Yeni Symbol sınıfının teknoloji sembolü mü?

 Yeni Symbol sınıfının teknoloji sembolü mü?

Renault Symbol www.e-motoring.com
Renault, İstanbul Autoshow Fuarı’nda dünya prömiyerini gerçekleştirdiği yeni Renault Symbol’ü satışa sundu. Yeni Symbol 13 Şubat 2013 tarihinde 27.990TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye pazarında iki farklı donanım seviyesi ile satışa sunuldu. Otomobil Citren C-Elysee, Peugeot 301 ve Chevrolet Aveo Sedan ile B sedan segmentinde çetin bir mücadelenin içinde yer alacak. 1999 yılından bu yana Bursa’da üretilmekte olan otomobil artık Romanya’daki Dacia tesislerinde üretiliyor. Selefine göre boyu 9 cm uzayan Symbol’ün eni 5 cm genişlerken aks mesafesi de 16 cm uzatılmış. Bu artışlar otomobilin kabininde önemli ferahlama avantajı sağlamış.

Renault Symbol www.e-motoring.com Renault Symbol www.e-motoring.com
Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk üç otomobili arasında yerini her zaman koruyan Renault Symbol markanın yeni tasarım anlayışına uygun olarak tasarlanmış ön yüzü, yeni ve konforlu iç mekanı, çok daha donanımlı yeni versiyonları ve yeni motor seçenekleri ile öne çıkıyor.
Yeni Symbol, Yeni Renault kimliğini yansıtan ön yüzü sayesinde daha dinamik ve daha modern bir tasarıma sahip. Yeni Symbol daha teknolojik! 7’’ dokunmatik ekranlı Navigasyon Multimedya Sistemi Renault R-Nav, elektronik klima ve tüm versiyonlarda standart olarak sunulan USB ve bluetooth müzik ve telefon bağlantısı gibi bir dizi teknolojik yenilikle zenginleştirildi. Hız Ayar ve Sınırlayıcı, Arka Park Sensörü gibi sürüş konforunu arttıran ve bir üst segmentte görmeye alıştığımız yeni konfor ekipmanlarını sunuyor.
Otomobili tüm versiyonlarında standart olarak bulunan ABS, AFU, ESP, ASR, sürücü ve yolcu hava yastıkları, ISOFIX çocuk koltuğu sabitleyici, emniyet kemeri ikazı gibi donanımlar ile hem aktif hem de pasif güvenlik unsurlarıyla tüm yolcuları için etkin bir koruma sağlanıyor. Otomobil yeni 0,9 cc hacimli 90 HP’lik turbo motoruyla 100 km’de 5,2 lt yakıt tüketimi ile ekonomik sürüş keyfi sağlıyor. Üç silindirli olan bu motorun yeni ECO Mode özelliği sayesinde 10%’na varan yakıt tasarrufu imkanı sunuyor. Yeni Renault Symbol’ün güvenilirliği 3 yıl veya 100.000 km garanti ile destekleniyor.

Renault Symbol www.e-motoring.com
Aybar: “Renault’nun rönesans döneminin otomobili”
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar: “Renault markasının 14 yıldır süren binek otomobil liderliğinde büyük katkısı olan modeli Symbol, Yeni Clio ile başlayan markanın yeni tasarım anlayışını yansıtıyor. Yepyeni tasarımı ile müşterilerimizin beğenisini toplamaya devam edecek ve pazarda iddiasını sürdürecektir.” derken otomobili “Yeni Symbol, Renault’nun yeni tasarım kimliğine sahip yepyeni bir model. Markanın her yeni modelinde olduğu gibi öndeki Renault logosu artık daha büyük ve gözalıcı. Yeni Symbol’ün iç ambiyansı da hem estetik unsurları, hem artan malzeme kalitesi, hem de yeni bir ergonomi anlayışıyla fark yaratıyor.” sözleriyle anlattı.

