Yeni 208 Advertisement

Yeni Peugeot 3008 Türkiye’de

 Yeni Peugeot 3008 Türkiye’de

yeni-suv-peugeot-3008_03

Peugeot’nun 2008 yılında crossover olarak çıkıp, yeni jenerasyonda yeniden yaratılarak yola SUV modeli olarak devam edecek olan 3008 ülkemizde satışa sunuldu. Uzun zamandır beklenen yeni Peugeot 3008, son beş yılda yaklaşık üç kat büyüyen C-SUV segmentine, tasarımı, üstün donanımları ve gelişmiş teknolojisi ile yeni bir soluk getiriyor. Peugeot 3008, Access, Active, Allure ve GT-Line olmak üzere dört farklı donanım paketi ile 87.900 TL’den başlayan fiyatlarla 22 Ekim’de satışa sunuldu. Yeni Peugeot 3008’in markanın SUV stratejisinde yeni bir sayfa açması hedefleniyor.

Dış tasarımı ile dikkat çeken yeni 3008, yüksek omuz çizgisi, güçlü ve keskin ön tasarımı ile rakiplerinden farklı ve heybetli bir görünüme sahip. Bu heybetli görüntüyü tamamlayan yeni ızgarası, yeni far tasarımı, 19” aluminyum alaşımlı jantları, krom detayları ve LED ışıkları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ön kısımda başlayan iddialı tasarım çizgisi, arkada aslan pençesi 3D LED stopları birleştiren parlak siyah bant ile devam ediyor. Segmentinde sadece Peugeot 3008’de sunulan Black Diamond parlak siyah tavan ise aracın premium tasarımını tamamlıyor.

Bir önceki nesil 3008’e göre 62 mm artırılan dingil mesafesi ile segmentinin en iyi diz mesafelerinden birisini sunan Peugeot 3008 kabin içi konforunda da iddiasını ortaya koyuyor. Yeni 3008, bir önceki nesilden 82 mm daha uzun ve benzer genişliğe sahip, yerden yükseklikte 22cm ile fark yaratırken bir önceki nesile göre 1cm azalan toplam yükseklik, yeterli baş mesafesi sunmasının yanında aerodinamik özellikleri geliştiriyor. (0,32Cx)

yeni-suv-peugeot-3008_05

Geliştirilmiş i-Cockpit’in sunulduğu iç mekan, kapı içi ambiyans ışıkları, özel kumaş konsol döşemesi ve krom detayları ile sınıfının kalite çıtasını daha da yükseğe ve farklı bir boyuta taşıyor. Yeni nesil Peugeot i-Cockpit ile kullanıcıların tüm sürüş hislerini harekete geçiren Peugeot 3008, bugüne kadar sunulmamış bir sürüş deneyimi vadediyor.

Yeni nesil i-Cockpit’in en önemli öğelerinden birisi olan Full Dijital gösterge paneli, segmentinde sadece Peugeot 3008’de en alt versiyondan itibaren standart olarak sunuluyor. 12,3 inç boyunda tamamen kişiselleştirilebilir animatik göstergeler, farklı bir sürüş keyfi sunuyor. Orta bölümde konumlandırılan 8 inç kapasitif ekran, kablosuz şarj, Apple Carplay gibi üst düzey teknolojik özellikler ve FOCAL müzik sistemi kabin içinde premium sürüş konforu sunuyor.

Peugeot 3008, sunduğu tasarım, konfor ve teknolojik özelliklerinin yanı sıra gelişmiş güvenlik sistemleri ile de dikkat çekiyor. Aktif şerit takip sistemi, aktif kör nokta uyarı sistemi, adaptif hız sabitleme sistemi (tamamen durdurma özelliği ile), aktif güvenlik frenleme sistemi, yorgunluk algılama sistemi, aktif trafik işareti tanıma sistemi, güvenli takip mesafe uyarı sistemi, akıllı far sisteminden oluşan ileri sürüş destek sistemleri ile yolculuklar minimum stres, maksimum güven ve keyifle gerçekleşiyor.

