 14.3
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 6.4/4.4/5.1
Ağırlık (kg): 1050
U/G/Y (mm): 3972/1682/1453
Aks mesafesi (mm): 2470