Yeni Megane Nisan ayında Türkiye’de

 Yeni Megane Nisan ayında Türkiye’de

Renault Megane
İlk kez Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda otomobilseverlerle tanıştırılan dördüncü nesil Renault Megane, Ocak ayıyla birlikte artık Avrupa yollarına çıkıyor. Ülkemize Nisan ayında gelecek olan otomobil, dinamik tasarımı kadar üst segmentten aldığı yenilikçi teknolojileriyle de çok iddialı. Megane IV ülkemizde zengin Joy, Touch, Icon ve GT-Line olmak üzere 4 ekipman seviyesi ile satılacak. Türkiye’de 1.2 litre 130 HP’lik Tce ve 115 HP’lik 1.6 litre 16V olmak üzere iki benzinli, 90 ve 110 HP’lik 1.5 dCi, 110 HP’lik 1.5dCi EDC ve 130 HP’lik 1.6dCi olmak üzere dört dizel motor seçeneği olmak üzere 6 farklı motor ile pazara sunulacak. Otomobilin 1.2 Tce 130 HP ve 1.6 dCi 165 HP modellerinde EDC otomatik vitesli versiyonları ise 2016 yılının ikinci yarısında ürün gamına ekleniyor olacak. Megane IV’ün sportif karakterli GT versiyonu ise 205 HP’lik 1.6TCe ve 165 HP’lik 1.6dCi seçenekleri ile özel sipariş ile satışa sunulacak. Üçüncü nesil R.S. üretimi 2016 sonuna kadar devam edecek. Yeni Megane’da R.S. versiyonu gelecek yıllarda üretime alınacak. Otomobilin sedan versiyonunun ise Eylül ayında Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılması bekleniyor.

Renault Megane
Portekiz’in Lizbon kenti ve çevresinde deneme sürüşüne katıldığımız Megane IV’ün sportif karakterli 205 HP’lik GT versiyonu 1.6TCe ile 165 HP’lik 1.6dCi seçeneklerini kullanma fırsatı bulduk. Her iki otomobil de C segmentinde ağırlıklarını hissettirecek özellikleriyle beğenimizi topladı. Burun yapısı çok dikkat çekici olan otomobilin özellikle arka tasarımı bir tablo güzelliğinde. C şeklindeki gündüz farları LED 3D-efektli aydınlatma kılavuzlarına sahip. Yeni Megane’ın Icon versiyonundan itibaren hem kısa hem de uzun aydınlatma fonksiyonlarına sahip Full-LED aydınlatma modülleri standart olarak bulunuyor. Bu Pure Vision LED teknolojisi halojen aydınlatma sistemlerine göre gece görüşünde dikkate değer bir iyileştirme sağlıyor. Arkadaysa, sürekli yanan LED farlar, Edge Light teknolojisi sayesinde yatay ışık imzası sunuyor. Yeni Edge Light teknolojisi sayesinde derin, koyu kırmızı bir ışık ile 3D fırça darbesi etkisi uyandırılıyor.

Renault Megane
Sınıfının en geniş hacimlisi olan kabinde kullanılan malzeme kalitesi ve gürültü yalıtımı da çok beğeni toplayacak. İç mekanda işçilik ve kaliteye büyük özen gösterilmiş. Ön göğüs için tercih edilen yumuşak dokunuşlu malzeme, kapı kaplamaları boyunca zarif biçimde uzanıyor. Bu malzeme aynı zamanda ön panelin alt kısmından orta konsola doğru da uzanıyor. Touch versiyonundan itibaren deri kaplamalı direksiyon simidi ve direksiyonun üzerinde gösterge, havalandırma, konsol ve düğme çerçevelerinde zarif krom detaylar yer alıyor. Dikkatle tasarlanmış koltuklarda kullanılan çift yoğunluklu köpük sayesinde araç yolcularına optimum konfor ve destek sağlanıyor. Koltukların şekli Yeni Espace ve Talisman’dakiler ile aynı. İlhamını iç mekan mobilyalarından ve deri ürünlerden alan özel malzemeler sıcak ve modern. Koltuklardaki ve kapı kaplamalarındaki üst dikişlerin işçiliğine Megane 3’e oranla daha fazla özen gösterildi. Otomobilde D segmenti araçlarına özgü Head Up Display, 7 inçlik renkli TFT (Thin Film Transistor) gösterge paneli, iki versiyon halinde sunulan multimedya R-Link 2 tablet (7 inçlik harita formatı veya 8.7-inch portre formatı ekran), Multi-Sense teknolojisi ve 4Control gibi teknolojilere yer verilmiş. Multi-Sense teknolojisi sayesinde kullanıcılar sürüş deneyimlerini kişiselleştirebiliyor. Gaz pedalı ve motor tepkisinin modifiye edilmesi, EDC otomatik şanzımanın vites değiştirme hızının ayarlanması, direksiyon sertliğinin ayarlanması, koltuklardaki masaj fonksiyonun (Icon versiyonunda) ve kabin aydınlatmasının ayarlanması ile gerçekleştiriliyor. Orta konsoldaki Multi-Sense tuşu tüm bu fonksiyonlara erişilmesini mümkün kılıyor. Sistem beş farklı sürüş modu sağlıyor: Neutral, Sport, Comfort, Perso ve Eco. GT versiyonunda Eco modunun yerini ‘R.S. Drive’ modu alıyor. Beş farklı iç aydınlatma seçeneği mevcut: sepya, kırmızı, mavi, mor ve yeşil. Aydınlatma ambiyansı orta konsolu ve Icon versiyonundan itibaren ön ve arka kapıları kapsıyor. Yansıttığı renk TFT ekran ve portre-formatlı multimedya ekran ile bağlantılı. Ayrıca, MULTI-SENSE teknolojisi sayesinde sürücünün üç farklı ayara bağlı olarak dijital motor sesini ayarlaması mümkün: Neutral, Comfort ve Sport.

