Yenilenen Ranger artık daha iddialı

 Yenilenen Ranger artık daha iddialı

Temmuz ayı itibarı ile Türkiye’deki satışına başlanan Yeni Ford Ranger, hem iş hem de eğlence amaçlı kullanıma uygun yapısının yanı sıra her alanda sınıfının en iyisi olmak için tasarlandı. Daha fazla yük taşıma kapasitesi ve sınıfının en iyi römork çekme yeteneğini sunan Ranger, aynı zamanda kullanıcılarını günlük yaşantısında da rahat ettirecek yenilikçi ve konforlu özellikleri de içeriyor. Ford’un dünya çapındaki kaynakları, tesisleri ve uzmanlığı kullanarak geliştirilen Ford Ranger, Temmuz ayı itibarı ile Türkiye’de satışa sunuldu. Manuel ve otomatik şanzımanla kombine edilebilen hem güçlü hem de ekonomik 2.2 litrelik global Duratorq motoru Ford Otosan tarafından geliştirilen Yeni Ford Ranger, 49.900 TL’lik başlangıç fiyatına sahip.

reklam


Tasarımda 21’inci yüzyıl sağlamlığı
Tasarımcıların “21. Yüzyıl Sağlamlığında” adını verdiği gergin ve kaslı hatlara sahip Ranger hem bir şantiye sahasında hem de lüks bir restoranın önünde bile dikkatleri üzerine çekebilecek şıklıkta. Önde kısa dingil çıkıntısı ve üç çubuklu ızgara var ve bu da global bir Ford pickup tasarım öğesi. Büyük ön farlar, aynalar ve belirgin tekerlek boşluğu çıkıntıları, Yeni Ranger’a bütünlük katan bir görünüm sağlarken saldırgan sportif duruşuna da katkıda bulunuyor.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Çift Kabin de 1.21 metreküplük kasasıyla en iyiler arasında yer alırken 5359 mm uzunluğunda ve 1850 mm genişliğindeki Ranger, önceki nesil modelden daha büyük olmasına rağmen 3.5 tura sahip çok iyi tepki veren ve sınıfının en iyilerinden biri olan direksiyonu sayesinde dar şehir sokaklarında rahatça manevra yapabiliyor.

Akıllı ve konforlu iç bölüm
Şık bir görünüm ve yüksek kalite hissiyle birlikte sadece binek otomobillerde bulunan donanım seçenekleri ile üstün konfor sunan Ranger’da cesur yeni iç yüzeyler bir yandan ticari bir aracın yoğun kullanımına dayanacak yapıdayken bir yandan da kalıcı kalite görünümü sağlıyor.

Geniş bir yaşam alanı sunan Yeni ford Ranger’ın çift kabin modelinde B sütunu öne taşınarak sınıfının en iyi arka bacak mesafesi ve diz alanı sunuluyor. Geniş iç alanı bütünüyle kullanan Ranger Çift Kabin’de yer alan 23 eşya gözü, eşya alanı bakımından bütün rakiplerini geride bırakıyor. Derin orta konsol bölmesi 8.5 litre ile sınıfındaki büyük eşya saklama gözünü oluşturuyor ve klimadan gelen bir çıkışın bulunduğu modellerde altı adede kadar içecek kutusunu serin tutabiliyor.

Ford’un teknoloji atılımlarının sürdüğü Ranger’da kullanımı kolay hale getiren daha güvenli ve eğlenceli pek çok özellik bulunuyor. Bluetooth, USB ve iPod bağlantısına sahip modellerde radyo, CD, iPod, USB, elektronik klima ve cep telefonu sesli olarak kontrol edilebiliyor. Yüksek donanım düzeylerinde çift bölgeli dijital klima ve hız sabitleyici sunulurken bazı modellerde 4.2 inçlik renkli ekran yer alıyor.


Güçlü ve tasarruflu dizel motorlar
Üstün güç ve tork ile birlikte sınıf lideri yakıt verimliliği sağlayacak şekilde geliştirilen Ford Ranger’da müşteriler ilk etapta sadece 2.2 litrelik dizel motor alabiliyorlar. 2012 yılının son çeyreğinde Ranger Wildtrak modelinin satışa sunulmasıyla birlikte 3.2 litre silindir hacmine sahip 200 HP ve 470 Nm tork üreten motoru da 4×4 modellerinde satın alabilecekler.

