Yeni E Serisi büyük yeniliklerle geliyor

 Yeni E Serisi büyük yeniliklerle geliyor

E-Class iç mekan
Yeni Mercedes-Benz E Serisi’nin teknoloji tanıtım turları serisi devam ediyor. 11 Ocak’ta Detroit Otomobil Fuarı’nda (NAIAS 2016) dünya lansmanı gerçekleştirilecek otomobilin teknolojisiyle ilgili yaptığımız ilk ziyaretin ardından bu kez kabinindeki yenilikleri görmek için Böblingen’deki Debeos Stüdyoları tasarım merkezindeydik. “Welcome to heart of Mercedes-Benz” (MB’nin kalbine hoşgeldiniz) anonsuyla açılan oturumda dijital teknolojide markanın sert sınırlarını alt üst eden iç mekan yeniliklerini tanıdık. Böylesi önemli bir yerde tabii ki fotoğraf makineleri ve cep telefonları toplanarak alındığımız odalarda, yeni Mercedes-Benz E Serisi’nin yenilikçi kokpit teknolojisini, iç mekanı tasarımını, koltuklarını ve ses sistemini uzmanlar eşliğinde tanıma ve test etme fırsatı bulduk.

reklam

Artık kamuoyuyla buluşmak için geri sayımda olan otomobilin kabininde alışılagelmiş Mercedes-Benz kalıplarının kırıldığı, yenilikçi tasarımlarda başka bir boyuta geçildiği görülen otomobilde ilk dikkat çeken, analog göstergelerden tamamen dijital ekranlara geçilmiş olması. İki adet 12.3 inçlik yüksek çözünürlüklü renkli yatay ekran, neredeyse bütün kumanda birimlerini barındırıyor. Klima kumandalarını dışında kokpitte düğme kalmıyor. Ekran belki dokunmatik değil ama direksiyon simidi üzerindeki Blackberry tadındaki dokunmatik kumandalar, tüm menülere ulaşmayı sağlıyor. Sürücünün önündeki göstergeler, direksiyon simidinin sol tarafındaki dokunmatik kumanda birimlerinden, daha sağdaki göstergeler ise direksiyon simidinin sağ tarafındaki dokunmatik kumanda birimlerinden ve/veya orta konsoldaki Touch Control adlı birimden kumanda edilebiliyor. Bu temel devrimin yanında otomobilin kabininde ses sisteminden koltuk tasarımlarına onlarca yenilik var. Bu kadar dijitalize olmak belli bir kullanıcı grubunu gözden çıkarmak anlamına gelmiyor ama yeni E Serisi kabin teknolojisinin -ileri yaşlı kullanılar için bir geçiş modeli- ileri doğru bir adım olduğunu hissettik. Çünkü otomobilde klima/havalandırma hala manuel olarak düğmelerle yapılıyor.

reklam
Yeni 208 Advertisement

E-Class iç mekan
C Serisi’nde olduğu gibi vites konsolunda da bir adet dokunmatik kumanda paneli daha yer alıyor. Sürücü bu panel üzerinden tüm fonksiyonlara yine dokunma veya tıklama yoluyla ulaşabiliyor. Touch Control paneli ayrıca harf, rakam veya özel işaretlerin el yazısı ile giriş yapılabilmesini sağlıyor.

Ses sistemi
Otomobilde çok üst düzey müzik sistemleri yer alıyor. Standart olarak Frontbass ses sistemiyle sunulacak otomobilin üst donanım versiyonlarında 23 hoparlörlü Burmester ses sistemi, olağanüstü müzik deneyimleri yaşatıyor. A, B ve C sütunlarına gömülen hoparlörlerin yan ısra tavana yerleştirilmiş hoparlörler de dikkat çekiyor. Öyle ki, otomobil kabininde adeta bir konser deneyimi yaşamak, her bir enstrümanı ayrı ayrı duymak mümkün.

E-Class iç mekan
Koltuklar
Yeni Mercedes-Benz E Serisi’nde iç mekanında uzun yol konforu süren koltuklar da tamamen yenilenmiş. Yeni koltuklar hem tasarımları hem de vücudu tam olarak sarmasıyla öne çıkıyor. Koltukların tasarımında modadan ve şık kadın kıyafetlerinden esinlenilmiş.

Ambiyans aydınlatması
Otomobilin iç mekanında uzun ömürlü ve düşük enerji tüketimli LED’li ambiyans aydınlatması, 64 farklı renk arasından seçilebiliyor. Bu da sürücü ve yolcuların, kabini zevklerine göre aydınlatmalarına olanak tanıyor.

E-Class iç mekan
Yüksek ışık dağılımlı akıllı farlar
Gerçi farlar otomobil üzerinde maskeliydi ama teknolojisi hakkında bilgi sahibi olduk. Yeniden tasarlanan çift mercekli ve şeffaf ön camlı farlar, yeni E Serisi tasarımının karakteristik özelliği olarak öne çıkıyor. Bu farlar, markanın tasarım dilini ifade eden MULTIBEAM LED farlara entegre bir şekilde tasarlanmış. Belli belirsiz yanan mavi ışık huzmesi, rakip farlardan da ayrılıyor. KIsa ve uzun farlarda yol şartlarına göre yapılandırılabilen yüksek ışık dağılımına sahip Akıllı Far Sistemi’nin fonksiyonları dijital olarak ayarlanıyor. Böylece dünyada ilk kez dinamik viraj aydınlatması tamamen dijital olarak ayarlanabiliyor.

Yıldız kümesi arka aydınlatma
Otomobilin far gibi kamufle edilmiş arka aydınlatma grubu tek parça olarak tasarlanmış. Meşale tasarımı sadece gece sürüşlerinde karakteristik bir görünüm sunmakla kalmıyor, aynı zamanda daha etkin bir görünürlük sağlayarak sürüş güvenliğini arttırıyor.

Süreyya İZGİ Böblingen/Stuttgart Almanya