Peugeot 3008’de sunulan bir çok özellik kullanıcıların gündelik hayatlarını kolaylaştırmakla birlikte aynı zamanda daha da konforlu bir sürüş sunuyor. Yeni 3008 ile birlikte sunulan otomatik bagaj sistemi ile bagaj kapağı tek bir ayak hareketi ile açılıp kapatılabiliyor. Üst paketlerde sunulan deri koltuk özelliğinde ise 5 farklı masaj seçeneği (segmentinde sadece Yeni 3008’de sunuluyor), koltuk hafızası ve ısıtma özellikleri dikkat çekiyor. Kabin içi konforunu en üst seviyeye taşımak adına sunulan ve kapasitif ekrandan elektronik olarak kişiselleştirilebilen 3 farklı parfüm seçeneği ise segmentinde sadece Yeni 3008’de sunuluyor.

yeni-suv-peugeot-3008_04

 

Otomobilde ağırlığı azaltılmış, yüksek dayanımlı, kalitesi kanıtlanmış EMP2 platformu, gerçek blue teknolojisine sahip dizel BlueHDi, ödüllü Turbo PureTech benzinli motorları kullanılıyor. Tüm bu özellikler motordan gelen gücü ve torku yüksek bir verimle yola aktaran ve kullanıcıların beğenisini kazanan EAT6 tam otomatik şanzıman ile birleştiğinde sınıfının en iyi performans ve yakıt ekonomisi değerlerini sunuyor. 2015 ve 2016 yıllarında üstüste kategorisinde yılın motoru seçilen 1,2L PureTech 130 S&S motor 115 g/km CO2 emisyon salınım değerine imza atarken, 6 vitesli otomatik şanzımanlı 1.6L THP 165 S&S ise sadece 129 g/km of CO2 misyon salınım değerine imza atıyor. Ürün gamında üç adet benzinli motor/şanzıman kombinasyonu yer alıyor:

  • 2L PureTech 130 S&S 6MT 6 vitesli manuel şanzıman
  • 2L PureTech 130 S&S EAT6 vitesli otomatik şanzıman
  • 6L THP 165 S&S EAT6 vitesli otomatik şanzıman

Peugeot’nun diğer modellerinde de kullanılarak segmentin en iyi tüketim ve emisyon değerlerini sunan BlueHDi teknolojisine sahip dizel motor manuel ve otomatik şanzıman kombinasyonları ile Yeni SUV 3008’e hayat veriyor:

  • 6L BlueHDi 120 S&S 6MT 6 vitesli manuel şanzıman
  • 6L BlueHDi 120 S&S EAT6 vitesli otomatik şanzıman

Peugeot 3008, şüphesiz safkan bir arazi olamayacak kadar zarif görünen bir şehir SUV’u. Ama bu demek değil ki görüntüden ibaret. Özellikle yağışlı durumlarda zorlaşan yol koşullarında pes etmemesi için yeterince teknolojik donanımlara sahip. Advanced Grip Control sistemi sayesinde Yeni Peugeot 3008 SUV, farklı yol koşullarına adapte olarak sürücüsüne güven veriyor. Advanced Grip Control; orta konsolda bulunan düğme üzerinden kontrol edilen ve Normal, Kar, Çamur, Kum, ESP kapalı olmak üzere beş faklı sürüş modu sayesinde optimize edilmiş çekiş, 18 inçlik M+S (Mud&Snow / Çamur ve Kar) tipi özel lastikler ve HADC (Hill Assist Descent Control / Eğim iniş destek sistemi) adında tamamen yeni bir eğim iniş yardımcısı gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Advanced Grip Control, 2017 yılında 3008’de sunulmaya başlanacak. Advanced Grip Control ile sunulan eğim iniş destek sistemi Hill Assist Descent Control (HADC) dik yamaçlarda bile güvenli ve kontrollü bir şekilde aracın ilerlemesini sağlıyor. Sistemdeki asıl yenilikçi özellik ise aracı 3 km/s gibi son derece düşük bir hızda tutarak en zor koşullarda bile kontrollü ve güvenli bir iniş sağlaması. Söz konusu özellik orta konsolda bulunan bir düğme ile kontrol ediliyor.

Made in France

Peugeot’nun Fransa’daki Sochaux Fabrikası’nda üretilen 3008 için Trémery ve Douvrin fabrikaları da tüm motor seçeneklerini üretiyor. Tüm bu yenilikler ile SUV dünyasına farklılık getiren ve çıtayı yükselten Yeni Peugeot 3008, sınıfının en önemli oyuncularından biri olmayı hedefliyor.