Yeni Nissan X-Trail için ön siparişler başladı

Nissan X-Trail www.e-motoring.com
Baştan sona yeniden tasarlanan X-Trail, Nissan ürün gamına ve pazara “sınıf liderliğini” temsil edecek stil sahibi ve pratik kullanım sunan özellikleri ile öne çıkıyor. Ağustos ayında 98.900 TL’den başlayan fiyatla Türkiye’de satışına başlanacak olan üçüncü jenerasyon X-Trail, SUV segmentinde Nissan’ın yeni bir başarı hikayesinin başlangıcını ifade ediyor. Yeni Nissan X-Trail için ön siparişler açılmış durumda. Tek bir dizel motorla satılacak olan X-Trail’de fiyat farklılıklarını çekiş, ekipman ve şanzıman seçenekleri belirliyor. Önden çekişli ve manuel şanzımanlı X-Trail, 98.900 TL’lik giriş seviyesi modelini oluştururken geliştirilmiş CVT otomatik şanzımana sahip versiyon 113.000 TL’den başlıyor.

Nissan X-Trail www.e-motoring.com
Yeni X-Trail, temelleri sarsan X-Over modellerinden gelen esinlenme ile yeni fikirler ve teknolojileri, Nissan’ın kanıtlanmış 4×4 mirası ile birleşiminden doğan yeni X-Trail SUV segmentini ve beklentileri yeniden tanımlayacak. Gücünü yeni nesil 130 PS’lik güçlü ancak tutumlu olan 1.6 litrelik turbo dizel motordan alan X-Trail, ideal ve dengeli ekonomiyi mükemmel bir sunumla tüm hızlarda ortaya koyabiliyor. Bu güç aynı şekilde Nissan’ın yeni nesil sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi All Mode 4×4-i teknolojisi ile de alınabiliyor. Nissan tarafından yeni geliştirilmiş olan Güvenlik Kalkanı ve Sürüş Kontrol Sistemi ikilisi yeni X-Trail kullanıcısına güvenlik ve konfor ile donatılmış keyifli sürüş imkanı sağlıyor. Yeni X-Trail’de 6 ileri manuel düz vites ve yeni X-tronic otomatik vites şanzıman seçeneği bulunuyor.

Nissan X-Trail www.e-motoring.com
Yeni X-Trail fark yaratacak
Gösterişli ve stil sahibi çizgilerin birleşiminden ortaya çıkan güçlü görünümü ile yeni X-Trail sıradan SUV araçların bulunduğu bu segmente yeni standartlar getirerek tasarımda çıtayı yükseltiyor. Bir önceki X-Trail modelinde bulunan köşeli yapıdan ayrılarak daha yumuşak bir tasarımın da arazi kabiliyetlerinden ödün vermeden sunulabileceğini kanıtlayan çizgiler yeni nesil SUV tasarımında öncü olmayı hedefliyor. Kabin içinde halılardan döşemelere kadar lüks donanımıyla dikkat çeken X-Trail, ülkemizde sadece 7 koltuklu olarak satılacak. Bagaj hacmi üçüncü koltuk sırasının durumuna bağlı olarak ihtiyaca göre genişletilebilen araçta, her bir koltuk sırası arkaya doğru yükseltilerek yerleştirilmiş. Böylece tüm yolcuların yol manzarasına sahip olması hedeflenmiş.

Nissan X-Trail www.e-motoring.com Nissan X-Trail www.e-motoring.com
Eski nesile göre yeni X-Trail boy olarak 17mm ve aks aralığı olarak 76mm daha uzun tasarlanmış olup iç mekanda daha fazla yaşam alanı sunuyor. Ayrıca yeni model 300mm daha geniş ve 5mm daha alçak yapıda tasarlanmasına rağmen zemin yüksekliğinden ödün verilmeden 210mm olan ölçü korunabilmiş. Yeni X-Trail eskisine kıyasla 90 kg daha hafifletilirken gövde yapısında %50 yüksek dayanımlı çelik malzeme kullanımına yer verilmiş.

Nissan X-Trail www.e-motoring.com
Akıllı teknolojilere sahip
Akıllı Park Sistemi ve Çevre Görüş Sistemi ile park alanının uygunluğunu otomatik olarak ölçerek direksiyona müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak park ediyor. Çevre Görüş Sistemi, gelişmiş resim işleme teknolojisi ile sürücüye ‘kuşbakışı’ bir görünümle sunuyor. Yeni X-Trail de Nissan Güvenlik Kalkanı sıfır kaza vizyonuna paralel olarak sürücü ve yolcuların güvenliğini artırmak için dizayn edilen bir dizi özellik içeriyor. Bunlar arasında; Hareketli Nesne Algılama Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Otomatik Çarpışma Önleyici Sistem, Yorgunluk Algılama Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Otomatik Uzun Far Asistanı, Akıllı Park Asistanı bulunuyor.

Nissan X-Trail www.e-motoring.com
All Mode 4×4-i ile off-road ruhu korunuyor
Nissan’ın sınıfının lider standartlarını devam ettiren yeni X-Trail modelinde, gelişmiş dört çekerli sürüş sistemi All Mode 4×4-i yer alıyor. Orta konsoldaki döner bir düğmeyle kontrol edilen sistem, iki çekiş, Auto veya sürekli dört çekiş sunan Lock modlarını sunuyor. ‘Varsayılan’ Auto modunda sistem, teker dönüşünü tahmin etmek ve saatte 80 km’ye kadar hızlarda gerektiğinde çekişi ön ve arka akslara dağıtmak için sürekli olarak gaz açıklığını, motor hızını ve çekişi takip ediyor.

Nissan’ın motor boyutlarını küçültme yaklaşımına paralel olarak yeni X-Trail’de yer alan 320 Nm çekiş üreten dört silindirli 1.6 litre 130 HP’lik dCi motor, hem daha verimli hem de daha çevre dostu. Manuel vites seçeneğinde CO2 emisyonu 129g/km iken Nissan’ın gelişmiş X-tronic otomatik vitesli versiyonunda 135g/km. Nissan’ın All Mode 4×4-i şanzımanıyla donatılmış versiyonlarda ise emisyon değeri 139g/km.

İlk iki X-Trail jenerasyonunun köşeli hatlarına veda edilip çok daha modern Qashqai’nin tasarım çizgisine yakınlaşılan araç için “Bir üst segmentte daha büyük, daha lüks ve daha donanımlı Qashqai” nitelemesi yapmak mümkün. Ama birçok tasarım detayıyla kendine özel bir araç. Tampon, farlar, gündüz farları hep özgün. Kokpitte de bambaşka bir araçla karşılaştığımızı hemen fark ediyoruz. Qashqai’den 10 cm daha yüksek olan X-Trail’in aks mesafesi 60 mm daha fazla. Boyuysa 266 mm daha uzun. CSUV’ler arasında farkını hissettirecek araçla kısa bir test sürüşü gerçekleştirdik. Çok konforlu hissettiren yeni X-Trail, güvenlik özellikleriyle de etkileyici bir görüntü çizdi. Gerçi tümünü kapatmak mümkün ama çalışır durumdayken uyarı seslerinin fazlalılığı, tıpkı Volvo modellerindeki gibi sürücüye işine biraz fazla karışılıyormuş gibi hissettirebiliyor. Tabii bunlara ihtiyacı olan sürücüler de fazlasıyla mevcut. Daha uzun test sürüşümüzde Nissan X’Trail’i ayrıntılı olarak değerlendireceğiz.