Yenilenen Ford Kuga satışa sunuldu

 Yenilenen Ford Kuga satışa sunuldu

Ford_Kuga

Ford’un SUV ürün gamında yer alan kompakt modeli Kuga, yenilenerek Türkiye’de iki farklı çekiş sistemi, üç farklı donanım seviyesi, dizel ve benzinli motor tercihleriyle satışa sunuluyor. Kompakt SUV, 117.000TL.’den başlayan fiyatıyla Ford Yetkili Satıcıları’nda müşteri bekliyor. Yeni Ford Kuga, iki farklı çekiş sistemi, üç farklı donanım seviyesi, dizel ve benzinli motor tercihleriyle satışa sunuluyor. Ford Kuga’da ilk kez sunulan 1.5 lt’lik TDCi motor, 6 ileri PowerShift şanzımanla birlikte hem performans hem de düşük yakıt tüketim değerleriyle daha fazla ekonomi sunarken, rekabet gücünü artırıyor.

Ford’un yeni SUV tasarım dili ile yenilenerek daha cesur ve şık bir görünüme kavuşan Yeni Ford Kuga, yeni teknolojileri ile daha kolay, konforlu ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor. İspanya’da Valencia fabrikasında üretilen Yeni Kuga’da sunulan Yeni Ford SYNC 3 araç içi bilgi ve eğlence sistemi, yenilikçi sürücü destek teknolojileri, ergonomik ve konforlu iç tasarıma sahip araç Türkiye’de Style, Titanium ve ST-line olmak üzere üç donanım seviyesi ile sunuluyor.

reklam

Ford_Kuga

Kuga cephesindeki en heyecan verici yenilikse hip şüphesiz 1.5 litrelik yeni dizel motor seçeneği. Turbo beslemeli Duratorq TDCi dizel motorun ilk kez sunulduğu Ford Kuga, hem manuel hem de Powershift otomatik şanzımanla tercih edilebiliyor. 120 PS’lik 1,5 lt TDCi motor, manuel şanzıman kombinasyonu önceki 2,0 lt TDCi motorun yerini alıyor. Ford, bu yeni motorda yakıt verimliliğini yaklaşık yüzde 5 geliştirerek aynı gücü üretirken ortalamada 4,4 lt/100 km yakıt tüketimi ve 115 g/km CO2 emisyon değerlerine ulaşıyor. 1,5 lt TDCi motor 6 ileri PowerShift otomatik şanzıman kombinasyonu ise 120 PS güç ve 300 Nm’lik yüksek performans değerini sunuyor ve 4,8 lt/100 km yakıt tüketimi ve 124g/km CO2 emisyon değerine ulaşıyor. Kompakt SUV’da sunulan tek benzinli versiyon olan 1,5 lt’lik Ecoboost motor ise Türkiye’de otomatik şanzıman kombinasyonuyla 182 PS ve 240 Nm’lik performans değerlerini sunuyor. Bu versiyonda ayrıca akıllı dört tekerlekten çekiş özelliği standart olarak sunuluyor. Ford Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş Sistemi, her tekerleğe gönderilen torku 20 salisede, yani göz kırpma hareketinden 20 kat daha hızlı şekilde ayarlayarak, özellikle kaygan zemin şartlarında sürüşü ve çekişi optimize ediyor. Bu teknoloji yalnız ihtiyaç duyulduğu durumlarda etkinleşerek, daha rahat yol koşullarında yakıt tasarrufu da sağlıyor.

Ford_Kuga

Ford Kuga’da Titanium ve ST-Line donanımlarında sunulan SYNC3 multimedya sistemi, araç içi bilgi ve eğlence sistemi olarak sesli kontrol sistemini sunuyor. Güncel teknolojileri barındıran infotainment sistemi SYNC 3, sürücülere basit ve daha doğal sesli komutlar kullanarak müzik, navigasyon ve bağlantılı akıllı telefonlarını kontrol etme özgürlüğü tanıyor. Kuga sürücüleri, SYNC 3’ün 8 inçlik dokunmatik ekranını tıpkı akıllı telefonlarındaki gibi tutarak kaydırma hareketleriyle de kullanılabiliyor. Aynı zamanda SYNC3 telefona gelen mesajı hem okuyabiliyor hem de mesaja cevap yazıp gönderebiliyor. Yeni Kuga’da ilk kez sunulmaya başlanan Apple CarPlay ve Android Auto ile 8 inçlik dokunmatik ekrandan, akıllı telefonlarda yer alan birçok uygulamayada ulaşılabiliyor. Mükemmel bağlantı deneyimini sunan SYNC3’te Spotify, Glimpse, Apple Maps gibi uygulamalar da sürücülerin hayatını kolaylaştırıyor.

Ford_Kuga

İlk izlenimler

Son yıllarda hızla genişleyen SUV pazarındaki pastadan aldığı payı artırmak isteyen Ford, kapsamlı olarak makyajlanan Kuga için Safranbolu’da bir deneme sürüşü organize etmişti. İlk jenerasyondan bu yana kullanılan platform üzerinde yenilenen araç, gördüğümüz kadarıyla Ford’un yeni elektronik donanımlarıyla güncellenmiş. Ford’un yeni modellerinde uyguladığı tasarım çizgisine yaklaştırılan araç, belki yepyeni bir model heyecanı taşımıyor ama kullanımda sürücünün işini fazlasıyla kolaylaştıran özelliklerde. Zengin donanım özellikleriyle rakiplerinden geride kalmamayı başaran Kuga’da en fazla ilgilendiğimiz ise -dünya hızla elektriğe dönerken bilinçli bilinçsiz tercih edilen bir dizel ülkesinde yaşadığımız için!- 1.5 litrelik motordu. 300 Nm’lik yüksek torkuyla dinamik hızlanmalar gerçekleştiren Kuga’nın 6 kademeli Powershift otomatik şanzımanının da bu güç çıkışını sorunsuz karşılayabildiğini gözledik. Vites değişimleri direksiyon üzerinden mauel de yapılabilen otomatik vites kutusu, sürüş akıcılığını kesintiye uğratmıyordu. Konforlu sürüşler sağlayabilen orta sertlikteki süspansiyon, gereksiz salınımlara neden olmayacak kadar diri görüntü çiziyordu. Çok kullanıcı dostu bulmadığım son dönem Ford kokpit tasarımlarına eklenen son halka yenilenen Kuga’nın kokpiti oldu. Üzerinize geliyor hissi veren orta konsoldaki teknolojik donanımlarsa dijital unsurları sevenler için etkileyici olabilir. Siyah renkli jantlara gelince; son dönemin bu ilginç trendi, jantlar yıprandığında, kaldırımlara sürtüldüğünde kullanıcının başına biraz iş açıyor, metalik renkli jantlar kadar toleranslı olmuyor. Ve sanki belli bir jenerasyona yönelik gibi. Biraz riskli bir tercih olmuş. Ootmobilin daha detaylı sürüş analizini dijital dergimiz e-motoring magazine’in Mart sayısında okuyabilirsiniz.