Yeni 208 Advertisement

Yeni güzeller geliyor

 Yeni güzeller geliyor

İlk günlerini yaşadığımız yeni yılın, hepimize neşe, mutluluk getirmesini, sağlığımızı ise hiç bozmamasını dilerim. Şu satırların yazıldığı günlerde 2018 yılındaki otomobil satış rakamları yayınlandı. Buna göre Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2018 yılında bir önceki yıla göre %35,06 azalarak 620.937 adet olarak gerçekleşti. 2017 yılında 956.194 adet toplam pazar gerçekleşmişti.

Yeni yıl denilince aklımıza hep yenilikler geliyor. 2019 küçük sınıftaki otomobillerin yenilenme senesi olacak. Fransız rakipler Clio ve 208, Alman BMW 1 serisi, BMW1 ve Golf 8 hemen akla gelenler.

Renault Clio

Yenilenecek otomobillerde önceliği ülkemizde de üretilen Clio’ya verelim. Yıllardır hem Avrupa’da hem de Türkiye’de satış ve beğeni sıralamasında hep ilk üç ’ün içinde olan satış rekorları kıran Clio 4 artık yerine Clio 5’e bırakmak üzere. Clio 4 Renault’un tasarımcısı Laurens Van Den Acker’in ilk tasarladığı ve hala güzel olan bir otomobil. Tasarımcının Clio 5’te dış tasarımda çok büyük bir değişiklik yapmayacağı, zayıf halka olan iç tasarıma yöneleceği düşünülüyor. Otomobilde klasik içten yanmalı motorların yanında bir de hibrid versiyonda olacak. Ne zaman? İlk sunum Mart ayında Cenevre.

Peugeot 208

208 , Peugeot firmasının tasarladığı en iyi otomobil değildi. Peugeot’nun bu sınıftaki daha önceki otomobilleri hep güzeldiler. Hatırlayın 206, ve 207 gerçekten zamanlarının güzel arabalarıydılar. İşte Peugeot’nun 208 yerine piyasaya süreceği otomobil bu yüzden çok önemli. Hem 208’in kötü mirasını silecek hem de Polo gibi güncel ve güçlü rakipleriyle mücadele edecek. İç tasarımda yeni 208’in iç kısmında Peugeot’nun yeni “i-cocpit” konseptindeki en son yenilikleri de göreceğiz. Ayrıca otomobilde %100 elektrikli bir versiyonun da olacak. Ne zaman? İlk sunum Mart ayında Cenevre’de.

Renault Captur

Clio sonrasında hiç tartışmasız kendi kategorisinde 1 numara olan Captur da 2019 senesinde yenilenecek otomobillerden. Yani 2019 yılı Renault proje ekiplerinin çok çalışacakları bir yıl olacak. Captur’daki en önemli değişikliğin Clio’nun tersine dış görünüşünde daha kaslı bir tasarıma geçiş olacağı düşünülüyor. Bildiğimiz gibi artık ülkemize getirilmeyen son Scenic versiyonu oldukça büyüdü ve küçük aile otomobili sınıfından çıktı. İşte bu yüzden yeni Captur birkaç santimetre daha büyüyerek ve ilk nesil Scenic müşterilerine hitap etmeye çalışacak. Renault yetkilileri yeni Captur ’de şarj edilebilir bir hibrid versiyonun olacağını da teyit ettiler. Ne zaman? Sonbaharda.

BMW 1

BMV dünyasında 2 Serisi Active Tourer’ın tanıtılmasıyla birlikte önden çekişli BMW’ler dönemi başlamış oldu. Gele-cekte daha fazla önden çekişli BMW göreceğiz ve bunlardan biri de 1 Serisi olacak. Birçok kullanıcı tarafından hissedilmeyecek olsa bile “yanlama” severleri oldukça üzeceğine eminim. Önden çekişli bir BMW’nin yol tutusu için endişelenmeye gerek yok. Sonuçta BMW ne kadar iyi önden çekişliler üretebileceğini MINI modelleri ile kanıtladı. Tasarımda da daha kısa bir burun ve BMW 1 Serisi artık rakipleriyle rekabet edebilecek bir bagaj hacmine sahip olacak. Tabi ki BMW gibi geleneksel çizgileri olan bir firmanın tasarımında büyük değişiklikler yapacağını bek-lememek lazım. Ne zaman? 2019 ilkbaharında.

Opel Corsa

Opel markasının PSA grubunun bir parçası olduktan sonra zaten o zaman kadar ortak geliştirilen Crossland, Grandland ve Combo modelleri piyasaya verilmişti. Satış öncesinde GM yeni Corsa’yı geliştirmeye başlamış ve ilk çizimlerini “Opel GT X Experimental” ismiyle tanıtmıştı. Ancak PSA satın aldıktan sonra bu çalışmaları tamamen durdurarak, yeni Corsa’yı 208 ile aynı platformda tasarlamıştı. Bu ailenin ilk kızı 208 yollara çıktıktan sonra sıra Corsa’ya gelecek. Aynı 208 gibi ailede 1 adet %100 elektrikli araç olması bekleniyor. Ne zaman? 2019 sonbaharında.

Nissan Juke

Nissan’ın piyasaya ilk girdiğinde kendi sınıfını yaratan Juke modeli tam bir sev ya da nefret et otomobildi.  Juke kentsel crossover araçların öncüsüydü. Yakında 9 yılını dolduracak olan araç iyice yaşlandı artık.  Yeni Juke Renault Nissan ittifakının CMF-B platformundan payını almak için önce Renault’un Clio ve Captur’u yenilenmesini bekliyor. Ardından da yıl sonuna doğru tanıtılarak sahnedeki yerini alacak. Ne zaman? 2019 sonbaharında.

Seat Leon 4

Seat grubunun en çok satan otomobili artık 7 yaşında ve değişimin tam zamanı. Dördüncü nesil Leon’un tasarım olarak Terraco ile tanıtılan büyük altıgen panjuru kullanacağına şüphe yok. Leon 3 zaten MBQ platformunu kullanıyordu. Yenisinde de aynı platformun geliştirilmiş hali kullanılacak. Çevre normlarıyla dost olan hibrid motorlar tüm yeni otomobillerdeki gibi Leon4 de yerini alacak. Ne zaman? 2019 sonbaharında.

VW Golf 8

2019 senesi VW grubunun en önemli otomobilinin de yenilenme senesi olacak. VW, Wolfsburg’daki yıl sonu toplantısında sekizinci nesil Golf ’ün ilk ipucu görüntüsünü paylaştı. 1974’ten beri 7 nesildir devam eden Golf kendi sınıfındaki en iyi otomobillerden birisi. Gösterilen ipucunda yeni otomobilin de ikonik dik “C” sütununu koruyacağı ön farların Arteon gibi inceleceği görülüyor. Araç, MQB platformunu Seat Leon, Skoda Scala gibi kız kardeşleriyle paylaşacak. Henüz doğrulanmasa da Golf mk8 ‘in 3 kapılı versiyonunun artık üretimden kalkacağı konuşuluyor. Ne zaman? Haziran 2019