Renault Symbol www.e-motoring.com Renault Symbol www.e-motoring.com
Bir üst segmentte görülebilecek konfor ve teknoloji
Yeni Symbol, 5 yetişkin yolcuya büyük bir konfor sağlamak üzere tasarlandı. Yeni Symbol’ün arka koltukları yolculara çok daha geniş bir hacim sunarken; 510 lt’lik bagaj hacmi sınıfında fark yaratıyor. Yeni Symbol, Renault’nun uluslararası pazardaki müşterilerinin de taleplerine bağlı olarak daha yüksek bir ekipman seviyesi ile sunuluyor: Konfor ve teknoloji seviyesi ise 7’’ dokunmatik ekranlı Navigasyon Multimedya Sistemi Renault R-Nav, elektronik klima ve tüm versiyonlarda standart olarak sunulan USB ve bluetooth müzik ve telefon bağlantısı, hız ayar ve sınırlayıcı, arka park sensörü gibi bir dizi yenilikle zenginleştirildi.

Yeni Symbol’de güvenlik konusunda da tüm ihtiyaçlarınız düşünüldü. Tüm versiyonlarda standart olarak bulunan ABS, AFU, ESP, ASR, sürücü ve yolcu hava yastıkları, ISOFIX çocuk koltuğu sabitleyici, emniyet kemeri ikazı gibi donanımlar ile hem aktif hem pasif güvenlik unsurlarıyla tüm yolcuları için etkin bir koruma sağlanıyor.

Renault Symbol www.e-motoring.com
Ekonomi ve Performans’ın “Symbol”’ü
Yeni Renault Symbol’de Renault markasının kendini kanıtlamış motor teknolojisinin en son örneklerini bulmak mümkün. Benzinli motor seçenekleri olarak; Yeni 0,9 lt Turbo 90 HP ve 1.2 16V 75 HP yer alıyor. Dizel olarak ise, Renault’nun yıllardır hem sağlamlığı hem de ekonomik olması ile kendini defalarca kanıtlamış 1.5 dCi 75 HP piyasaya sunuluyor. Bu motorlar, Euro 5 çevre standartlarına uyum gösteriyorlar. Diğer yandan Eco sürüş modu ile yüzde 10’a kadar yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Yeni Symbol’ün hem benzinli hem de dizel motor seçenekleri, kullanım maliyetlerinin düşüklüğü ile sınıfının standartlarını yeniden belirliyor. Yeni nesil motor seçenekleri ile hem yüksek performanslı, hem de her zamankinden daha düşük tüketimli ve çevreye saygılı. Yeni Symbol, gerek dizel gerekse benzinli versiyonlarında son derece tutumlu: 1.5 dCi 75 HP motorda 100 km’de sadece 3,9 lt (km’de 103 g CO2), 0,9 Turbo 90 HP benzinli motorda ise 100 km’de 5,2 lt (km’de 119 g CO2) tüketim değerleri sunuyor.

Joy ve Touch donanım seviyeleriyle satılacak olan otomobilin 1.2 litrelik versiyonu 27.990 TL, 0.9 lt’lik versiyonu 33.490 TL ve 1.5 lt’lik dizel versiyonu da 36.490 TL (Joy) ve 37.490 TL (Touch) fiyatlarla satılıyor.

4 Yorumlar

  • Yeni tasarım anlayışı falan değil, bildiğin 2004 tasarımlı Dacia Logan’ın makyajlı ve süslenmiş hali… Bu sınıfta bir otomobilin en pahalı tipinin 38 Bin TL etiket taşıması da ayrı bir mesele…ve üstelik Doğu Avrupa’dan ithal :/

  • Guvenlikte kac yıldizi var demistiniz duyamadim?

  • galiba bu gdişle orjinal Renault modeli kalmayacak. Symbol Dacia Logan uyarlaması, Latıtude, Fluence, Koleos Samsung SM serilerinin uyarlaması. Garip sedan ve çakma suv zevklerimizin geldiği nokta, daha iyisini beklememek lazım.

  • Bu araç Türkiye piyasasına Dacia Logan olarak çıksaydı daha uygun olacaktı.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.