Yeni Honda Civic Sedan piyasada

 Yeni Honda Civic Sedan piyasada

honda-civic-sedan

Tamamen yenilenen Honda Civic, 10. jenerasyonda şasi puntalarından klima performansına, platformundan koltuklarına adet milim milim baştan yaratılmış.

1972 yılında Japon Mini’si olarak tanıtılan üç kapılı küçük halk otomobili Civic, 8. jenerasyonda “alternatif premium” seviyesiyle satışa sunuldu. Honda Türkiye’nin Şekerpınar tesislerinde üretilen otomobilin manuel vitesli baz versiyonda 81.340 TL’den başlayan satış fiyatı, CVT otomatik şanzımanla Executive donanım seviyesinde 95.850 TL’ye kadar yükselebiliyor. İlk olarak 2015 yılında New York Otomobil Fuarı’nda konsept olarak sergilenen 10. nesil Honda Civic, birçok gelişmiş özelliğiyle dikkat çekecek.

reklam

Tasarım ekibi tarafından dinamik ve genç bir kitle hedeflenen yeni Civic için Antalya’da gerçekleştirilen lansman ve test sürüşüne e-motoring olarak biz de katıldık. Şık gövdesinde etkileyici tasarım, sportif stil ve çok yönlü pratik yapı gibi kavramları harmanlayan yeni Civic Sedan aynı zamanda üstün sürüş dinamikleri de vaat ediyor.

reklam

honda-civic-sedan

Yeni Civic Sedan 10. nesli ile son derece sportif bir dört kapılı sedan olarak yollara çıkıyor. Bugüne kadar üretilen en sportif Civic olan araç dinamizm, performans, yakıt verimliliği, ferahlık, genişlik, güvenlik ve iç mekan kalitesi söz konusu olduğunda kompakt sınıfa tamamen yeni standartlar getiriyor. Geliştirme ekibi, amaca yönelik net bir duruş sergilemek üzere ‘otokomae’ proje sloganı etrafında toplanmış. Otokomae şıklık ve zarafet duygusu dışında iç güzellik anlamına da geliyor. Geliştirme ekibi yol konforu, yol tutuş, direksiyon sistemi, titreşim ve gürültü yalıtımı ile iç mekan kalitesi noktasında belirlenen hedeflere ulaşmak üzere lüks Avrupa araçlarını kıstas alarak kapsamlı gerçek yaşam koşulları testleri gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Baş Mühendis ve Global Proje Sorumlusu Mitsuru Kariya, Yeni Civic’in Honda’nın en kapsamlı ve iddialı yeni ürün geliştirme programının yansıması olduğunu ifade ederken “Sadece geniş kapsamlı Ar&Ge kaynaklarıyla sınırlı kalmadık ve yeni Civic’i geliştirirken başta Türkiye olmak üzere Kuzey Amerika’dan Japonya’ya, Avrupa’dan Güney Amerika’ya ve Asya’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki üretim ve satış operasyonlarını da geliştirme sürece dahil ettik. Bugüne kadar üretilen en sportif Civic olan araç dinamizm, performans, yakıt verimliliği, ferahlık, genişlik, güvenlik ve iç mekan kalitesi söz konusu olduğunda kompakt sınıfa tamamen yeni standartlar getiriyor” dedi.

Honda mühendisleri, tek bir modeli kapsayan en geniş kapsamlı global ürün geliştirme programı için tam 7 yıl harcamış ve platform da dahil tepeden tırnağa kadar tamamen yeni bir otomobil yaratmış. Mühendisler yeni Civic Sedan’ı geliştirirken, henüz platform aşamasında bile premium segment de dahil dünyanın en iyi kompakt sınıf otomobilini hedeflemişler. Yeni platform önceki nesil ile kıyaslandığında 22 kg daha hafif, ancak %52 daha yüksek burumla direncine sahip. Yeni Civic geliştirilirken yol testleri Avrupa’da Nürburgring Nordschleife pistinin yanı sıra Almanya ve Yunanistan yollarında gerçekleştirilmiş.

