Yeni 208 Advertisement

Yeni Civic Type R satışa sunuldu

 Yeni Civic Type R satışa sunuldu

2017 Honda Civic Type R
İlk olarak Cenevre Otomobil Fuarında sergilenen ve 2017 İstanbul Autoshow’da da performans tutkunlarının beğenisini kazanan 5. nesil Honda Civic Type R, ülkemizde satışa sunuldu. 320 HP güç ve 400 Nm tork üreten 2.0 litrelik turbo beslemeli motoruyla Civic Type R, performans tutkunları için yine çok iddialı olacak. Otomobilin fiyatı 260 bin TL olarak açıklandı.

Honda, ilk Type R modelini bundan tam 25 yıl önce tanıttı. Çeyrek asırdır Type R, seri üretim modellerin yüksek performanslı versiyonunu temsil ediyor. Önden çekişli yüksek performanslı kompakt hatchback segmetine tamamen yeni bir sürüş deneyimi sunmak için baştan aşağı yeniden tasarlanan Civic Type R, ilk gerçek global Type R modeli olmasıyla dikkat çekiyor. Avrupa ve Japonya pazarı için sınırlı sayıda özel versiyonları üretilen önceki neslin aksine yeni Type R global pazarlara ihraç edilecek. Yeni Civic Type R Japonya ve ABD de dahil Avrupa ve diğer pazarlara ihraç edilecek. Yeni Civic Type R aynı zamanda Kuzey Amerika pazarında resmi olarak satışa sunulan ilk Honda logolu Type R modeli olmasıyla da önem kazanıyor. Yeni Honda Civic Type R, 10. nesil Honda Civic Hatchback ile birlikte Swindon’da bulunan Honda İngiltere Tesislerinde (HUM) üretiliyor.

2017 Honda Civic Type R (43)
Yeni Civic Type R önceki nesil ile kıyaslandığında 165 mm daha uzun, 36 mm daha alçak ve 2 mm daha geniş. Alçak ve geniş gövde orantıları sadece etkileyici ve dinamik bir görünüm sunmakla kalmıyor, aynı zamanda daha geniş ayak izinin de katkısıyla daha ferah bir yaşam alanını beraberinde getiriyor. Otomobil düz bir alt gövde, ön hava akışı, ince bir arka spoyler ve tavan hattının arkasında oluşturulan hava türbülans jeneratörleri de dahil olmak üzere önceki nesil ile kıyaslandığında çok daha kapsamlı bir aerodinamik mimariye sahip. Bu sayede yeni Civic Type R mükemmel bir rüzgar kaldırma ve yere basma kuvveti dengesi ve buna bağlı olarak mükemmel bir yüksek sürat stabilitesi sunuyor. Ön ile arka çamurlukların arasını dolduran karbon fiber efektli marşpiye eklentileri önceki nesil ile kıyaslandığında daha geniş tutulurken arka iz genişliği 65 mm artışla 1.593 mm’ye ulaşmış durumda. Daha büyük jantlarla donatılan yeni Civic Type R 245/30 R20 ebatlarında lastiklerle yere basıyor.

2017 Honda Civic Type R (42)
Her iki versiyonun da mümkün olan en iyi sürüş dinamiklerini sunabilmesi için yeni Type R, yeni Civic Hatchback ile birlikte eşzamanlı olarak geliştirildi. Önden çekişli şasi dinamiklerinin saflığını agresif tasarım ve gelişmiş aerodinamik mimari ile birleştiren yeni Civic Type R, Honda’nın geçmişten gelen yüksek performanslı hatchback mirasını geleceğe taşıyor. Otomobilin optimize edilen ve elden geçirilen 2,0 litre hacimli TURBO VTEC motor 6.500 d/d’da 320 PS güç ve 2.500-4.500 d/d aralığında 400 Nm tork kullanıma sunuyor. Söz konusu değerler Civic Type R’ı 5,7 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor ve 272 km/s maksimum hıza imkan tanıyor. Bu, Civic Type R’ı sınıfının en çabuk hızlanan ve en hızlı otomobili yapıyor. Yeni Honda Civic Type R satışa sunulmadan önce 7 dakika ve 43,8 saniye ile Nürburgring Nordschleife’de tur rekoru kırdı ve rüştünü ispatladı.