Yeni Megane’ın kokpitinde kontrol merkezi görevini gören R-Link2 sayesinde, internet bağlantı teknolojisi ile yaşattığı sürüş deneyimini 8.7 inçlik portre ekranı ile kontrol etme imkanı sunuyor. Tıpkı Talisman’da olduğu gibi orta konsolunda büyük bir dijital ekran bulunan Megane, bu özelliğiyle sınıfında manuel kumandaları kaldıran ilk modellerden biri oluyor. Renault yetkilileri, “Bu radikal tercihle belli bir yaş grubunu gözden çıkartmış olmak bir risk değil mi?” şeklindeki sorumuzu “Dijital kumandalar çok kolay kullanılıyor, herkes kolayca alışacak” derken giderek dijitalleşen insanların gerisinde kalmak istemediklerini bildirdiler. Ama otomobilin ilk olduğu tek özelliği bu değil. GT versiyonunda yer alan Talisman’dan tanıdığımız 4Control sistemi, yeni Megane’ın segmentinde bir ilki sunmasını sağlıyor. Renault Sport tarafından tasarlanan süspansiyon sayesinde sportif ve dinamik bir yol tutuş elde ediliyor. Yeni Megane’ın dinamikleri, şasisi ve süspansiyonu, otomobilin kompakt sınıfta ön plana çıkmasını sağlayacak özellikte.

Renault Megane
Otomobilde versiyona göre aracın hızını otomatik olarak ayarlayarak öndeki araçla önceden ayarlanmış boşluğu sürekli koruyan Adaptif Cruise Control (ACC), önden çarpışmayı engellemek amacıyla frenleme yapılması gerektiğinde sürücüyü uyaran, sürücü tepki vermez veya yetersiz frenleme yaparsa devreye giren otomatik frenleme sistemi, şerit takip sistemi, sürücülerin önlerinde akan trafik ile aralarında yeterli mesafe bırakabilmelerini sağlayan Güvenli Mesafe Uyarısı (SDW), geri görüş kamerası, otomatik uzun/kısa far ayarı, ön, arka ve yan park sensörleri gibi gelişmiş donanımlar yer alıyor.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar: “C segmenti Türkiye’de binek otomobil pazarından yüzde 52,5 pay alıyor. Hatchback kasa segmentten yüzde 23 pay alıyor. C Hatchback tek başına ise binek otomobil pazarında yüzde 12 paya sahip. Türkiye’de yüksek bir paya sahip olmamasına rağmen markaların prestijli ve önemli modelleri bu segmentte yer alıyor. Yeni Megane Türkiye’de her türlü beklenti ve ihtiyaca hitap edecek geniş bir ürün gamı ile yer alıyor. Yeni Megane dinamik, zarif tasarımı ve üst segmentten aldığı teknolojileri ile rakipleri arasında öne çıkmaya hazırlanıyor. Yeni Renault Megane’ın fiyatını ise satışa sunacağımız Nisan 2016’da açıklayacağız.” dedi.

Megane IV, selefine göre daha dinamik ve daha dengeli orantılara sahip. Üçüncü nesile göre 64 mm daha uzun (4,359mm), 25 mm daha alçak (1,447mm), önde 47 mm, arkada 39 mm daha geniş iz mesafesiyle segmentinin en geniş aks aralıklarına sahip Megane IV’ün aks mesafesi de 28 mm uzayarak 2,669 mm’ye ulaşmış. Otomobilin dışarıdan fark edilen iriliği kabinde de genişlik olarak kendisini hissettiriyor. Lastikler ile gövde arasındaki boşluk azaltılarak yeni Megane’ın sunduğu kalite etkisi daha da artırıldı. Gözden geçirilen ön süspansiyon geometrisi ve daha açılı amortisörler 25 ila 30mm arası bir boşluğa sahip. Otomobilin 384 litrelik bagajı, 1247 litreye kadar genişletilebiliyor.

