Yeni Swift sahneye çıktı

 Yeni Swift sahneye çıktı

Umit Kararslan

Japon otomobil üreticisi Suzuki, bu yıl 87. kez düzenlenen Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni Swift’in Avrupa tanıtımını gerçekleştirdi. Avrupa’da Yeni Suzuki Swift’in Nisan 2017’den itibaren satışa sunulması planlanıyor. Kompakt otomobil üretiminde uzmanlaşan ve bu konudaki iddiasını ürettiği otomobillerle ortaya koyan Suzuki, Swift ile mücadele edeceği segmentte fark yaratacak. 1950 yılından bu yana kompakt otomobil üretiminde uzmanlaşan Suzuki, önümüzdeki 100 yıl boyunca sürdürülebilir büyümeyi desteklemek amacıyla küresel ölçekte başlattığı “SUZUKI NEXT 100” orta vadeli yönetim planını hayata geçirdi. Suzuki’nin “müşteriye odaklanmayı” temel alan yeni stratejisinin, üretimde kaliteyi artırmak, benzersiz ürünler yaratmak, teknolojik gelişim ve üretim yeteneğini artırmayı amaçladığını söyleyen Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “Bu stratejinin bir diğer önemli parçasını da yeni platform stratejisi oluşturuyor. Formunu koruyan ve düşürülmüş ağırlığı ile öne çıkan yeni nesil platformun kullanıldığı Suzuki modelleri, düşük yakıt tüketimi, çarpışma güvenliği, iç hacim verimliliğinin yanı sıra; sürüş esnasında ihtiyaç duyulan yol tutuş, hızlanma ve frenleme konularında da beklentilerin üzerinde bir performans sunuyor. Önümüzdeki dönemde öncelikli olarak Suzuki’nin bu bilinçle ürettiği modeller ile Türkiye’de yeniden markamızı hak ettiği noktalara ulaştıracağız.” diye konuştu.

Yeni Suzuki Swift Avrupai tasarım, çevik ve atak sürüş özellikleri ve sportif olduğu kadar kullanışlı bir iç mekan gibi özelliklerle öne çıkıyor. Yeni Suzuki Swift bir önceki modele göre 20 mm daha geniş bir dingil mesafesi sunuyor. Artan dingil mesafesi daha geniş yaşam alanı ve daha geniş bagaj hacmini müjdeliyor. Hacmi 54 litre artarak 265 litreye ulaşan bagaj güncel Swift ile kıyaslandığında 40 mm daha geniş yapısıyla çok daha kullanışlı bir yapı sergiliyor. Yeni Suzuki Swift güncel nesil ile kıyaslandığında birçok alanda evrim niteliğinde bir gelişme kaydetmiş durumda. Öncüsüne oranla 120 kg daha hafif*1 bir yapıya sahip olan yeni Suzuki Swift; %5 daha fazla yakıt verimliliğine sahip Dualjet motor, %3 daha sessiz yapı, %8 daha aerodinamik gövde, 0,4 metre daha kısa dönüş yarıçapı, arka koltuklarda 23 mm daha fazla dikey ve yanal baş mesafesi, ön koltuklar arasında 20 mm daha fazla boşluk ve %25 daha fazla bagaj hacmi gibi özelliklerle öne çıkıyor.

90 HP gücündeki 1.2 Dualjet ve 112 PS gücündeki 1.0 Boosterjet olmak üzere yüksek verimlilik seviyesine sahip motorlar etkileyici bir performansla düşük tüketim değerlerini aynı potada eritiyor. Yeni Suzuki Swift, 1.2 Dualjet ve 1.0 Boosterjet olmak üzere her biri yüksek verimlilik seviyesine sahip iki adet küçük hacimli benzinli motorla üretiliyor. Giriş seviyesi olarak sunulan sıralı dört silindirli, çok nokta enjeksiyonlu atmosferik 1242 cc’lik motor 90 HP güç ve 120 Nm tork üretiyor. Sıralı üç silindirli, direkt enjeksiyonlu turbo beslemeli benzinli motor ise 998 cc hacimden 112 PS güç ve 170 Nm (otomatik şanzımanlı versiyonda 160 Nm) tork değerleriyle son derece atak ve dinamik bir sürüş performansı vaat ediyor. 1.2 Dualjet motorda manuel şanzıman dışında hızlı ve seri vites geçişlerine sahip CVT şanzıman sunulurken 1.0 Boosterjet motorda 6 kademeli bir otomatik şanzıman alternatifi bulunuyor. Ayrıca 1.2 Dualjet motor versiyonunda dört tekerlekten çekiş sistemi de sunuluyor. Her iki motor da düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerleriyle çevre dostu bir yapı sergiliyor. Yeni Suzuki Swift 1.2 Dualjet motor ve manuel şanzıman kombinasyonuyla 100 km’de ortalama 4,3 litre yakıt tüketirken SHVS ile yakıt tüketimi 4,0 lt/100 km’ye düşüyor ve CO2 emisyon salınımı ise 98 gr/km’den 90 gr/km’ye düşüyor.

Yeni Swift Suzuki’nin kamera ve lazer sensörlerle çalışan gelişmiş ileri algılama sistemini*3 kullanılan ilk Suzuki modeli olarak öne çıkıyor. Sistem otonom Acil Durum Fren Desteği, Şeritten Çıkma Uyarısı ve Uzun Far Yardımcısı da dahil gelişmiş güvenlik fonksiyonlarını beraberinde getiriyor. Sistemde ayrıca Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemini desteklemek üzere milimetrik dalga radarı da yer alıyor.