interior-premium

Atletik görünüm, basık ve artan iz genişliğini de müjdeleyen geniş gövde orantılarıyla başlıyor.Keskin hatlar, tam boy gövde altı kaplamaları da dahil kompakt sınıfın en kapsamlı aerodinamik paketini tamamlıyor. Yeni Honda Civic Sedan önceki nesil ile kıyaslandığında 44 mm daha geniş, 18 mm daha alçak ve 103 mm uzun. Civic’in tasarım ekibi bunu yaparken düşük aerodinamik sürtünme ile yüksek hız stabilitesini dengeledi. Tasarımcılar aracın altındaki ve üstündeki hava akışını büyük bir özenle yönlendirirken rüzgarın kaldırma kuvvetini minimize ettiler. A sütunları kadar ön ve arka tamponların gelişmiş tasarımı da yol rüzgarının düzgün bir şekilde arkaya iletilmesini sağlarken ön ızgaranın tasarımı yol rüzgarının kayıpsız bir şekilde motor soğutmasına yönlendirilmesini sağlıyor. Motor ve araç zemininin altında kaplamalar tamamen düz bir zemin oluştururken havanın herhangi bir engele takılmadan arkaya iletilmesini sağlıyor.

Modern ve yenilikçi mühendislik çözümlerini bünyesinde barındıran yeni Civic Sedan hafif yapı, rijit gövde, düşük ağırlık merkezi ve son derece gelişmiş bir süspansiyon sistemi ile oldukça keyifli ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor. Gelişmiş platform Civic tarihinin en gelişmiş şasi dinamikleri için temel oluşturuyor. Tasarım ekibi sınıfının en iyi yol konforu ve yol tutuşunu hedeflemiş. Selefine göre yüzde 16 daha hafif bir gövde, düşük ağırlık merkezi ve rijit gövdeyle birlikte yeni süspansiyon sistemi yeni nesil Civic’e üstün sürüş özellikleri kazandırıyor. Yüksek teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanan süspansiyon üstün yol tutuş ve dinamik sürüş özellikleriyle yol konforunu aynı potada eritiyor.

Ön aksta kullanılan McPherson tipi süspansiyon yüksek yanal sertlikle yol tutuşu arttırırken dikey kuvvetlere karşı daha esnek yapısıyla daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Arka aksta kullanılan çok kollu bağımsız süspansiyon ise yüksek yol stabilitesiyle beraber üstün yol konforu sağlayabiliyor.

honda-civic-sedan

Aktif Yol Tutuş Destek Sistemi (AHA- Agile Handling Assist)

Honda’nın Aktif Yol Tutuş Destek Sistemi (AHA) yol koşulları ve sürüş stili göz önüne alınarak Avrupa pazarı için optimize edilmiş. Sistem hassas ve direkt tepki veren yapısıyla orta ve yüksek hızlardaki yumuşak ve sert direksiyon hareketlerinde daha güvenli bir sürüş hissi veriyor.

Sınıf lideri gürültü izolasyonu

Yeni Civic sessiz iç mekanıyla üst seviye yol konforu sunuyor. Kompakt sınıfının en iyi otomobilini geliştirme hedefiyle yola çıkan mühendisler ses ve titreşim yalıtımına da özen göstermişler. Sonuçta sınıfının en iyi gürültü ve titreşim (NVH) seviyesi elde edilmiş. Yol gürültüsünü minimize etmek için motor kabini, alt zemin kaplamalarında, arka çamurluk davlumbazlarında, ısı duvarında, ön konsol iç kısmında, kapı panellerinde ve zemin halısında da yalıtım malzemeleri kullanılmış. Kabinde Japon otomobillerinin kötü şöhretine sebep olan yol gürültüsünden eser yok, aksine büyük bir huzur hissediliyor.

