Yeni X6 Aralık ayında Türkiye’de

 Yeni X6 Aralık ayında Türkiye’de

Yeni BMW X6  www.e-motoring.com
3.0 litre ve 258 HP’lik sıralı altı silindirli dizel motorlu BMW X6 xDrive30d Aralık ayından itibaren Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’nda satışa sunuluyor. BMW’nin Amerika/Spartanburg Tesisi’nde üretilmekte olan lüks SAV (Sport Activity Vehicle), markanın yeni tasarım anlayışı doğrulrusunda geçtiğimiz aylarda yenilenmiş ve Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı. Yeni BMW X6’nın tasarımı, bir BMW X modelinin sağlamlığını ve çok yönlülüğünü, markanın Coupé modellerine özgü sportif şıklığıyla bir araya getirirken donanm paketleri yeni BMW X6’nın özgün stilini daha da öne çıkarıyor. M Sport paketi ise otomobilin dinamik karakterini gözle görülür şekilde etkileyen, özel olarak seçilmiş ayrıntılar içeriyor.

Yeni BMW X6’da bi-xenon farlar, 19 inç hafif alaşım jantlar, otomatik bagaj kapağı ve direksiyon üzerinde vites kulakçıklarına sahip sekiz ileri Steptronic şanzımanın yanı sıra deri kaplama, iki bölgeli klima kumandası, otomatik karartmalı dikiz aynası ve BMW ConnectedDrive’dan Sürüş Asistanı Güvenlik Paketi gibi önceki modelden çok daha zengin donanımlar standart olarak sunuluyor. Bagaj kapasitesi, selefine göre 75 litre daha artırılan X6’da 580 litrelik hacim 1525 litreye kadar artırılabiliyor.

Yeni BMW X6’nın dikkat çekici şekilde artırılmış performansına eşlik eden özellikler arasında ortalama yakıt tüketiminde yüzde 22’ye kadar tasarruf sağlayan BMW TwinPower Turbo teknolojisi, standart olarak sunulan sekiz ileri Steptronic şanzıman, geniş BMW EfficientDynamics teknolojisi, ağırlıktan tasarruf sağlayan optimize ve gelişmiş aerodinamik özellikler yer alıyor.
Standart ve sürekli aktif durumda akıllı dört çeker sistemi, BMW xDrive, gereken durumlarda çekişi, hareket yönü dengesini ve viraj dönüş dinamiklerini optimize eder. Gelişmiş dinamik özellikler için xDrive opsiyonel olarak Dinamik Performans Kontrolü dahil olmak üzere adaptif süspansiyon paketleriyle birleştirilebilir.

BMW-X6
Genişletilmiş BMW EfficientDynamics teknolojisi
Araçta sunulan COMFORT, SPORT ve SPORT+ ayarlarının yanı sıra, orta konsol üzerinde yer alan Sürüş Deneyimi Kontrolü de sürücünün ECO PRO modunu etkinleştirebilmesini sağlıyor. ECO PRO modunda, motor yönetimi, hızlanma tepkisi ve şanzıman özellikleri; yakıt verimliliğini, düşük devirli sürüş tarzını destekleyecek şekilde sistematik olarak uyarlar. Aynı zamanda ECO PRO modu ekstra verimlilik sunan bir enerji yönetimi için, klima kumandası, ısıtmalı koltuklar ve ısıtmalı dış aynalar gibi elektrikle çalışan fonksiyonları da programlar. Bununla birlikte, ECO PRO modundayken “Seyir Modu” sayesinde, 50-160 km/sa arasındaki hızlarda sürücünün ayağını gazdan çekmesiyle, aktarma organlarının motordan ayrılması sağlanarak yakıt tüketimi asgari seviyeye indirilir ve otomobilin sadece rüzgârla yol alan yelkenli bir tekne gibi akıcı bir seyir sağlanır. Bu özellik ile yeni BMW X6’nın motor freni olmadan seyredebilmesine olanak sağlandığından, yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkar.

Opsiyonel Professional Navigation Sistemi yakıt açısından en verimli ECO PRO navigasyon rotalarının seçilebilmesini sağlar. Rota rehberlik fonksiyonu etkinleştirildiğinde Proaktif Sürüş Asistanı yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla örneğin virajlara veya hız limiti bulunan yollara yaklaşırken sürücüye gaz pedalından ayağını tam olarak ne zaman çekmesi gerektiğini söyler.
Dört çeker deneyimi de kontrol ekranındaki yeni xDrive durum ekranıyla birlikte daha da zenginleştirilmiştir. Standart olarak sunulan bu özellik geliştirilmiş 3D grafikleriyle gövdenin savrulması ve yatmasıyla ilgili gerçek zamanlı bilgiler sunar. Professional Navigation Sistemi bulunan otomobillerde gösterge panelinde ek olarak bir pusula da görüntülenir. Aynı zamanda standart Eğim İniş Kontrolü (HDC) sistemi de zorlu bir zeminde güvenli ve kendinden emin şekilde ilerlemeyi sağlar.

BMW-X6
Sürüş Asistanı güvenlik paketi yeni BMW X6’da standart
Fren fonksiyonlu cruise control öğesine ek olarak yeni BMW X6’nın standart özellikleri arasında Sürücü Asistanı güvenlik paketi de yer alır. Bu kamera tabanlı sürücü yardım sistemi otomobil 70 km/sa’in üzerindeki hızlarda ilerlerken istendiği zaman kullanılabilecek Şerit Terk Uyarısı özelliğini içerir. Şerit Terk Uyarısı sürücünün istem dışı olarak bulunduğu şeridin dışına çıkması durumunda, gösterge panelinde görüntülenen görsel bir sinyalle ve direksiyonu titreterek sürücüleri uyarır. Bu pakete aynı zamanda Fren fonksiyonlu Yaya ve Çarpışma Uyarısı sistemi de dahildir Bu sistem maksimum 60 km/sa hıza kadar, önde seyreden otomobilleri ve aynı zamanda otomobilin hareket yönündeki çarpışma potansiyeli bulunan yayaları algılar. Tehlikeli bir durum algılandığında görsel ve işitsel uyarılar verilir ve aynı anda duruş mesafesinin kısaltılması amacıyla fren sistemi hazırlanır. Maksimum 60 km/sa hıza kadar, otomobilin hızının azaltılması ve kritik durum konusunda sürücünün uyarılması amacıyla orta seviyede “acil durum” freni de etkinleştirilir.

Sürüş Asistanı Plus (opsiyonel) yeni nesil kamera tabanlı yardım sistemlerini içerir. Yaklaşma Uyarısı veya şehir içi frenleme işlevine sahip Yaya Uyarısı gibi fonksiyonlar özellikle şehir içinde otomobil kullanırken güvenliği artırır ve sürücünün üzerindeki yükü önemli ölçüde azaltır. Paket aynı zamanda, trafik tıkanıklığında ve otomobil kuyruklarında aynı hareketlerin sürekli olarak yapılmasından kaynaklanan yükü azaltan ve böylelikle sürüş konforunu artıran Dur-Kalk İşlevli Aktif Cruise Control fonksiyonunu da içerir.