Yeni GR86 ortaya çıktı

 Yeni GR86 ortaya çıktı

Toyota’nın arkadan itişli coupé modeli GR86’da ikinci dönem başlıyor. Subaru BRZ ile kardeş olan otomobil, tamamen yenilenen tasarımıyla Supra’nın altında konumlandırılacak. 2020 sonbaharında tanıtılan Subaru BRZ ile kardeş model olan Toyota GR86’yi sadece jant tasarımları ve amblemleri birbirinden ayırıyor. Tampon tasarımlarındaki markalara özgü çizgilerle önden farklı görünen süper coupéler, sınıflarında yine fırtınalar estirmeye aday.

reklam

reklam
Yeni 208 Advertisement

Toyota GR86’nın küçük iç mekanında agresif bir şekilde güçlendirilmiş bir koltukta oturan sürücü, üç kollu bir direksiyon simidi ve bir dijital gösterge paneline bakarken, orta konsolda bir dokunmatik ekranın yanı sıra bir avuç kadran ve düğme bulunuyor. Elbette burada da GR86, BRZ’ye çok benziyor. Toyota GR86 ve Subaru BRZ temelde aynı otomobil olsa da, Subaru’dan farklı bir sürüş hissi verecek şekilde ayarladığı belirtiliyor.

Otomobilde Subaru raflarından alınan 232 HP’lik 2.4 litrelik dört silindirli boxer motor kullanılıyor. 250 Nm tork üreten motorun gücü altı vitesli manuel ya da yine altı vitesli otomatik şanzımanla arka akslara aktarılıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede gerçekleştirebilen GR 86, ilk jenereasyondan 1.1 saniye daha hızlı.

Japonya’da sonbaharda satışa sunulacak otomobil, dünya pazarlarıyla 2022’de tanışacak.