7-inch-multimedia bluetooth

Kabinde huzur ve ferahlık hakim

Yeni daha geniş ve daha uzun platform sınıf lideri iç mekan genişliğini beraberinde getiriyor. Tamamen yeni iç mekan yalın, son derece düzenli bir mimari, yeni teknolojiler ve üst seviye kaliteli malzemelerle dikkat çekiyor. 35 mm daha alçak oturma pozisyonu sürücüye daha sportif bir his sağlarken, aynı zamanda otomobille daha iyi bir bağ kurmaya yardımcı oluyor. Yeni Civic Sedan ayrıca çok yönlü, pratik ve kullanışlı bir iç mekan ve bagaj alanıyla kompakt sınıfa yeni standart getiriyor.

Daha uzun ve daha geniş platform kadar 30 mm daha uzun olan dingil mesafesinin de katkısıyla çok daha geniş ve çok daha kullanışlı bir yaşam alanı sunuluyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında 35 mm daha alçak olan oturma pozisyonu daha sportif bir sürüş hissi sağlarken, aynı zamanda sürücü ve ön yolcunun güven duygusunu da arttırıyor. Daha kompakt ve 65 mm daha alçak bir yapıya sahip olan ön konsol kabin içi ferahlık hissini arttırırken, aynı zamanda sürücünün görüş açısını genişletiyor. Kaliteli malzemelerle bezenen kokpit yalın, ancak bir o kadar da gösterişli iç mekanının yanı sıra yeni dijital gösterge tasarımıyla da yenilikçi ve modern bir kokpit ambiyansı sunuyor. Keskin hatlara ve dinamik bir tasarıma sahip olan yeni Civic Hatchback’in iç mekanı görsel bir şölen sunuyor. Kaliteli malzemelerle bezenen kokpit ileri seviyede konfor ve ergonomi sunacak şekilde tasarlandı. İç mekan tasarımında kullanılan yatay çizgiler ise genişlik ve ferahlık algısını arttırıyor.

coloredscreenOrta konsolun en üstünde ise 7 inç büyüklüğündeki Honda Connect dokunmatik ekran kendine yer buluyor. Bu ekran bilgi ve eğlence sistemi dışında iklimlendirme sistemini de dokunmatik olarak kumanda etme imkanı sunuyor. Ekran en üst iki donanım seviyesinde geri görüş kamerası olarak görev yapıyor.

Bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect 2, Apple CarPlay ve Android Auto desteğiyle yolculukları keyfe dönüştürüyor. Yeni Civic Sedan Apple CarPlay ve Android Auto uyumluluğu ile sürüşü eğlenceye dönüştüren ikinci nesil Honda Connect bilgi ve eğlence sistemiyle sunuluyor. 7 inç büyüklüğünde dokunmatik TFT ekrana sahip sistemin başta web tarayıcısı ve diğer fonksiyonlar da dahil hızlı çalışması ve mükemmel görüntü kalitesi sunmasından yüksek performanslı Nvidia Tegra 3 quad core işlemci sorumlu.

Önceki nesil ile karşılaştırıldığında yüzde 10 daha çabuk ısıtma özelliğine sahip iklimlendirme sistemi araç içindeki yaşam konforunu arttırırken klima çok daha düşük Küresel Isınma Potansiyeli (GWP- Global Warming Potential) değeriyle soğutma işlevini yerine getiriyor.

Donanım seviyesine bağlı olarak Honda Connect bilgi ve eğlence sisteminin ses performansı; dört hoparlörlü 160 Watt, sekiz hoparlörlü 180 Watt veya on bir hoparlörlü 465 Watt olmak üzere değişkenlik gösteriyor.

Bagaj hacminde de kaydadeğer bir artış var. Normal kullanımda 519 litre olan bagaj önceki nesil ile kıyaslandığında yüzde 20,8’lik bir artış gösterirken 60:40 oranında katlanan arka koltukların oluşturduğu düz yükleme zemini fonksiyonelliği destekliyor.

