Yeni Jazz bayilerde

 Yeni Jazz bayilerde

Honda Jazz
İlk kez satışa sunulduğu 2001 yılından bu yana tüm dünyada 5.5 milyon adedin üzerinde satılan Honda Jazz, Avrupa’da 70’in üzerinde ödüle layık bulundu. Dünyanın dört bir yanında 7 farklı tesiste üretilen Honda Jazz, 1.3 litrelik benzinli motoru, CVT otomatik şanzıman opsiyonu ve üç farklı donanım seçeneğiyle Türkiye’de de satılmaya başlandı. Yeni Jazz da, daha önceki iki neslinde olduğu gibi çok yönlü ve esnek iç hacim özelliklerini sürdürürken yenilikçi teknoloji ve yakıt ekonomisiyle verimli olmayı başarıyor. B segmentinde cesur tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Jazz gelişmiş güvenlik sistemleriyle standartları belirleyecek.

Honda Jazz
Honda Jazz’ın uzunluğu önceki nesle göre 95 mm, dingil mesafesi ise 30 mm arttırılırken yeni platformla birlikte gerçekleşen bu boyut artışı daha geniş bir yaşam alanı olarak değerlendirildi. Honda’nın yeni global ürün stratejisinin bir parçası olarak Honda Jazz da ‘maksimum birey, minimum makine (man maximum, machine minimum)’ tasarım felsefesiyle geliştirildi. Bu felsefeyle aracın kapladığı alanı en aza indirirken, yolcuların yaşam alanını en üst seviyeye çıkartan kompakt, ancak bir o kadar da verimli bir yapıyı beraberinde getiriyor.

Honda Jazz
Yeni Jazz’da fonksiyonellik ön planda
Yeni Jazz’da Honda mühendislerinin fonksiyonellik adına sahip oldukları tüm bilgi birikimini kullandıklarını belirten Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki, “Bu yılın başında Türkiye’de gerçekleştirilen Autoshow Fuarı’nda Honda’nın 5 yeni modeli olacağını söylemiştik. Yenilenen modellerimizi beklendiği gibi birer birer Türkiye’deki müşterilerimize sunmayı sürdürüyoruz. Türkiye’de yüzde 20’lik paya sahip B segmentinde Jazz ile geri dönüş yapıyoruz ve Jazz’ın Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de fonksiyonelliği ile otomobilseverler tarafından büyük beğeni kazanacağına inanıyoruz. Özellikle akıllıca tasarlanan yeni global B segmenti platformunda, yakıt deposu aracın arka kısmında değil ortasına, yani ön koltukların altına konumlandırıldı. Böylece sınıf lideri geniş bir iç mekan elde etmeyi başardık ve Honda’nın fonksiyonelliği arttıran Magic Seats® – Sihirli Koltuklar gibi çözüm paketleri sunduk. Önceki nesilleri ikinci elde dahi zor bulunan Jazz’ın yeni neslinin de bu başarıyı sürdüreceğine eminiz” dedi.

Honda Jazz3 donanım versiyonu
Türkiye’de B segmentinin yeniden gözdesi olacak Jazz’ın giriş seviyesindeki Dream versiyonunda 8 havayastığı, araç denge kontrol sistemi (VSA), lastik basınç ikaz sistemi, şehir içi aktif fren sistemi gibi güvenlik sistemleri standart olarak sunuluyor. Yine Dream versiyonunda yer alan standart özellikler arasında 5 inçlik bilgi ekranının yanı sıra direksiyondan kumandalı müzik sistemi, iPod uyumlu USB ve ayrı AUX girişi, 4 adet hoparlör, bluetooth telefon kiti, hız sabitleyici, yağmur sensörlü silecekler, start&stop sistemi, sihirli koltuklar, LED gündüz farları ile otomatik açılan farlar ve follow-me-home far özelliği de yer alıyor. Bir üst donanım seçeneği olan Premium’da ise çarpışma uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi, trafik işareti tanıma sistemi, akıllı hız limitleyici, Honda Connect multimedya sistemi, 7 inç dokunmatik ekran, 2 adet USB girişi, HDMI girişi, ön ve arka park sensörleri, ayarlanabilir ısıtmalı ve otomatik katlanan yan aynalar standart olarak bulunuyor.

1.3 litre benzinli motora CVT otomatik opsiyonu
Yeni Honda Jazz, Honda’nın Earth Dreams ailesinin bir üyesi olan yeni 1,3 litrelik i-VTEC benzinli motorla satışa sunuldu. Yüksek performans ve verimlilik değerlerine sahip motor, manuel şanzımanın yanı sıra Premium donanım versiyonundan itibaren opsiyonel olarak otomatik CVT otomatik şanzımanla kombine edilebiliyor. Yüksek rijitliğe sahip şasi kadar konforla dinamizmi aynı potada eriten tatlı-sert süspansiyon ve geri bildirimi yüksek direksiyon sistemi de konforlu, dinamik ve güvenli bir sürüşü beraberinde getiren unsurlar olarak öne çıkıyor. Jazz’da Dream donanımı sadece manuel vitesle satılırken Premium ve Elegance seviyelerinde CVT otomatik şanzıman alınabiliyor. Sürekli değişken oranlı CVT ile vites değişimleri, eskiden olduğu gibi direksiyon üzerinden manuel olarak da yapılabiliyor.

Honda Jazz Honda Jazz
İzlenimler
2001 yılında Japonya’daki lansmanına katılıp, Tochigi’deki Honda R&D’sinde gerçekleştirilen çarpışma testini de canlı izlediğim Jazz, sınıfının sınırlarını yukarı taşıyan, güvenli, sağlam, ekonomik ve çok iyi bir otomobildi. Bu özelliklerini ikinci kuşakta da sürdüren Jazz, görünen o ki üçüncü seriye geliştirerek taşımış. Boyu 9.5 cm, aks mesafesiyse 30 cm uzayan Jazz, kabinde ve bagaj hacminde genişlemelerle geri dönmüş. Kabin içinde eşsiz ya da öncü değişken koltuklarla surf ve bisiklet taşıma imkanını rahatlayarak sürdüren otomobil, geçmişten bu yana o kadar kullanışlı ve gelişkindi ki, üçüncü nesilde tüm yeni teknolojilerin eklendiği, ileri düzeyde facelift havası seziliyor. Düğmesiz, dokunmatik orta panel, daha üst sınıf araçlarda yer alan çarpışma uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi, trafik işareti tanıma sistemi, akıllı hız limitleyici, multimedya sistemi, bluetooth telefon kiti gibi donanımlar, Jazz’ı daha üst seviyelere taşımış. Ön koltukların ısıtma sistemiyse bıraktığımız yerde duruyor. Güvenilir yol tutuş karakteri, güçlü frenler, çok zengin güvenlik donanımı ve malzeme/işçilik kalitesi kullanım keyfi ve sürüş kalitesi veriyor.

Fiyatlar
Honda Jazz Dream (manuel): 57.650 TL
Honda Jazz Premium (otomatik): 65.150 TL
Honda Jazz Elegance (manuel): 66.650 TL
Honda Jazz Elegance (otomatik): 69.150 TL