Yenilenen Scénic ve Grand Scénic gelecek hafta piyasada

 Yenilenen Scénic ve Grand Scénic gelecek hafta piyasada


Renault’nun 1996’dan beri sınıfının en iddialı modeli konumuda olan MPV’si Scenic ailesi, geçen ay Cenevre Otomobil Fuarı’nda kapsamlı makyaj tazelemiş olarak otomobil severlerle buluşmuştu. Scénic ve Grand Scénic şimdi ülkemizde de satışa sunuluyor. Yeni Scénic 62.350 TL, Yeni Grand Scénic ise 65.350 TL’den başlayan fiyatlarla 3 yıl veya 100.000 km garantisi ile 13 Nisan 2012’den itibaren piyasada olacak. Türkiye’de sadece Privilège donanım seviyesinde satışa sunulacak olan Yeni Scénic ve Grand Scénic, başarısını defalarca kanıtlamış olan 1.5 dCi 110 HP Common Rail Dizel motoru, Çift Kavramalı Otomatik Vites EDC veya 6 ileri manuel seçeneği, leke tutmayan Teflon® kaplama kumaşlı döşemeleri, yenilenen ve kullanımı kolaylaşan radyosu ve segmentinde ilk defa hem Şerit Takip Asistanı hem de Otomatik Uzun – Kısa huzmeli far özelliklerini sunan Renault Visio System® seçenekleri ile Türkiye pazarında podyumda yer almayı hedefliyor. Yeni Scénic ve Grand Scénic, 62.350 TL’den başlayan fiyatlarla, 3 yıl veya 100.000 km garantisi ve Türkiye’nin en yaygın şebeke ağına sahip markası olan Renault’nun güvencesiyle 13 Nisan 2012’den itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.

1996-2003 yılları arasında Mégane Scénic adıyla iki milyon adetlik bir satış rakamına ulaşan kompakt van (MPV) ailesi, 1997’de Yılın Otomobili ödülü seçilmişti. Avrupa’da kompakt van sınıfının doğuşuna öncülük eden (dünyada ilk Chrysler Voyager-1984) modelin 2003 yılında çıkan ikinci nesli, beraberinde büyütülmüş kardeş Grand Scénic’i de getirmişti. 1.5 milyon adetlik satış rakamına ulaşan bu ikilinin başarısını 2009 yılında üçüncü nesli takip etmişti. O tarihten beri de yollarda bu modelin üç nesli görüldü ve toplam satışları da yaklaşık dört milyon adede ulaştı.

Bu zorlu ama Renault açısından başarıyla dolu dönemi Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar “Scénic’in Avrupa’da 1996 yılında lanse edilmesi bir segmentin yaratılmasına yol açmıştır. O dönemlerde Scénic, pazarın tek kompakt MPV’si durumundaydı. Günümüzde ise Avrupa’da zirvede yer almak için yaklaşık 15 model birbiriyle yarışıyor! Ürünün çekiciliği konusunda gerçek farklılığı sunabilmek, bizim için hayati önem taşıyor.” sözleriyle ifade ediyor.

Otomobile göz attığımızda ön kısmındaki tüm parçaların yeniden tasarlandığını görüyoruz. Tasarımda krom ve siyah kaplama gibi statü artırıcı malzemelerin kullanılması ön plana çıkıyor. Yeni Scénic, özellikle ön tamponda daha fazla krom kullanımı ve LED gündüz farları ile daha sportif bir görünüme sahip. Scénic Ailesi Tasarımcısı Jean-Philippe Texier “Aracın ön kısmındaki tüm parçalar tamamen yeniden tasarlandı. Amacımız Yeni Scénic’in dinamizmini ifade etmek ve Grand Scénic’in üst sınıf karakterini yansıtmak idi. Söz konusu geliştirme çalışması hem uzun hem de kısa versiyonlarda uygulanmış olup, tüm seride göze çarpmaktadır. Bu da krom ve siyah kaplama gibi statü artırıcı malzemelerin kullanılmasıyla elde edilebilmiştir.” diyor.
Yeni Scénic özellikle ön tamponda daha fazla krom kullanımı ve Yeni LED gündüz farlarının şık çerçevesi sayesinde daha sportif bir görünüme sahip. Kromun ve parlak siyah detayların birleşimi modelin genel iyileştirme çalışmalarını ön plana çıkarıyor.