Renault, 4Control sistemini elektronik süspansiyon kontrolü ile bir araya getirerek otomobilin kullanım karakteristiklerinde hayati rol oynayan iki bileşenin hareketlerini verimli biçimde koordine etmeyi başardı. 4Control sistemi ile tandem biçimde işleyen elektronik süspansiyon kontrolü ani ve ciddi yön değişikliklerinde üstün yol tutuşu ve sürüş konforu sağlıyor. Virajlı yollarda aracın dengesinden ve çevikliğinden ödün vermeksizin direksiyonu biraz daha fazla çevirmek mümkün oluyor. Sistem düşük hızlarda ya da park ederken de manevra kabiliyetini artırıyor. Tübüler viraj demiri sayesinde gövde yuvarlanması en aza indiriliyor ve aracın yola “yapışması” sağlanıyor. Optimum denge için 4CONTROL sistemi arka tekerleklerin manevra açısını saniyede 100 kez hesaplıyor ve ayarlıyor. 4CONTROL her sürüş modunda devrede oluyor. Yeni Megane GT dört sürüş ayarı sunuyor (Sport, Neutral, Comfort ve Perso). Her biri farklı anlardaki değişken sürücü gereksinimlerini karşılıyor.

4CONTROL sayesinde manevra kabiliyetini artırmak için aracın arka tekerlekleri ön tekerleklerin tersi istikametine dönüyor. Söz konusu geçiş işlemi Sport modunda 80 km/s altında diğer modlarda ise 60 km/s altında meydana geliyor. Böylelikle araç kısa dingil mesafeli bir araçla benzer hassas ve dinamik kullanım özelliklerine kavuşuyor. Bu hız eşiklerinin üzerinde ise arka tekerlekler öndekilerle aynı istikamette dönerek bir üst segmente ait uzun dingil mesafeli araç hissi uyandırıyor. Bu durumda virajlarda denge hissi de artıyor.

Sport modu yeni Megane GT’nin sportif özelliklerini ön plana çıkarıyor. R.S. Drive düğmesi sayesinde bu özelliğe hemen ulaşılabiliyor. Sport modunda 4CONTROL teknolojisi kendini gösteriyor. Direksiyonun 4CONTROL özelliği ile donatılmamış bir araç göre yüzde 40 daha az döndürülmesi yeterli oluyor (diğer modlara göre yüzde 5 daha az). Bu da virajlı yollarda güven veriyor. Sport modu direksiyonun, gaz pedalının ve motor/vites kutusunun koordineli çalışmasını sağlıyor.
Neutral mod ise araç çalıştırıldığında kendinden seçilir ve sportiflik ile konfor arasında optimum dengeyi sunar.
Comfort modu çeşitli fonksiyonları ekonomi ayarına getirerek yakıt tüketimini optimize eder.
Perso modu sürücüler tarafından anlık ruh hallerine göre konfigüre edilebilmekte.

Yeni Megane GT’de, Renault Sport mühendisleri tarafından geliştirilen Launch Control ve Multi-Change Down adlı iki özel teknoloji yer alıyor; Launch Control daha hızlı bir kalkış sağlıyor; Multi Change Down ise hızlı vites küçültme sağlıyor.

Renault Megane
Megane GT’nin süspansiyon sistemi Renault Sport’un uzmanlığı ile özel ayarlara tabi tutuldu. Ancak bu arada aracın konforundan ve çok yönlülüğünden ödün verilmedi. Megane GT’de aynı zamanda yeni yaylar, amortisörler, denge demirleri ve direksiyon sistemi yer alıyor. Yaylar ve amortisörler daha iyi sürüş konforu sunuyor ve günlük kullanımı kolaylaştırıyor. Fren disklerinin çapı yeni Megane’dakinden (önde 320mm / arkada 290mm) 30 mm daha geniş. Bu da durma kuvvetini artırıyor.

Siparişle ithal edilecek Megane GT-Line ise sportif dış tasarımı GT line’a özel iç tasarım paketi ile bir araya getiriyor. Megane GT-Line’da spesifik, sportif bir ön tampon bulunuyor. Alttaki hava giriş kanalı daha geniş ve her iki yanında menfezler yer alıyor. Kendine haz petek desenli alt ızgara ile birlikte üst ızgara Yeni Megane ile aynı. Yeni Megane GT Line’ın yan kanatlarında ve arka kısmında özel GT line logosu yer alıyor. Yeni Megane GT Line standart olarak 17’’ Dark metal alüminyum alaşımlı jantlara sahip. Ayrıca yeni Megane’da yer alan18”alüminyum alaşımlı jantlar GT Line versiyonunda da opsiyonel olarak seçilebiliyor. Yan aynalar, difüzör ve öndeki yan hava kanalları da Dark metalden imal edildi. Megane GT-Line’ın kabini şık ve sportif. Kişiyi sarmalayan koltuklar ilave yan destek sağlıyor ve entegre başlıklar, mavi üst dikiş ve spor logoları ile sunuluyor. Kabin içerisindeki düz alanlarda göze çarpan mavi tonları ve üst dikişler Iron Blue gövde rengiyle uyum içinde. Ön panelde ise Yeni Megane ile aynı TFT ekran yer alıyor. Özel direksiyon simidi ise daha iyi tutuş sağlıyor. Ön çamurluklarda bulunan GT-Line logosu ön panel döşemesinde de göz çarpıyor.Bu versiyon, sportif hatchback isteyip R.S.’in fiyatına ulaşamayanlar için çok çekici bir seçenek olacak.