Sadece 3000 TL’lik farkla 6 ileri otomatik şanzımanla da satın alınabilen Ranger’da kullanılan 2.2 litrelik 4 silindirli dizel motor, daha geniş bir çalışma aralığında turbo basıncının hassas bir şekilde kontrol edilmesine olanak tanıyan değişken geometrili turboları kullanarak 375 Nm’lik en yüksek tork ve 150 HP’lik güç sağlıyor. Geliştirilme süreci Türkiye’de Ford Otosan tarafından gerçekleştirilen bu motor böylece düşük devirlerde daha yüksek tork elde ederek daha iyi kalkış ve sürüş kolaylığı sağlarken motorun yakıt verimliliğini de artırıyor. 150 HP gücündeki 2.2 Duratorq dizel motor, 7.6 litre/100 km’lik ortalama yakıt tüketimiyle sınıfının en iddialıları arasında yer alıyor.

Sınıf lideri yetenekler
En zorlu koşullara dayanabilecek şekilde geliştirilip test edilen Ranger, birçok rakibinden daha ağır römorkları çekebiliyor, daha çok yük taşıyabiliyor, daha derin sulardan geçebiliyor ve daha yükseğe tırmanabiliyor. Ranger’ın römork çekme ve sudan geçiş yetenekleri sınıfının zirvesinde yer alırken sahip olduğu motora bağlı olarak 3350 kg’a kadar römork çekebilme ve 4×4 versiyonları için de tam yüklü halde 800 milimetre sudan geçebilme yeteneğine sahip. 2012 yılının son çeyreğinde ülkemizde satışa sunulacak 4×4 modeli ile Ranger daha üstün arazi yeteneğine kavuşturacak. Daha az yer kaplayan yeni bir ön diferansiyel, yenilenen arka dingil ve iyileştirilen elektronik kontrollü aktarma sistemi, sürücünün hareket halindeyken 120 km’s hıza kadar 4×2’den 4×4’e istediği zaman orta konsoldaki bir düğmeyi kullanarak geçmesine imkan veriyor. Offroad kullanımlarında daha da güvenli sürüş arzu eden müşterilere sunulan Çekiş Kontrol Sistemi, her bir tekerlekteki çekişi en üst düzeye çıkararak aracın dengesini koruyor.

Daha iyi sürüş kalitesi ve şasi kontrolü
Yeni Ford Ranger; daha fazla yetenekle birlikte binek otomobil sessizliği, daha az direksiyon gücü gereksinimi, daha net tepkiler ve yolda daha iyi denge sağlayan bütünüyle yeni şasisiyle rakiplerinden ayrılıyor. Sürücülere daha hassas direksiyon kontrolü sağlayan Ranger’ın yeni kremayer direksiyon sistemi düşük hızda manevra yeteneği ve yolda iyi tepki için dikkatle ayarlandı. Ranger’ın sessiz kabini, rakiplerinden daha iyi yalıtım ve daha rijit kapılarla elde ediliyor.

Yaşama değer katan zengin donanım
XL, XLT ve Wildtrak donanım versiyonlarıyla satılacak olan Yeni Ford Ranger’ın 49.900 TL’lik tavsiye edilen anahtar teslim peşin fiyatına sahip giriş seviyesindeki XL versiyonunda siyah renkli, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, 16 inç çelik jantlar, yük alanı içinde bağlantı noktaları, arka sis farı, klima, elektrikli ön ve arka camlar, tek dokunuşla açılıp kapanabilen sürücü camı, hıza duyarlı ön cam silecekleri, 4 hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar, sürücü ve ön yolcu ön hava yastıkları standart olarak bulunuyor. 56.900 TL’lik tavsiye edilen anahtar teslim peşin fiyatına sahip manuel şanzımanlı Ford Ranger’ın XLT versiyonunda, XL’e ilave olarak ön sis farları, krom ön ızgara, elektrikli ve ısıtmalı krom yan aynalar, krom kapı kolları, krom yan basamaklar, krom spor barlar, karartılmış arka camlar, Hız Kontrol Sistemi, deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzu, direksiyondan kumandalı 4 hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar, 4 yönlü ayarlanabilen bel destekli sürücü koltuğu bulunuyor. Aynı zamanda 6 hızlı otomatik şanzıman ile tercih edilebilen Yeni Ranger’ın XLT donanım seviyesi otomatik şanzıman ile birlikte ise 59.900 TL’den satışa sunuldu.