Yeni Honda Civic Type R’da kullanılan gelişmiş platform, model tarihinin en gelişmiş şasi dinamiği mimarisinin temelini oluşturuyor. 10. nesil Civic Hatchback’in yüksek rijitlik seviyesine sahip hafif şasinin getirisi olarak yeni Civic Type R önceki nesil ile kıyaslandığında 16 kg daha hafif bir gövdeye sahip. Sadece daha hafif olmakla kalmayan gövdenin burulma sertliği %37 ve statik rijitliği %45 oranında arttırılmış durumda.Tamamen yeni bir süspansiyon, daha düşük ağırlık merkezi ve arttırılmış gövde rijitliği gibi özellikler sayesinde yeni nesil Honda Civic Type R önden çekişli yüksek performanslı kompakt hatchback sınıfının en iyi sürüş deneyimlerinden birini sunuyor. Ön aksta görev yapan MacPherson tipi süspansiyon üstün yol tutuş için yüksek yanal rijitliğine sahipken, üstün sürüş uyumluluğu içinse düşük uzunlamasına rijitlik sunuyor. Yeni Civic Type R’da çift bağlantılı bir yapı kullanılıyor. Arka aksta tamamen yeni birçok kollu süspansiyon görev yapıyor. Sadece yüksek sürat stabilitesini arttırmakla kalmayan yeni arka süspansiyon, aynı zamanda öncüsü ile kıyaslandığında çok daha fazla yol konforu ve yeni elektrikli direksiyon sisteminin de katkısıyla daha fazla düz gidiş sadakati sunuyor. Yakıt deposu da dahil bazı temel elemanlarının yerlerinin değiştirilmesi sayesinde akslar arası ağırlık dağılımı daha da dengelendi. Optimize edilen ağırlık dağılımı sayesinde önceki Civic Type R ile kıyasla ön aks ağırlığının %3 oranında azalmasını sağlarken, bu da üstün yol tutuş ve sürüş dinamiklerini destekliyor. Yeni Civic Type R için özel olarak geliştirilen dört tekerlekte Adaptif Amortisör Sistemi özellikle hızlanma veya yavaşlama gibi ani ağırlık transferlerinde gövdenin dengede kalmasına yardımcı olarak hızlanma ve fren performansını arttırıyor. Yenilenen Adaptif Amortisör Sisteminin üç odacıklı yapısı sadece itme ve sönümleme hareketinde daha fazla esneklik sunmakla kalmıyor aynı zamanda var olan ‘Sport’ ve ‘+R’ sürüş modlarına ek çok daha yumuşak olan ‘Comfort’ sürüş modunun yeni Civic Type R’a eklenmesine imkan tanıyor.

2017 Honda Civic Type R (9)
Civic Type R’ın gücünü dizginlemek ve daha rahat kontrol atına almak üzere ön aksa bu otomobil için özel olarak geliştirilmiş olan Brembo marka fren sistemi devreye giriyor. Önde dört piston kaliperli hava kanallı 350 mm çapında diskler görev yaparken fren sistemini soğutmak üzere ön tampondaki hava girişinden özel bir soğutma kanalı fren sistemine yönlendirilmiş. Arka aksın disklerinin boyutu ise önceki nesil ile kıyaslandığında 9 mm arttırılmış ve 305 mm’lik disklere yer verilmiş. Yakıt deposunun konumu değiştirilirken yeni Civic Type R’ın zemini önceki nesil ile kıyaslandığında daha alçak tutulmuş. Şasi ve süspansiyonda yapılan optimizasyonların da katkısıyla yeni Civic Type R’ın ağırlık merkezi 10 mm aşağı çekilirken 25 mm daha alçak oturma pozsiyonu daha sportif bir sürüş hissini beraberinde getiriyor.

Civic Type R için geliştirilen üç çıkışlı egzoz sistemi
Otomobilin en çok konuşulan bölümlerinden biri arka difüzörün ortasında yer alan her biri aktif üç adet egzoz çıkışı. Bunlardan yan tarafta bulunan iki adet egzoz çıkışı ana egzoz sistemi olarak görev yaparken ortada bulunan ve çapı biraz daha dar olan egzoz çıkışı motor sesini kontrol ediyor. Bir önceki Civic Type R ile kıyaslandığında egzoz akışı %10 oranında iyileştirilirken böylece sistem içerisindeki geri basınç azaltılıyor. Tam gaz kullanımlarda motor yüke bindiğinde daha agresif bir ses üretmek üzere ortadaki egzoz çıkışı da egzoz gazı akışına yardımcı oluyor. Böylece önceki model ile kıyaslandığında aynı hızlarda 2 dB daha fazla ses üretiliyor. Motor orta yüklerde çalıştığında ortadaki egzoz çıkışı negatif basınç ile ortamdaki havayı içeriye çekiyor. Böylece sürücü ve beraberindeki yolcuları rahatsız edebilecek egzoz patlamaları ortadan kaldırılırken NHV karakteristiği iyileştiriliyor.