Ferah kabine girdiğimizde ilk dikkat çeken unsurlardan biri Leke tutmayan Teflon® kumaş kaplaması oluyor. “Araç içerisinde yeni renklerin ve malzemelerin kullanılması serinin iyileştirme çalışmalarına katkıda bulunmaktadır. Gösterge tablosundaki grafikler ve aydınlatma, yüksek teknolojiyi vurgulayacak şekilde gözden geçirilmiştir.” diyen Jean-Philippe Texier’i haklı çıkarırcasına kaplamalar, kalitesini ilk anda belli ediyor ve Scénic ile Grand Scénic’in Privilège donanım seviyesinde koltukların ilk günkü gibi yepyeni görünümünü yıllar boyu koruyacağını gösteriyor. Sürüş konforunu artırmak üzere tasarlanan farklı özellikler de Yeni Scénic ve Grand Scénic’te standart donanım olarak sunuluyor. Buna Yokuşta Kalkış Destek Sistemi ve şerit değiştir üzereyken sinyal koluna hafifçe dokunulmasıyla üç kez sinyal verilmesini sağlayan şerit değiştirme fonksiyonlu sinyaller de dahil. Multimedya açısından ise Yeni Scénic ve Grand Scénic’in yeni bir radyo ile geliştirilmiş. Bu radyoda Bluetooth, USB ve iPod bağlantısı standart olup ön paneli çok daha kullanışlı.

Alıştığımız geniş kabin, değişken imkanlar
Yeni Scénic ve Grand Scénic’in modüler iç mekânları sayesinde geniş haciminden maksimum düzeyde faydalanılmasını mümkün kılıyor. 2009 yılında tasarım sürecinin en başından itibaren üçüncü nesil Renault Scénic ve Grand Scénic üzerinde tüm yolcular için en yüksek seyahat konforu sunulmak için çalışıldı. İkinci kuşağa göre Scénic ailesi ön kısımda, ön cam sütunlarının daha geniş yerleşimi sayesinde özellikle kavşaklarda kolaylık sağlayan, daha geniş bir görüş açısı sunuyor. Gövde yenilenirken yanal görüş alanı 8% den fazla, dikey görüş alanı da %15’den fazla artırılmıştı. Yeni Grand Scénic ve Scénic modelleri segmentinin geniş oturma mesafesini sağlıyor. Scénic Arka koltuk diz mesafesi, 235 mm ile segmentinin en iyisi durumunda. 7 koltuklu Grand Scénic ise 842 mm’lik baş mesafesi ve 102 mm’lik diz mesafesi ile segmentinin en geniş alanlı yedi koltuklu MPV’si. Yeni Scénic ve Grand Scénic, aynı zamanda kabinin dört bir yanına dağıtılmış 92 litreye kadar saklama alanı sunuyor.

Yeni Scénic ve Grand Scénic’te kendisini Mégane ailesi ve Fluence üzerinde kanıtlayan Çift Kavramalı Otomatik Vites’i EDC (Efficient Dual Clutch), daha önce Grand Scénic’te olduğu gibi, 110 HP’lik 1.5 dCi motorla sunuluyor. EDC vites kutusu, klasik otomatik vites kutularına nazaran net düşüş gösteren yakıt tüketimi düzeyi ve CO2 salımları sergiliyor (%17’ye kadar yakıt tüketim düşüşü, km başına yaklaşık 30 g CO2 azalması sağlanıyor). Yeni Scénic ailesi karma kullanımda 100 km’de 4.7 lt yakıt tüketimi ile rakiplerine büyük üstünlük sağlıyor.