honda-civic-sedan

Benzinli motora devam

Yeni Honda Civic Sedan performans ve yakıt tüketimi dengesiyle kendini ispatlamış olan 1,6 litrelik benzinli motorla yollara çıkarken, bu motorun bir de LPG’li Civic Eco versiyonu bulunuyor. Sıralı dört silindirli motor altı vitesli manuel veya CVT otomatik şanzımanla kombine edilebiliyor. Yeni Civic Sedan’ın motor kaputunun altında performans ve yakıt tüketimi dengesiyle kendini kanıtlamış olan 1,6 litrelik i-VTEC motor görev yapıyor. Sıralı dört silindirli motor üstten tek eksantrik (SOHC) ve silindir başına dört supap yapısı dışında değişken supap zamanlaması gibi teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Modern teknolojinin bütün nimetlerini bünyesinde barındıran bu motor 6.500 d/d’da 125 HP güç ve 4.300 d/d’da 152 Nm tork üretiyor. 1,6 litre hacimli i-VTEC motor yeni Civic Sedan’da 6 vitesli manuel ve geliştirilmiş yeni CVT otomatik şanzıman seçenekleriyle birlikte sunuluyor. 1,6 litrelik motorun ayrıca Türkiye pazarı için özel olarak geliştirilen LPG versiyonu da bulunuyor. Civic Eco adındaki bu versiyon otogaz dönüşümü için özel olarak optimize edilen yapısıyla benzinli bir motorun sunduğu performans ve uzun kullanım ömrünü, yakıt ekonomisi ve düşük emisyon değerleriyle birleştiriyor.

Yeni Honda Civic Sedan ayrıca güçlü, keyifli ve yüksek verimlilik seviyesine sahip tamamen yeni 1,5 litre hacimli VTEC Turbo benzinli motorla 2017’nin ilk aylarında yollara çıkmaya başlayacak. 182 HP güç ve 240 Nm tork değerine sahip sıralı dört silindirli 1,5 litrelik VTEC Turbo benzinli motor manuel ve CVT olmak üzere iki farklı şanzıman ile kombine edilebilecek.

Sürüş izlenimleri

Honda, Yeni Civic ile 40 yılı aşan bir süreçte artık başka bir boyuta geçiyor. Dünün minik halk otomobili artık premium markalara meydan okuyor. Honda’nın kendine özgü bir kitlesi olduğu Türkiye’de bu değişim muhtemelen coşkuyla karşılanacak. Gösterişli, hatta kimilerince abartılı bulunan tasarımın ardındaki dünya şaşırtıcı derecede sessiz. Tok sürüş hissi, yol yüzeyi değişse de etkilenmiyor. Kaliteli kabine yerleştiğiniz ilk andan itibaren gürültü yalıtımını hayretler karşılıyorsunuz. Buna 1.6 litrelik motorun akıcı performansı ve otomatik şanzımanla olan göz kamaştırıcı işbirliği eklenince sürüş bir keyif seansına dönüşüyor. Motorun torku hala çok yüksek değil ve alt devirler zayıf ama öyle anlaşılıyor ki, torkun devir bandında dağılımı iyileştirilmiş. 1.6 litrelik dizel motor ve otomatik şanzıman seçeneği 2018’de gelecek ama hesabını bilen kullanıcılar için benzinli motor da yine ilgi çekici olmaya devam edecek. CVT şanzımanla değişim olmaksızın ilerleyen Civic, manuel vitesli versiyonda da joystick misali net ve kemiksiz değişimleriyle dikkat çekiyor. Honda’nın geleneksel düşük tüketimli motoru, artık daha fazla keyif veriyor.

Civic’in füturistik kokpiti, önceki nesildeki versiyonun devamı niteliğini taşıyor. Göstergeler berrak, ilk alışma sürecinden itibaren her şey el altında, ergonomik olarak problemsiz. Kullanıcı modern kumandalar karşısında kendisini çaresiz hissetmiyor. Kumanda yerleşimlerinden seçilen aydınlatma tonlarına kokpit genel olarak kullanıcı dostu. Dokunmatik ekranın tepkileri hatasız, algı yüksek, tepkiler çabuk. Dijitalleşen otomobiller arasında Honda bunu iyi değerlendirenlerden.

Büyüyen boyutlarla genişlemiş kabinde ferahlık hakim, önde sportif yerleşim varken arka koltuk yolcuları için de rahatlık sunuluyor.